„Je to novinka, nepřišly zástupy turistů, ale lidé se trousili po skupinkách, zato téměř nepřetržitě. Návštěvnost mohl trochu ovlivnit i dopolední déšť," řekl Pálka. Během léta bude rozhledna otevřena denně od 8.00 do 21.00. Vstupné je 20 korun.

Rozhledna má tvar šroubovice.

Rozhledna má tvar šroubovice.

FOTO: Luboš Pavlíček, ČTK

Pátečního slavnostního zahájení provozu se zúčastnili i lidé, kteří se zapojili do veřejné sbírky. Lidé i firmy přispívali od 200 korun do několikatisícových částek. Ti, kteří dali aspoň 2000 korun, budou mít tabulku se jménem na jednom ze schodů rozhledny. Svého sponzora už má všech 160 schodů. Další firmy si zaplatily reklamní panely.

„Máme ještě volná místa na vyhlídkové plošině, kam také můžeme umístit jména dárců," řekl předseda klubu Jiří Novotný. S darem od 500 korun je spojen volný vstup na rozhlednu na 10 let.

Jména dárců na schodišti rozhledny

Jména dárců na schodišti rozhledny

FOTO: Luboš Pavlíček, ČTK

S nápadem na stavbu rozhledny přišel Ski klub před několika lety. Na Fajtově kopci už provozuje lyžařskou sjezdovku a v létě bikepark. Konečnou podobu rozhledny pomohli vybrat lidé hlasováním na internetu. Vyhrál návrh architekta Václava Hlaváčka na kovovou věž ve tvaru šroubovice DNA.

Turisté na rozhlednu vyrazili navzdory nepříznivému počasí.

Turisté na rozhlednu vyrazili navzdory nepříznivému počasí.

FOTO: Luboš Pavlíček, ČTK

Náklady na stavbu se přiblížily devíti miliónům korun. Evropská dotace pokryje 60 procent uznatelných nákladů. Zbývající peníze zaplatí klub, otevřel si kvůli tomu úvěr. Veřejná sbírka byla vyhlášena se zahájením stavby a potrvá do podzimu, zatím se v ní sešlo přes 300 000 korun.

Na Vysočině je zatím podle údajů na internetu 14 vyhlídkových věží. Loni na podzim byly zpřístupněny nové rozhledny na hradě Orlík u Humpolce a na Pekelném kopci u Třebíče.