Nová terezínská expozice představuje Stauffenbergův životní příběh už od mládí. Především však mapuje jeho obrat proti nacistické politice a Hitlerově rasové ideologii. Stauffenberg výrazně nesouhlasil s existencí koncentračních táborů a s vyvražďováním Židů. Plánem atentátu na Hitlera svůj postoj potvrdil.

Ve čtvrtek 20. července 1944 pronesl Stauffenberg na Hitlerovu poradu ve Vlčím doupěti v Rastenburgu aktovku s výbušninou. Podstoupil velké riziko odhalení, ale podařilo se. Porada se výjimečně nekonala v bunkru, ale v dřevěném domku, což mělo za následek jiný vývoj situace, než se kterým atentátníci počítali. Hitler totiž při výbuchu utrpěl jen lehká zranění, mohutný stůl z dřevěného masivu mu neočekávaně posloužil jako štít.

Stauffenberg z místa činu urychleně odjel. Přestože stačil včas uprchnout, hned následující den byl společně s dalšími členy vzpoury proti vůdci dopaden a zastřelen. S manželkou Ninou měl v té době čtyři potomky a pátého na cestě. I přes složitou situaci, do níž se celá rodina dostala, Stauffenbergova žena jeho čin podporovala až do samého konce.

Video

Pevnost Terezín z ptačí perspektivy

Výstava zrcadlící na lidském příběhu téma propagandy, prozření, vzpoury i fatálního neúspěchu setrvá v Terezíně do konce září. Poté se přesune do Lidic.