Vládcem všech afrických národních parků je právě ten Krugerův. Jmenuje se po Paulu Krugerovi, který byl na konci 19. století čtyřikrát zvolen prezidentem JAR a patří k největším v Africe i na celém světě. Králové z titulku jsou pochopitelně králové zvířat – lvi. Každý rok jich tu strážci parku pozorují okolo 1500. A také 3000 zeber nebo 115 tisíc antilop. Nejstarší národní park v Africe (založili ho už roku 1902) právem patří mezi druhově nejrozmanitější místa na celém kontinentu.

Jak jeho návštěva probíhá? Většinou se vyráží hned po snídani. Nasednete do terénního vozu řízeného zkušeným průvodcem a vyjedete (dobré cestovky mají takovou vyjížďku v ceně zájezdu). Ranger vás zaveze na vytipovaná místa, kde určitě najdete gazely a postupně možná i kompletní velkou pětku (lev, nosorožec, buvol, levhart, slon).

Na slony v Krugerově parku narazíte celkem často.

Na slony v Krugerově parku narazíte celkem často.

FOTO: bigstock.com

K večeru se velmi pravděpodobně dostanete do městečka Hazyview na okraji parku. Je tam velmi dobré zázemí pro přenocování a velká část turistů proto míří na noc právě sem. Kdo ovšem jede dál na jih na pobřeží Jihoafrické republiky, spí často ve Svazijsku (malá země na hranicích Jihoafrické republiky a Mosambiku).

Svazijsko nabízí příjemná zpestření cesty přírodou v podobě exkurze ve sklárně nebo návštěvy velkého řemeslného trhu, místního „údolí Králů“ nebo vesnice Mantenga Village s ukázkou tradičních tanců. Že jste nechodili do tanečních? Nevadí, atmosféra vás pohltí i tak. Silné rytmy bubnů, ozdobami a malůvkami pokrytí tanečníci dostanou každého, i když nechce.

Buvolů se po parku prohánějí tisíce.

Buvolů se po parku prohánějí tisíce.

FOTO: bigstock.com

Možná je i návštěva některé z nedalekých soukromých rezervací. V klasických národních parcích je totiž pohyb turistů částečně omezen. V soukromé rezervaci si ale můžete najmout džíp s rangerem, který smí jezdit i tzv. off-road – tedy mimo vyznačené cesty.

Soukromých rezervací je tu samozřejmě mnoho, některé najdete právě v těsné blízkosti nejznámějšího národního parku v JAR – Krugerově parku. Sem míří většina turistů hlavně pro veliké množství zvířat, která je tu poměrně snadné spatřit i bez dlouhého čekání. Další možnosti, kam vyrazit na safari, vám poradí přímo v hotelu anebo v cestovní kanceláři, se kterou se na safari vydáte. V rámci některých zájezdů už navíc bývá safari v několika národních parcích v ceně, takže se nemusíte o nic starat a jen si užívat divočiny.

Přečtěte si o Africe více:

Mezi slony s golfovými holemi

V Jihoafrické republice je velmi těžké odolat mnoha svodům. Kromě safari tu najdete jedno z nejlepších golfových hřišť světa, můžete se nechat unášet božskou krajinou anebo zažít skvostné potápění ve zdejších mořích.

Jezdit po africké přírodě je pro evropského řidiče balzám na nervy.

Jezdit po africké přírodě je pro evropského řidiče balzám na nervy.

FOTO: bigstock.com

Mimochodem když nedávno americká televize CNN vyhlašovala 10 nejlepších golfových hřišť v Africe, do výběru se dostala dvě z Jihoafrické republiky – Gary Player Golf Course v Sun City a Francourt Links ve Western Cape. Inu širých zelených plání mají na černém kontinentu dost, takže špičková golfová hřiště se budují dobře. A zahrát si golf v Africe, to je něco, co jen tak někdo nezažije.

Inzertní sdělení: Vydejte se do Jižní Afriky
 

Napříč Jihoafrickou republikou

Poznejte fascinující divočinu Krugerova národního parku, velkého jako třetina České republiky, nebo ohromná sloní stáda v Addo Elephant.

Spolu s českým průvodcem si během 16 nezapomenutelných dnů odpočinete i u mysu Dobré naděje a u vinic v okolí Kapského Města.

To nejlepší z Jižní Afriky

Absolutní klid, pohoda, jen hory a okolní příroda. Tak to vypadá v Dračích horách, které na této cestě poznáte spolu s úžasnými zátočinami řeky Blyde a všemi krásami Kapského Města včetně Stolové hory.

Splňte si sen a vydejte se s námi do Afriky. Nyní levněji než kdy dříve!


Podívejte se na další ze zájezdů za exotikou z nabídky cestovní kanceláře ESO travel.

Čtěte dále:

Přečtěte si článek o revolučním ostrově ukrývajícím malou Barcelonu, otestujte si, kolik z 10 nejkrásnějších míst světa poznáte z fotek, nebo nahlédněte na Kubu, jak ji neznáte. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán