Hlavní obsah

Policie bude kvůli předjíždění cyklistů spolupracovat se soudními znalci

13. 10. 2021, 11:20

Povinný odstup od cyklisty při předjíždění, který je od roku 2022 stanoven na 1,5 metru, řidič nemá jak poznat, říká šéf dopravní policie Jiří Zlý. Na posuzování, zda došlo k přestupku, chce spolupracovat se soudními znalci.

Foto: DPA/ Robert Michael , ČTK

Ilustrační foto

Článek

Policie ve snaze o dokázání přestupku při předjíždění cyklistů řidiči aut bude spolupracovat s odborníky ze soudního znalectví a využívat některé technické pomůcky. Při diskusi na téma bezpečnosti silničního provozu to řekl ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Zároveň apeloval na individuální posuzování konkrétních situací v provozu. Povinnost začne platit od příštího roku.

„Řidič není schopen a nemá žádné měřidlo k tomu, aby rozpoznal při levostranném řízení vozidla a pravostranném předjíždění cyklisty ten odstup. Nicméně máme zde různé pomůcky, jako je například standardní šířka jízdního pruhu a další věci, které to řidiči nějakým napovědí. Budeme nyní zpracovávat další pomůcky, jak to řidičům usnadnit,” podotkl šéf dopravní policie. Chystá se i edukační kampaň, ve které se bude snažit řidičům pomáhat odstup rozeznat.

Jeden a půl metru od cyklisty: Kdy povinný odstup neplatí a jaké hrozí pokuty

„Policie nemá jednoduchou úlohu v dokazování toho přestupku,” řekl Zlý. Policie podle něj nyní hledá možné cesty, jak to zajistit, spolupracovat bude například s odborníky ze soudního znalectví. Zároveň budou policisté používat některé technické pomůcky. „Nicméně je k tomu potřeba přistupovat se zdravým rozumem,” doplnil Zlý.

Bezpečnou vzdálenost pro předjíždění cyklistů navrhla do silničního zákona zapracovat skupina poslanců v čele s Petrem Dolínkem z ČSSD. Nově bude nutné vozem míjet cyklistu ve vzdálenosti 1,5 metru tam, kde je to možné. V oblastech s omezenou rychlostí jízdy na 30 kilometrů v hodině by stačila metrová vzdálenost pro předjíždění.

Co způsobí povinný odstup aut od cyklistů? Na ostřikovače ani nemyslete

Podle kritiků je změna nedomyšlená a na českých silnicích nerealizovatelná. Stanovila přesnou hranici 1,5 metru, ovšem nerespektovala přitom fakt, že není jak rozpoznat vzdálenost 1,49 m od 1,51 m.

Kromě toho, že řidič nemá jak odstup ohlídat, je v ČR velké množství úseků silnic, které jsou na dodržení tohoto odstupu jednoduše příliš úzké. Autoři úpravy a její podporovatelé hovoří o vzájemné ohleduplnosti a respektu.

Reklama

Související články

Povinný odstup od cyklistů se policii nelíbí

27. 4. 2021, 6:03

Do zákona o silničním provozu se zřejmě už brzy dostane novinka v podobě povinného bočního odstupu při předjíždění cyklisty. Řidiči budou muset od července...

Výběr článků