Hlavní obsah
Braniborská krajina plná vodních ploch nabízí spoustu romantických zákoutí. Foto: Bad Saarow Kur GmbH Saarow Therme

Tip na letní dovolenou: Nekonečný vodní svět v Braniborsku

Ať už jste sami okusili proplétat se nekonečnou sítí vodních toků, či jste o tom jen snili, určitě jste si letní dovolenou na palubě hausbótu či jachty většinou spojili s Nizozemskem. Tento způsob trávení dovolené má ale své místo i u našich sousedů v Německu. Zapomeňte na nekončící přejezd přes celé Německo, vodní svět začíná kousek za českými hranicemi.

Braniborská krajina plná vodních ploch nabízí spoustu romantických zákoutí. Foto: Bad Saarow Kur GmbH Saarow Therme
Tip na letní dovolenou: Nekonečný vodní svět v Braniborsku

Jezera, kanály a řeky kam oko dohlédne

Bereme-li v potaz i sousední spolkovou zemi Meklenbursko-Přední Pomořany, s níž je Braniborsko propojeno hustou sítí vodních cest, tvoří tato oblast s více než třemi tisíci jezer a třiatřiceti tisíci kilometry vodních toků nejrozsáhlejší sladkovodní plochu pro vodní sporty všeho druhu v Evropě. To vše je obklopeno nekončícími lesy a půvabnými zámky. Atmosféra jako vystřižená z románu.

Jedno z mnoha braniborských jezer - Scharmützelsee u lázní Bad Saarow

Foto: Bad Saarow Kur GmbH Saarow Therme

Loď pro každého

Nezáleží na tom, zda máte průkaz na velkou plachetnici či jen na malé plavidlo. Pokud si nepřivezete vlastní koráb, můžete si ve zdejších půjčovnách zapůjčit plavidlo dle svého vkusu a schopností. To se týká i těch, kdo žádný průkaz na loď nemají – braniborské klidné vody jsou totiž ideální i pro kánoe.

Řeku Havolu brázdí plavidla všeho druhu

Foto: Boldt

A co víc, pokud se chce nalodit celá rodina, aniž by ji to stálo velké úsilí při pádlování, může využít nabídky zapůjčení jakýchsi obytných vorů opatřených motorem. Takové vodní příbytky brázdí totiž braniborská jezera spolu s klasickými hausbóty, jež jsou rovněž příslibem nezapomenutelné romantické dovolené. Člověku by se pak až nechtělo zpátky na pevnou zem.

Pohádková jezera okolo Postupimi

Seznam všech zajímavých lokalit v Braniborsku by vydal snad na celou roli papíru, ale přece jen se najde pár míst, která stojí za zmínku. Jedním z nich jsou jezera okolo Postupimi, která je známá svým komplexem zámků a zámeckých zahrad Sanssouci alias „německé Versailles“ (památka UNESCO).

Postupim z ptačí perspektivy

Foto: Lehnartz GbR, Klaus a Dirk Lehnartz

Na malé plachetnici, které bez nutnosti průkazu půjčují třeba v Brandenburg an der Havel, se sem můžete vydat po řece Havole, jež spojuje systém jezer obklopujících Postupim. Pak už stačí jen zakotvit u břehu v jednom z malých přístavů a vydat se objevovat krásy historických památek. Kdo by se zde necítil jako v pohádce?

Brandenburg an der Havel

Foto: DZT/Jochen Knobloch

Labyrint spreewaldských lesů

Tak trochu jiným způsobem romantická může být i plavba na kánoi přírodní rezervací Spreewald (biosférická rezervace UNESCO). Pro milovníky přírody je tím pravým místem. Během několikadenní plavby s přenocováním v pohodlném penzionu nebo hotelu můžete potkat spoustu vzácných živočišných druhů, mezi nimi třeba ledňáčky, nebo staré osady uprostřed lesů.

Ve vodách Spreewaldu se můžete nechat i svézt

Foto: DZT/Jochen Keute

Co dalšího může být ve Spreewaldu k vidění? Bezpochyby okurky, místní nejvýznamnější artikl. Ze všech koutů oblasti se svážejí jak jinak, než na malých loďkách. V létě jsou navíc příjemným zpestřením vodáckého výletu divadelní představení na ostrově Schlossinsel Lübben. Aby byl zážitek z představení, jež diváci sledují přímo ze svých lodí na vodní hladině, co největší, začíná se hrát, až když celý Spreewald pohltí tma.

DObrodružnější je ale objevování tajemných zákoutí Spreewaldu na vlastní pěst

Foto: DZT/Hiltrud Haep

Je libo hausbót či prázdninový dům ve skandinávském stylu?

Z nepřeberného množství půjčoven motorových člunů, plachetnic, lodiček i hausbótů si určitě vybere každý to své. Dokonce i malý hausbót lze zapůjčit bez toho, aniž byste na něj potřebovali speciální průkaz. Originální ubytování čeká turisty ale i na souši. Zajímavostí je komplex prázdninových domů ve skandinávském stylu.

V přírodní rezervaci Schorfheide-Chorin se můžete ubytovat v kempu

Foto: Tourismus Marketing Brandenburg/Boldt

Pokud máte rádi vůni dřeva, ubytujte se v jednom ze 123 domků ve středisku Ferienpark Scharmützelsee, kde budete mít v rámci své rodinné dovolené k dispozici šlapadlo, abyste se mohli i se svými dětmi vyřádit na jezeře Scharmützelsee přímo před vašimi dveřmi. Anebo se můžete ubytovat třeba v kempu, kterých je v Braniborsku okolo jezer rozesetých spousta. Jeden z nich najdete i uprostřed další rezervace UNESCO – Schorfheide-Chorin u jezera Oberuckersee.

Nejen v přírodním parku Stechlinsee jsou vítáni všichni

Foto: Tourismusverband Ruppiner Land e.V.

Co dělat, když už máte dost odpočinku?

Aby nebyla dovolená nudná, nabízejí braniborská jezera a řeky spoustu možností sportovního vyžití. Ať už vás láká vodní lyžování na Bernsteinsee, kde váš pohyb vpřed obstará speciální „lanovka“, či se chcete raději utkat s větrem o závod při windsurfingu, určitě si z nabídky vyberete. Na klidné hladině jezera Groß Döllnersee můžete vyzkoušet trend posledních let, který do Evropy dorazil z exotických Havajských ostrovů – tzv. Stand-up Paddling. Na prkně vybaveni dlouhým pádlem se budete učit udržet rovnováhu, abyste mohli prozkoumávat břehy jezera z opačné strany, tedy přímo z vodní hladiny.

Tipy pro dovolenou v Braniborsku

Informace o turistických zajímavostech najdete na www.germany.travel, stejně jako praktický vyhledávač kempů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků