Historie aleje Rohanka sahá do roku 1821 a je spojena s Karlem Rohanem, za jehož působení získal zámek svoji současnou novogotickou podobu. V aleji nejprve nechal vysázet topoly, v roce 1850 je však nahradily pyramidální duby.

Kastelán Miloš Kadlec v Rohanské aleji

Kastelán Miloš Kadlec v Rohanské aleji

FOTO: Radek Petrášek, ČTK

„Jeho záměr byl mnohem bombastičtější, než se nakonec realizoval," poznamenal kastelán zámku Miloš Kadlec.

Alej měla být asi třikrát delší a měla vést od zámku až k patronátnímu kostelu v Jenišovicích, kde si Rohané chtěli zřídit rodinnou hrobku. Narazil ale na nesouhlas majitelů panství na Hrubém Rohozci, kterým patřila část pozemků. Dnes končí duby u původní příjezdové komunikace k zámku, kde na ni navazuje lipová alej. Ta byla obnovena v polovině 90. let minulého století.

U dubů starých přes 160 let se v minulosti dělala jen základní bezpečnostní opatření a některé stromy byly pro návštěvníky už nebezpečné. „Každý větší vítr, natož letní bouřka nesly riziko, že se nestabilní stromy vyvrátí," zmínil Kadlec.

Sychrovská zámecká alej po dokončené obnově.

Sychrovská zámecká alej po dokončené obnově

FOTO: Radek Petrášek, ČTK

Z aleje s 88 duby proto zmizelo 25 stromů, jež byly ve špatném stavu, a dalších 37 bylo ošetřeno. Nově bylo vysázeno 35 dubů. Odstranily se také všechny náletové dřeviny v blízkosti dubové aleje.

Podle Kadlece se budou muset v budoucnosti znovu zaměřit i na navazující lipovou alej s 236 stromy, ve špatném stavu je 27 lip.

Proces obnovy v Sychrově neskončil

Už na podzim by ale měla začít regenerace dalších částí zámeckého parku. Po ní by měl více vypadat, jako v době svého vzniku.

„Projekt vychází z archivních materiálů. Lépe tak chápeme koncepci jednotlivých částí parku," dodal kastelán nejnavštěvovanější památky v Libereckém kraji.

Další pohled do Rohanské aleje

Další pohled do Rohanské aleje

FOTO: Radek Petrášek, ČTK

Každoročně na Sychrov zavítá přes 100 000 návštěvníků. Do parku se například vrátí některá arboreta. Obnovu skleníků naopak zámek neplánuje, podle kastelána by nebyli schopni zajistit jejich provoz. O 24hektarový park a dvouhektarovou zásobní zahradu se starají jen dva lidé.