Rozhledna Vartovna sice má výškou do Eiffelovky daleko, svou kovovou konstrukcí ji ale opravdu trochu připomíná. Neobvyklá stavba s vnitřním točitým schodištěm byla vybudována podle návrhu architekta Ivana Bergmanna na kopci Vartovna v roce 2009, je tedy nejmladší rozhlednou ve Zlínském kraji.

Nachází se asi 30 kilometrů od Zlína a shodně devět kilometrů od Vizovic a Vsetína, nedaleko Horní Lidče. Železná věž je vysoká 37 metrů a díky výhodné poloze je z ní krásný výhled na Vsetínské, Hostýnské a Vizovické vrchy, Beskydy a při dobré viditelnosti i na slovenské hory.

K Vartovně se dostanete z několika různých míst. Kolem rozhledny obce Hornolidečska spolu s ochránci přírody vytyčily hvězdicovitou síť naučných stezek o délce 34 kilometrů, což je v kraji rozsahem unikát. Stezky protínají několik okolních obcí, je na nich vybudováno osm odpočívadel a 34 zastavení a přibližují místní přírodní zajímavosti, pamětihodnosti i dramatické historické události. Popsány jsou na www.seninka.cz.

Cestou uvidíte vzácné lidové stavby, třeba roubené Mikuláštíkovo fojtství v Jasenné z roku 1748, nejzachovanější stavbu svého druhu v kraji.

V Jasenné se z informačních panelů podél trasy dozvíte i něco o portášské tradici, pasekářském způsobu života nebo o tom, proč se dřív ve vesnicích vysazovaly stromy těsně u chalup.

V Senince navštívíte První valašské motomuzeum se stovkou exponátů československé výroby, sirný pramen nebo místo, kde se kdysi zastavil císař František Josef II. u Pozděchova, lesy, v nichž se dodnes vyskytuje medvěd a rys, v Liptále, který je rodištěm slavného valašského kreslíře a spisovatele Jana Kobzáně (mimochodem i autora světoznámé ochranné značky firmy Baťa), se seznámíte s památnými stromy a u Lidečka oceníte sakrální památky v krajině. U jedné z nich se prý dodnes zjevuje bezhlavý kurucký jezdec.

Valašsko patřilo za druhé světové války k místům s nejsilnějším protifašistickým odbojem a stezky také spojují několik míst s tragickou historií – osady a pasekářské usedlosti vypálené německými trestními oddíly Ploštinu, Prlov, Vařákovy a Oškerovy paseky či Juříčkův mlýn. Nejde přitom o oslavné připomínky partyzánů, jako spíš prostých pasekářů, kteří byli za svou více či méně dobrovolnou pomoc partyzánům drasticky trestáni.

Po jedné naučné stezce můžete doputovat až na Slovensko k „partnerské“ rozhledně na Tlsté hore v Dohňanech, která byla budována souběžně v rámci dotovaného evropského Operačního programu přeshraniční spolupráce. Obě rozhledny stojí shodně 651 metrů nad mořem. Zatímco Vartovna sloužila v minulosti jako strážní hora, na níž se zapalovaly varovné ohně při blížícím se nebezpečí, na Tlsté hore stála kdysi rakousko-uherská rozhledna, která prý sloužila i k vojenským účelům.

Rozhledna Vartovna je přístupná celoročně, vstup je zakázán pouze za sněhunáledí, při dešti, bouřkách a deštivém počasí. Během letní sezóny je zajištěna služba s nabídkou občerstvení a prodejem pohlednic – do konce října v sobotu, neděli a o svátcích od 10 do 18 hodin. V tuto dobu se vybírá vstupné.

Rozhledna byla vybudována během pouhých osmi měsíců a otevřena 17. 11. 2009. Je vysoká 37 metrů, vyhlídková plošina krytá střechou se nachází ve výšce 35 metrů, výhledy dokreslují nově nainstalované panoramatické mapy.

FOTO: TJ, Právo