Hlavní obsah

Motoristé by si mohli předem rezervovat registrační značku na auta

2. 6. 2022, 17:49

Kdo potřebuje k novému autu nějaké povolení, díky rezervaci registrační značky by v budoucnu nemusel čekat, až úřad vůz zaregistruje. Součástí novely zákona 56/2001 Sb., kterou ve čtvrtek v prvním kole podpořila Sněmovna, je také úprava postupu při přepisu vozidla na nového majitele.

Foto: Libor Zavoral, ČTK

Registrační značka (Ilustrační foto)

Článek

Motoristé a firmy by si mohli v budoucnu rezervovat předem registrační značky na auta. Především firmy by si tak mohly vyřizovat potřebná povolení ještě předtím, než úřad vozidlo zapíše do registru. Žádosti o zápis do registru vozidel by také mohlo být možné podávat elektronicky.

Při zápisu do registru by už nemuselo být nutné předkládat zápis o evidenční kontrole. Počítá s tím novela zákona 56/2001 Sb. o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, kterou ve čtvrtek Sněmovna podpořila v úvodním kole. Tyto změny byly ve Sněmovně v minulém volebním období před schvalováním, Sněmovna je ale do voleb nestihla schválit.

Registrační značka se na dubajské aukci prodala za 209 milionů

Registrační značku bude možné rezervovat až na jeden měsíc. Žádost bude muset obsahovat VIN vozidla a pokud vozidlo VIN nemá, pak alespoň číslo podvozku. Vláda uvádí, že dopravci se potýkají se zbytečnými prodlevami při pořizování vozidel, neboť povolení, která ke své činnosti potřebují, jsou často vázána na registrační značku vozidla.

Začít vyřizovat tato povolení si tedy mohou až poté, co je vozidlo zapsáno v registru silničních vozidel a registrační značka je mu přidělena. Do doby, než potřebná povolení získají, však nemohou vozidlo využívat, stojí v důvodové zprávě.

Důchodce jezdil 72 let bez řidičáku a bez nehody. Stopku vystavila až kamera

Návrh zákona řeší i další změny, týkají se například technických detailů při vyřazování vozidla z provozu nebo uznávání některých dokladů. Ministerstvo dopravy v předkládací zprávě uvedlo, že při změnách vychází z dosavadní praxe na úřadech. Změny by měly usnadnit některé kroky při registraci nebo přepisu vozidla.

Zjednodušení by měla znamenat možnost elektronického podání žádosti o zápis vozidla do registru silničních vozidel nebo při změně vlastníka auta. Návrh novely stanovuje, které doklady bude možné podat elektronicky. Dál ovšem bude nutné doložit některé doklady v listinné podobě při vyzvednutí osvědčení o registraci vozidla.

Policie dostane pravomoc zabavit registrační značku

Návrh dále počítá se zrušením povinnosti předkládat protokol o evidenční kontrole při žádosti o registraci vozidla nebo při změně provozovatele. K protokolu o evidenční kontrole mají obecní úřady s rozšířenou působností přístup přes informační systém technických prohlídek. Proto se podle vlády jeví povinnost předkládat protokol o evidenční kontrole jako nadbytečná.

Prodlouží se také doba, po kterou je výsledek evidenční kontroly využitelný ve vybraných řízeních, a to z 30 dnů na dva roky.

Zjednodušení se chystá i pro přepis vozidla na jiného majitele či provozovatele, kdy nově bude podle návrhu možné podat žádost separátně podáním původního a nového vlastníka či provozovatele vozidla. Žádosti však musí dostat stejný úřad.

Reklama

Související články

Výběr článků