Hlavní obsah
Nejviditelnější novinkou budou dva stánky s terasou k posezení u občerstvení a výhledem na jezero a okolí. Foto: Vizualizace MěÚ Most

Jezero Most chystá řadu novinek

Most se chystá na spuštění první sezony v areálu u stejnojmenného jezera, které vzniklo v uplynulých letech zatopením jámy po těžbě hnědého uhlí. Magistrát chystá několik novinek a vylepšení komfortu pro návštěvníky.

Nejviditelnější novinkou budou dva stánky s terasou k posezení u občerstvení a výhledem na jezero a okolí. Foto: Vizualizace MěÚ Most
Jezero Most chystá řadu novinek

Nejviditelnější z nich je výstavba dvou stánků s terasou k posezení u občerstvení a výhledem na jezero a okolí. Stavba byla zahájena v dubnu a veřejnosti by měla sloužit již v létě. Kromě toho se buduje zázemí pro správce a také veřejné toalety.

Na dolní části pláží bude instalováno 50 slunečníků a 100 lehátek, která budou za poplatek. Ke dvacítce loni vysazených borovic přibude třicet nových a na podzim dalších padesát stromů.

„Plochy, které nejsou zatravněné, se osadí trávou. Současně se provede odvodnění ploch pláží tak, aby voda z výsypky nevtékala přímo do prostoru sportovišť,“ přiblížila další novinky Alena Sedláčková z mosteckého magistrátu.

Lze přijet i autobusem

Upraveny budou také prostory mezi plážemi a sportovišti a dílčí úpravy parkoviště zajistí jeho bezbariérovost. „Počítá se také s umístěním platebního automatu na parkoviště,“ doplnila Sedláčková a připomněla, že k jezeru se lidé už dostanou i autobusem. Na novou zastávku vybudovanou nedaleko pláží zajíždí linka číslo 16.

Jezero Most bylo veřejnosti zpřístupněno 12. září loňského roku, od té doby je vyhledávanou lokalitou pro tisíce lidí z města a širokého okolí.

Vodní plocha je rozdělena na tři zóny: pro koupání, bezmotorovou lodní dopravu a vodní sporty a klidovou zónu pro rozvoj místní fauny a flóry. Nacházejí se zde terasovité kamínkové pláže s přístupovými moly. Rodiny s dětmi potěší přítomnost dětského hřiště či stolů na stolní tenis a hřiště na plážový volejbal.

Vhodné i pro potápění

Pro čtyřnohé návštěvníky jsou určeny zvláštní psí pláže. Pěší i cyklisté ocení 9 kilometrů dlouhý okruh. Na jižních svazích je 2,5 kilometru dlouhá naučná stezka o napouštění jezera.

„V prostoru pláží budou umístěny dva plovoucí objekty, které budou sloužit jako zázemí pro městskou policii a správce areálu. V místě napouštění bude pak vybudováno kotviště plavidel,“ přiblížila Sedláčková další plány města.

Jezero je vhodné i k potápění. Voda se totiž vyznačuje vysokou průhledností až do hloubky 8 metrů a velkou čistotou. Významný vliv na kvalitu vody má druhové složení rybí osádky, vyskytuje se zde 8 druhů ryb včetně dravých, jako jsou štiky a sumci. V důsledku řízené osádky zde ale není možný rybolov. Území kolem jezera Most patří k nejvýznamnějším zimovištím vodních ptáků v Česku.

Turistická navigace zdarma
Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků