Negativy fotografií byly více než 70 let ukryty v papírové krabici. K mimořádným patří společné snímky výsadku Anthropoid Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka. Výstava byla otevřena v Tereziánském křídle Starého královského paláce Pražského hradu ve středu 17. září a potrvá do 31. října.

Expozice představuje 70 předtím nikdy nezveřejněných snímků, jež vznikly kvůli výrobě falešných protektorátních legitimací. Díky tomu, že historici měli k dispozici negativy, mohly se fotografie zvětšit do galerijní podoby.

Snímky odhalují dosud neznámé souvislosti a fakta.

Snímky odhalují dosud neznámé souvislosti a fakta.

FOTO: Roman Vondrouš, ČTK

„Je to zlomová věc. Odkrývá situaci, která byla v Londýně v roce 1941 a 1942, jak se naši parašutisté připravovali na plnění úkolů v Protektorátu. Z fotografií lze vyčíst, nejen jaká panovala atmosféra, ale zároveň spoustu detailů," uvedl ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

Návštěvníci mohou zhlédnout i osobní předměty parašutistů, například Gabčíkův svetr, Kubišovo sako s kravatou, které měl pravděpodobně na sobě při atentátu na Reinharda Heydricha, části nově zrestaurované seskokové kombinézy, několik razítek na průkazy a nevyplněné protektorátní legitimace. Výstavu doplňují příběhy 19 parašutistů.

Vernisáže se zúčastnil také poslední žijící československý parašutista Jaroslav Klemeš (na vozíčku), který se podílel na přípravě výstavy.

Vernisáže se zúčastnil také poslední žijící československý parašutista Jaroslav Klemeš (na vozíčku), který se podílel na přípravě výstavy.

FOTO: Roman Vondrouš, ČTK

Snímky podle Knížka ukazují, jak bylo náročné připravit fotografie na falešné průkazy, které parašutisté měli s sebou v Protektorátu. Objevné jsou podle spoluautora a kurátora Zdeňka Špitálníka všechny. Dosud se znaly totiž jen ty použité na legitimace.

„Nyní ale víme, že nevznikaly v ateliéru, ale v sídle Zvláštní skupiny D v Londýně před známou cihlovou zdí. Za pozadí tam často sloužila obyčejná vojenská deka nebo nějaký koberec, který dva vojáci přidržovali," doplnil. To ukazuje podle něj na fakt, jak velká tehdy byla materiální nouze například o československé předválečné obleky.

„Vidíme, že Jan Kubiš a Jozef Gabčík mají na sobě stejné sako, na výřezu to pak nebylo patrné. Nicméně mohla to být zásadní konspirační chyba, protože se předpokládalo, že oba budou působit společně," dodal Špitálník.