O to, zda je La Paz nejvýše položeným hlavním městem na světě, se už dlouho vedou spory. Jde o to, zda je vůbec hlavním městem. Sídlí v něm vláda, parlament a prezident, ale legislativní orgány se nacházejí ve městě Sucre, které je oficiálně chápáno jako hlavní město. Za předpokladu, že bychom nevzali La Paz jako hlavní město, drželo by prvenství v nadmořské výšce Quito v Ekvádoru.

Letadlem se sem nedostanete

La Paz leží v kaňonu vyhloubeném řekou Choqueyapu a obklopují ho vysoké hory. Letadla sem nelétají – do města se musíte vydat ze zmiňovaného městečka El Alto, jež leží asi 15 km od La Paz. Protože cestovní ruch je zde od dávných dob čilý, existují zmínky o tom, že se na El Alto létalo už v 1. pol. 20. století. Zřejmě není třeba upozorňovat na to, že El Alto je nejvýše položené mezinárodní letiště na světě a páté nejvýše položené letiště na světě celkově.

Z městečka El Alto se můžete dostat do La Paz běžnou hromadnou dopravou, ale i lanovkou.

Z městečka El Alto se můžete dostat do La Paz běžnou hromadnou dopravou, ale i lanovkou.

FOTO: bigstock.com

Co vás čeká? Překrásná atmosféra protknutá magií

V La Paz vám uhrane především náměstí Plazza Murrilo, na němž se nachází Národní kongres, katedrála či Prezidentský palác. Za nejzajímavější je všeobecně považována cesta od kostela sv. Františka ulicí Sagárnaga, kde můžete pořídit pěkné suvenýry, které budou o vaší cestě věrně vypovídat.

Další články ze světa:
O suvenýry není v La Paz nouze.

O suvenýry není v La Paz nouze.

FOTO: bigstock.com

Touto cestou dojdete až k Mercado los Brujos, takzvanému tržišti čarodějů, které je pověstné širokou nabídkou léčivých mastí nebo talismanů, jež vás ochrání před zlými silami.

Významnou část zdejších zajímavostí tvoří rozmanitě zaměřená muzea – muzeum kovové produkce předkolumbovských kultur, muzeum věnované historii a využití koky nebo muzeum s uloženými vykopávkami z lokality Tíwanaku.

Muzeum koky představuje využití a historii této rostliny.

Muzeum koky představuje využití a historii této rostliny.

FOTO: bigstock.com

Čekáte výškové budovy? Moc jich tu není
La Paz je sice velké město čítající téměř milión obyvatel, ale výškových budov je tu jen skromné množství a typický ráz zde utváří nízké domky v úzkých ulicích a uličkách. Všude je rušno a živo, zvláště pak na místních trzích

Ideál pro nadšené cyklisty a lyžaře

La Paz maximálně potěší lyžaře a cyklisty ze skupiny opravdových fajnšmekrů. Horská cykloturistika je tady populární a hojně rozšířená, výlet v horách pro vás bude nezapomenutelným zážitkem. Sjezd na lyžích z nejvýše položené sjezdovky světa je rovněž zkušeností na celý život.

Přečtěte si více o Jižní Americe:

Death Road neboli Stezka smrti stále uchvacuje odvážné cyklisty.

Death Road neboli Stezka smrti stále uchvacuje odvážné cyklisty.

FOTO: bigstock.com

V sousedním Peru žijí nejvýše na planetě

V Peru, konkrétně ve městě La Rinconada, se nachází nejvýše položené lidské obydlí. Město leží přímo v Andách, a to v nadmořské výšce přesahující 5000 m. Celoročně zde žije asi 50 tisíc lidí, kteří se potýkají s vlhkými léty, suchými zimami a celoročně nízkými teplotami. Průměrná teplota zde dosahuje 1,2°C.

Půvab Peru a Bolívie ovšem netkví jen v obrovitých horách a půvabných údolích. Cestovatelé z celého světa ho spatřují také ve velké pohostinnosti domorodců a originálních stavbách, především kostelech, které tu nechali vybudovat španělští kolonizátoři.

Inzertní sdělení: Poznejte krásnou i drsnou Jižní Ameriku!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů za exotikou:

FOTO: ESO travel

Objevte bohatství Bolívie a Peru

Toužíte po poznání úchvatných zemí Jižní Ameriky? Vydejte se na báječnou cestu úchvatnými kraji, navštivte La Paz, Limu, Copacabanu a další krásná místa tohoto kontinentu a poznejte zcela odlišnou kulturu, než jaká je ta evropská.

Vydejte se na UNESCO Road!

Prožijte nezapomenutelné tři týdny na cestě po krásách Jižní Ameriky, které má pod ochranou UNESCO. Navštivte Quito, národní park Huascarán, v němž se nachází nejvyšší hora Peru, podívejte se do La Paz, na gejzíry a přírodní horké prameny… Rozmanitost Jižní Ameriky vás naprosto uchvátí!

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si také o pestrobarevných kouscích světa, podívejte se na osm nejúžasnějších vyhlídek planetynakoukněte na pláže v kubánské Guardalavace. Přehled všech článků najdete na hlavní straně rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika 

Autor: Petra Malá & Tomáš Cikán