Dominantou Permonia je bezesporu 41metrová těžní věž Kukla, která byla součástí stejnojmenného černouhelného dolu. Ten vznikl v druhé polovině 19. století. Věž, prohlášená v roce 2009 kulturní památkou, je zrekonstruovaná. Rozpočet projektu na zpřístupnění této památky veřejnosti se vyšplhal na 34 miliónů korun, z čehož přes 13 miliónů pokryla dotace ROP Jihovýchod. Zbývající část nákladů uhradila z vlastních zdrojů firma Strojírna Oslavany.

Interiér věže částečně zaplnila expozice odkazující na zdejší pověsti. Ze stropu visí věrně vypadající figurína kata nebo třeba mlynáře. Děti jistě zaujme také permonické kino.

Postavy lokálních pověstí v životní velikosti

Postavy lokálních pověstí v životní velikosti

FOTO: Klára Fischleinová, Novinky

Historická těžní věž není jen symbolem dobrodružství, ale také romantiky. V přízemí mohou páry uzamknout svoji lásku na speciální mříže, poslední patro věže pak příležitostně slouží k pořádání svatebních obřadů. Vedle věže nabízí příjemné posezení kantýna s výhledem na velké bludiště. Zatímco děti zápolí s úkoly na interaktivní trase atrakcí, rodiče je mohou zpovzdálí sledovat u kávy.

Jedno z bludišť

Na toto bludiště shlížejí návštěvníci kantýny od venkovního posezení.

FOTO: Klára Fischleinová, Novinky

Když už je řeč o hrách a úkolech, v Permoniu se jich nedopočítáte. Každá část areálu vyzývá ke zdolání nástrah a překážek. Hra Magic Permon nabízí tři úrovně náročnosti a v každé pak 10 úkolů — vědomostních i fyzických. Hra je určena dětem i dospělým, speciální cenu si odnesou jen ti, kteří splní vše, co mají. Úspěch v této hře není měřen časem a rychlostí, ale naopak trpělivostí a rozvahou.

Na zemi i ve vzduchu

Pokud se rozhodnete Magic Permon vyzkoušet na vlastní kůži, sportovně se na to oblečte a obujte. Trasa hry totiž vede například divokým porostem pralesa i rourovým polem. Vyrazit můžete individuálně stejně jako ve skupině. „Někteří návštěvníci se sem vracejí, protože variant tras je celkem 18, takže mohou pokaždé zkusit jinou,“ podotýká Alena Lubasová, ředitelka divize rozvoje oslavanských strojíren.

Pokud spíš než za hrou a dumáním nad úkoly chcete vyrazit za adrenalinem, vyzkoušejte Pavoučí past. Dvouúrovňové samojistící lanové centrum vám v žilách zaručeně rozpumpuje krev. „Lanovkou z terasy věže spouštíme dvojice, které se sem přijely oddat. Obřad pak mají spojený s nezapomenutelným zážitkem,“ říká Lubasová. Právě tato lanovka je součástí lanového centra. Nutně se tu tedy nemusíte nechat oddat, abyste si svižný sjezd také vyzkoušeli.

Siláci mohou utopence na chvíli vytáhnout nad hladinu díky upevnění klece na provazu.

Siláci mohou utopence na chvíli vytáhnout nad hladinu díky upevnění klece na provazu.

FOTO: Klára Fischleinová, Novinky

Ať už v Permoniu zabloudíte kamkoliv, naleznete tam téměř s jistotou příběh. V důlním jezírku kousek od pokladen je v kovové kleci uvězněn utopenec, ve věži se mezi hrdiny pověstí schovává šibalský permoník, a co čeká na konci herních tras, se dozví jen ti, kteří je úspěšně zdolají...

Pralesní porost byl vysázen poměrně nedávno. Časem se stane ještě méně přehlednějším, což je součástí hry.

Pralesní porost byl vysázen poměrně nedávno. Časem se stane ještě méně přehlednějším, což je součástí hry.

FOTO: Klára Fischleinová, Novinky

Za jednu návštěvu zkrátka Permonium důkladně poznat nestihnete. Díky širokému spektru možností si tu ale celodenní program můžete naplánovat na míru. A to dokonce opakovaně. Během prázdnin se do Permonia můžete vydat denně mezi 9:30 a 18:30.