Zvonice byla dosud lidem nepřístupná stejně jako kostel svatého Šebestiána, který se otevíral veřejnosti jen ve výjimečných situacích. Ve zvonici je nová expozice, která mapuje Svatý kopeček po historické i přírodovědné stránce. Uvnitř jsou schody vedoucí ke zvonům, které patří k nejstarším v zemi. Na to navazuje naučná stezka vedoucí Svatým kopečkem s 11 panely. Podle Koštiala je v místě 20 laviček.

Památkář města Josef Hromek u čtvrtého zastavení křížové cesty.

Památkář města Josef Hromek u čtvrtého zastavení křížové cesty.

FOTO: Václav Šálek, ČTK

Kapličky ze 17. a 18. století jsou v majetku katolické církve. Radnice v Mikulově si je pronajala a částečně ze svého, z dotací Evropské unie a z darů od sponzorů je opravila. Trvalo to šest let. Před rekonstrukcí se kaple rozpadaly.

Adopce jako v zoo

Práce stály 20 miliónů korun, jak uvedl starosta Mikulova Rostislav Koštial. Právě on za obnovou kapliček stojí. Přišel totiž s projektem na jejich záchranu v podobě adopcí, díky kterým získalo město část peněz na opravy od donátorů. Koštial se nechal inspirovat programy adoptování zvířat v zoo a město kaple nabídlo podnikatelům k pomyslné adopci.

Zvonice (vlevo) a kostel svatého Šebestiána

Zvonice (vlevo) a kostel svatého Šebestiána

FOTO: Václav Šálek, ČTK

Poslední rok se opravovala právě kaple svatého Šebestiána, která je na samém vrcholu kopečku. Rekonstrukci potřebovala její děravá střecha, fasáda a vstupní schodiště.

„Kaple zůstávají dále v majetku církve. My jsme se ale postarali o velmi cenné nemovitosti, které tady máme. Věříme, že k nám celý projekt přiláká více turistů," dodal Koštial.

Na snímku zleva desáté a jedenácté zastavení, uprostřed je mikulovský zámek.

Na snímku zleva desáté a jedenácté zastavení, uprostřed je mikulovský zámek.

FOTO: Václav Šálek, ČTK

Svatý kopeček je spolu se zámkem dominantou Mikulova, který patří k historickým a turisty vyhledávaným městům na jižní Moravě. Mikulov leží asi 40 kilometrů jižně od Brna u hranic s Rakouskem. Žije v něm přes 7300 obyvatel.