V Číně je možné všechno. Tedy až donedávna. Političtí představitelé v čele s prezidentem Si Ťin-pchingem se rozhodli, že chtějí trochu méně extravagance, a přísněji dohlížejí na podobu nových staveb. Rádi by omezili vznik domů podobných tomu v Kunmingu, který vypadá jako mobilní telefon. Okna se sdružují v displej a tlačítka, komín je anténa. S tím, že mobily dnes už vypadají jinak, architekti nepočítali. Ale pojďme k originálním, ovšem trochu serióznějším výtvorům.

Hengšan: Chrám, který visí na skále už 1500 let

Visí 40 metrů nad zemí, 1500 let odolává větru i dešti a udivuje všechny, kteří se na něj zespodu dívají. Chrám Hengšan je technickým zázrakem starověku. Perfektně promyšlená stavba vypadá jako přilepená ke skále a za svou historii potřebovala jen jedinou větší rekonstrukci. Krásná je navíc nejen zvenku, ale i zevnitř – 40 místností člověk během procházky prochází dvě hodiny.

Visící chrám začal podle legendy stavět jediný mnich. Dnes by se do startu takového projektu zapojili tři ministři, velká stavitelská firma a deset subdodavatelů.

Visící chrám začal podle legendy stavět jediný mnich. Dnes by se do startu takového projektu zapojili tři ministři, velká stavitelská firma a deset subdodavatelů.

FOTO: bigstock.com

Chrám visí na skalisku více než 40 metrů nad zemí. Stavitelé všechno promysleli tak důkladně, že tu příliš nepůsobí stékající voda či povětrnostní podmínky. Učiněný technický zázrak starověku.

Peking: Boxerky se staví po celé zemi, hnízdo fotí lidé z celého světa

Královstvím všech možných architektonických stylů je Peking. Cení si tu tradičních památek tisícileté říše, mezi něž patří skvěle zachovalé císařské Zakázané město, Letní palác s nádhernými jezírky a zahradami rozkládajícími se na 3 km² nebo chrám Nebes s obětním oltářem.

Už 600 let vypadá chrám Nebes pořád stejně.

Už 600 let vypadá chrám Nebes pořád stejně.

FOTO: bigstock.com

V hlavním městě ale mají i mnohem modernější a odvážnější stavby, jež se ne vždy setkávají s pochopením. K nejvýraznějším patří 234 m vysoké hlavní sídlo čínské televizní stanice CCTV. Originální tvar navržený nizozemskou projekční kanceláří začali kopírovat v dalších čínských městech.

Přečtěte si o Číně víc:

Stavbě se pro tvar v určitém úhlu pohledu přezdívá boxerské trenky nebo ptačí nohy. Originálnější televizní cetrum nemají ale ani na Kavčích horách.

Stavbě se pro tvar v určitém úhlu pohledu přezdívá boxerské trenky nebo ptačí nohy. Originálnější televizní cetrum nemají ale ani na Kavčích horách.

FOTO: bigstock.com

K opravdovým technickým divům patří sportoviště „Ptačí hnízdo“, které se oficiálně jmenuje Národní stadión. Vejde se na něj 91 tisíc lidí a vzniklo jako středobod pekingské letní olympiády konané roku 2008. Stavbu obepíná struktura, jejíž základ tvoří 24 tisícitunových ocelových oblouků. A to je jen úspornější varianta – kvůli šetření peněz byly plány na ještě honosnější stadión v průběhu stavby seškrtány. I tak ho turisté milují a hojně si ho fotí a natáčejí.

Národní stadion bude na zimních hrách 2022 v Pekingu opět centrem olympiády.

Národní stadión bude na zimních hrách 2022 v Pekingu opět centrem olympiády.

FOTO: bigstock.com

Hongkong: The International Commerce Centre

Hodně originální stavbu mají i v Hongkongu. Nejde ani tak o vzhled jako o výšku. Mezinárodní obchodní centrum vystupuje nad ostatní budovy města zábavy dost znatelně, a to je Hongkong známý jako místo s největší koncentrací mrakodrapů na celém světě. Měří 484 metrů a v jeho 118 patrech najdeme mimo jiné hotel Ritz-Carlton a rozhlednu Sky 10,0, poskytující ohromující pohled na město.

Hongkongský mrakodrap se po dostavení honosil titulem čtvrté nejvyšší budovy světa, dnes je těsně za první desítkou.

Hongkongský mrakodrap se po dostavění honosil titulem čtvrté nejvyšší budovy světa, dnes je těsně za první desítkou.

FOTO: bigstock.com

Popsali jsme jen zlomek z fascinujících staveb, které najdeme rozeseté po celé zemi. Ať už jde o známý šanghajský „otvírák lahví“, oválné věžáky na ostrově Fénix v Hainanu, či vejce připomínající pekingské národní divadlo, vidět je zblízka je rozhodně úžasným zážitkem.

Inzertní sdělení: Vydejte se do Asie!
 

Dva týdny toulek po Číně

Poznejte ta nejkrásnější místa Číny od Pekingu až po Hongkong. Uvidíte slavné stavby jako chrám Nebes, Velkou čínskou zeď nebo Mezinárodní obchodní centrum v Hongkongu, které ještě nedávno patřilo mezi čtyři nejvyšší budovy světa. Vypravíme se i do úžasné přírody v okolí Guilin a řeky Li. Nenechte si utéct velkou cestu velkou zemí s českým průvodcem!

Z Číny do Himálaje a do Indie

Z úžasného Pekingu se přes zastávku u terakotové armády dostaneme nepálského Káthmándú a staneme pod nejvyššími vrcholy světa. A to nás ještě čeká magické Dillí s upomínkami na život Ghándího a Ágra s neobvyklou červenou barvou. Tak pojeďte s námi na nezapomenutelnou cestu po Asii!

Podívejte se na další ze zájezdů do Číny z nabídky cestovní kanceláře ESO travel.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o pestrobarevných kouscích světa, podívejte se na osm nejúžasnějších vyhlídek planetynakoukněte na pláže v kubánské Guardalavace. Přehled všech článků najdete na hlavní straně rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika 

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán