Hlavní obsah
Lebky staroegyptských mumií nově vystavených v libochovické zámecké expozici Foto: Ondřej Hájek, ČTK

Cestovatelská expozice libochovického zámku vystavuje i staroegyptské mumie

V sobotu poprvé si mohli návštěvníci zámku Libochovice prohlédnout jedinečnou cestovatelskou expozici plnou artefaktů hraběte Jana Josefa Herbersteina, bývalého majitele zámku. Z putování po Africe si dovezl například staroegyptské mumie.

Lebky staroegyptských mumií nově vystavených v libochovické zámecké expozici Foto: Ondřej Hájek, ČTK
Cestovatelská expozice libochovického zámku vystavuje i staroegyptské mumie

Na přelomu 19. a 20. století cestoval hrabě Herberstein nejen opakovaně do Egypta, ale také do Indie a Súdánu. Libochovická zámecká výstava nazvaná Dobrodružná Afrika očima hraběte Jana Josefa Herbersteina se však orientuje především na jeho poutě po černém kontinentu.

Návštěvníci se podívají na vycpaná zvířata, kůže z antilopy či krokodýla i cestovní doplňky uložené po desítky let v bezpečí zámeckého depozitáře. „Většina předmětů nebyla nikdy vystavena na veřejnosti, hrabě je ukazoval jen svým přátelům," prozradila správkyně depozitáře Michaela Prokopová.

Výstava afrických úlovků hraběte Herberstina přenese návštěvníky daleko za hranice Česka.

Foto: Ondřej Hájek, ČTK

Jedním z hlavních bodů výstavy jsou bezesporu staroegyptské mumie. „Původně jsme si mysleli, že jde o trofeje od domorodých kmenů, ale odborníci z Náprstkova muzea nám řekli, že jde o staroegyptské mumie. Jsou velmi zachovalé, jsou na nich patrné i části gázy i zbytky pryskyřice," řekla Prokopová.

Kromě mumií jsou vystaveny také kanopy, množství fotografií z cest i lovecké potřeby, mimo jiné oštěp a části harpun. Kde přesně cenné předměty hrabě získal, zůstává pro historiky tajemstvím. „Bohužel se nezachoval žádný cestovní deník, o některých věcech můžeme jen spekulovat," vysvětlila Prokopová.

Správkyně depozitáře Michaela Prokopová upravuje část výstavy s kůžemi a vycpanými zvířaty.

Foto: Ondřej Hájek, ČTK

Na své dlouhé výpravy si hrabě bral jídelní soupravy, přenosnou sprchu i mobilní toaletu. S oblibou odpočíval v houpací síti. „Neslevoval ze svých standardů ani v Africe," poznamenala Prokopová.

Může se Vám hodit na službě Firmy.cz

Expozice s dobrodružnou atmosférou je v libochovickém zámku k vidění do 30. září. Pokud bude zájem návštěvníků velký, plánují organizátoři její prodloužení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků