Hlavní obsah
Nově otevřené klášterní zahrady Foto: Pavel Karban, Právo

Na Novojičínsku se otevřely 300 let staré klášterní zahrady

Stařičké zahrady u příborského piaristického kláštera jsou po téměř ročních úpravách proměněné k nepoznání. Veřejnost si je nyní do pondělí 2. listopadu může prohlédnout, pak se uzavřou a otevřou zase až na jaře.

Nově otevřené klášterní zahrady Foto: Pavel Karban, Právo
Na Novojičínsku se otevřely 300 let staré klášterní zahrady

Zahrady o rozloze zhruba 5300 metrů čtverečních u největší příborské památky se městu podařilo revitalizovat za 21 miliónů korun. Z toho osm miliónů byla dotace, zbytek uhradila radnice. Právo o tom informovala vedoucí kanceláře vedení města Iveta Busková.

„Zahrady budou nyní do 2. listopadu otevřené od neděle do čtvrtka od 9:00 do 19:00. V pátek a v sobotu bude otevřeno až do 21:00 večer. V úterý 3. listopadu bude areál zazimován a uzavřen. Zpřístupníme ho zase až příští rok na jaře,“ sdělila Busková s tím, že zahrady budou sloužit k relaxaci a klidnému trávení volného času, ale také k oddávání snoubenců.

Nová kašna, altán i bylinková zahrada

Práce v zahradách zahrnovaly opravy kanalizace, oplocení mezi klášterními zahradami a soukromými pozemky, vybudování rozvodů elektřiny, sedacích zídek nebo konstrukce pódia. V zahradě vznikla nová kašna, ale i altán, bylinková zahrada, pítko, dřevěná mola a posezení. V minulých letech byla v okolí kláštera jen zatravněná plocha.

Část zahrad u příborského piaristického kláštera

Foto: Pavel Karban, Právo

Zahrady jsou rozdělené na dvě části, dohromady v nich bylo vysázeno 25 tisíc rostlin. Nově se do nich dostanou také vozíčkáři. „Horní zahrada je komponovaná spíš komorněji, je tady spousta zpevněných ploch, chodníčků, malých háječků s doprovodnou zelení, uprostřed kašna. Centrální prvek je podium, kde by se měla odehrávat kulturní vystoupení,” uvedl Jaroslav Šimíček, vedoucí odboru investic a správy majetku příborské radnice.

„Součástí horní zahrady je i bylinková zahrada, která je schovaná za východním křídlem. Na rozmezí horní a dolní zahrady je vyhlídka, z které se budou moct návštěvníci podívat na celou spodní zahradu a východní část města,“ dodal.

Odpočinkový sad pro posezení

Druhá část areálu pak má podle projektu Pavly Kašubové zcela jiný charakter. Je komponovaná jako odpočinkový sad a pro posezení. Do zahrad se lidé dostanou z Lidické ulice směrem naproti kulturnímu domu. V plánu je ale také vstup přímo z centra města, z ulice Karla Čapka.

Mapa, podle níž se návštěvníci zahrad mohou orientovat.

Foto: Pavel Karban, Právo

„Jestli bude toto propojení, to závisí na politickém vedení radnice. Projekt je hotový, je vydáno stavební povolení, takže pokud to rozpočet v roce 2016 dovolí, nebo pokud by se podařilo získat i nějakou tu dotační částku, tak je reálné, že by se propojení s centrem města dalo příští rok zrealizovat,“ upozornil ještě Šimíček.

Samotný příborský klášter byl po 19 letech oprav otevřen v roce 2012. Jeho rekonstrukce stála 80 miliónů korun, z toho přes 38 miliónů zaplatilo město. Sídlí v něm mimo jiné příborské muzeum, knihovna, lidová škola umění, ale také je zde zasedací místnost pro jednání zastupitelů a obřadní síň.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků