„Objevili jsme zaslepený komín v plášti věže, který vede do místnosti, o níž jsme se domnívali, že by mohla být černou kuchyní,“ řekl Martin Malina, předseda Sdružení pro záchranu a obnovu Tvrze Kurovice, které památku od roku 2006 opravuje.

Stovky let stará kuchyně byla nalezena v přízemí tvrze. „Má kulaté výdejové okénko, kam si chodila pro jídlo posádka. Panstvu se nosilo vnitřkem,“ uvedl Malina a dodal, že sdružení nyní místnost využívá jako sklad nářadí. Po jeho vystěhování zde začne archeologický průzkum, který stanoví přesné stáří kuchyně.

Objev metr krát metr širokého komína odhalil i důvod statického narušení věže, která byla později obestavěna tak, že je nyní nedílnou součástí celé tvrze.

Na nádvoří Tvrze Kurovice se také podepsal čas.

Na nádvoří tvrze Kurovice se také podepsal čas.

FOTO: Archiv Tvrze Kurovice

Členové sdružení se letos hodlají zaměřit právě na obnovu přízemí. To kromě kuchyně tvoří i sklepy. Podle Maliny zde už příští rok začne fungovat historická hospůdka. Sdružení převzalo tvrz ve špatném stavu. Za staletí byl několikrát vypálena a rozstřílena, ve zdech se našly i kamenné koule z husitských praků.

Ubytování mezi chladnými zdmi

V prvním patře tvrze již bylo dokončeno muzeum, kde turisté uvidí zbraně i archeologické nálezy. Hotovy jsou také opravy velkého sálu ve 3. patře, kde nalezly zázemí šermířské skupiny. Ve 2. patře budou ubytovací prostory pro sdružení a účinkující na akcích v tvrzi. Kromě oprav se sdružení pokouší oživit památku několika akcemi. Víkendové historické dny ale pokazilo počasí, a pořadatelé tak napočítali jen asi 500 návštěvníků.

Kromě historických dnů, pořádaných začátkem června, zde letos byla filipojakubská noc, v plánu jsou i adventní akce. Návštěvníci tady mohou obdivovat vnitřní kamennou výzdobu nebo částečně dochované opevnění vystavěné kolem tvrze.