Hlavní obsah

Parkovací dům na Černém Mostě vyjde Prahu na téměř 500 milionů korun

3. 4. 2020, 11:03

Za necelou půlmiliardu korun bez DPH má vzniknout parkovací dům P+R na Černém Mostě na východě Prahy. Stavět by se mělo začít ještě letos. Zvýší kapacitu tamního záchytného parkoviště o téměř 600 míst. V plánu je několik dalších parkovišť.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Parkovací dům (Ilustrační foto)

Článek

Parkovací dům na pražském Černém Mostě, který bude sloužit jako P+R (Park and Ride, „Zaparkuj a jeď”) postaví firmy BAK stavební společnost a Metrostav, a to za 498,8 milionu korun bez DPH. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Dům má nabídnout kapacitu 880 míst. Bude stát u Chlumecké ulice na místě stávajícího pozemního parkoviště P+R, které nabízí 294 míst.

Podle dřívějších informací by se mělo začít stavět v polovině roku a hotovo být na konci příštího. Praha má dlouhodobě potíže s nedostatkem míst na záchytných parkovištích.

Další stamiliony do pokladny. Praha rozšiřuje parkovací zóny

AutoMoto

Účelem parkovišť P+R je ulevit dopravě v centru města tím, že dojíždějící nechají auto na kraji města a dále pokračují hromadnou dopravou. Nyní jich je v metropoli asi 20, umístěna jsou u stanic metra, autobusů, tramvají nebo vlaků. Nedostatek těchto parkovišť je často připomínaným problémem pražské dopravy, politici často mluví o posílení jejich kapacit. Za poslední roky jich nicméně vzniklo minimum, naposledy bylo na konci loňského roku otevřeno P+R parkoviště Běchovice-střed.

Město plánuje stavbu i dalších podobných parkovišť. Magistrát nedávno získal stavební povolení pro stavbu dalšího parkovacího domu v Petržílkově ulici v Praze 13. Jeho kapacita bude 360 míst, z nichž část bude sloužit místním obyvatelům a část jako záchytné parkoviště P+R. Náklady jsou odhadnuty na 278 milionů korun bez DPH a dokončen má být do poloviny roku 2022. Kromě toho magistrát plánuje stavbu dalších šesti parkovacích domů, se kterými by se však mělo začít až v roce 2022.

Je parkování důležitější než veřejný pořádek? Pražští strážníci budou víc hlídat auta

AutoMoto

Má jít o dům u stanice metra Depo Hostivař pro 649 aut, P+R na Opatově s kapacitou 498 míst, podzemní a nadzemní objekt na Zličíně s 450 a 688 parkovacími místy a dům v Tobrucké ulici v Praze 6 pro 380 vozidel. Poslední parkovací dům je součástí projektu dopravního terminálu u Smíchovského nádraží a vejít by se do něj mělo 1000 aut.

Město také připravuje osm standardních P+R parkovišť s menší kapacitou. Letos v září by mělo začít budování prvního, které má být umístěno u železniční stanice Praha - Hostivař a má pojmout téměř 80 aut. Ještě letos by mělo být dokončeno také parkoviště u stanice Praha - Kyje, které nabídne 50 stání.

Reklama

Výběr článků