Ukážeme si tři slavná tržiště na vodě, jež mají své místo v jihovýchodní části Asie.

1. Nejslavnější a nejnavštěvovanější: Damnoen Saduak (Thajsko)

Pokud jste se někdy setkali se záběry z plovoucího tržiště, s největší pravděpodobností šlo o thajský Damnoen Saduak, nejslavnější místo používané k tomuto účelu. Říká se, že nejvíce vodních trhů najdeme zde v širším okolí Bangkoku.

U vody vyhládne. Na Damnoen Saduaku dostanete závitky, maso, zeleninu, ovoce a cokoliv z thajské kuchyně, co vás jen napadne.

U vody vyhládne. Na Damnoen Saduaku dostanete závitky, maso, zeleninu, ovoce a cokoliv z thajské kuchyně, co vás jen napadne.

FOTO: bigstock.com

Nejpopulárnější z asijských vodních trhů se nachází asi 80 km jihozápadně od centra a 45 km od okraje thajského hlavního města. Je živé, plné loděk s druhy ovoce, o kterých jste nikdy v životě neslyšeli. Pro toho, kdo rád fotí, je Damnoen Saduak nejlepší místo pro pořízení snímku řeky plné vzájemně se spořádaně vyhýbajících lodiček naložených různými masovými specialitami, tričky, zeleninou a vůbec vším možným.

Popularitě trhu pomáhá i fakt, že má docela výhodnou polohu. Kdo vyjede z Bangkoku na západ ke slavnému mostu přes řeku Kwai a dále do národního parku Erawan, pro znamená je návštěva oblíbeného plovoucího tržiště vítané zpestření cesty.

Kam se jezdí na výlety z Bangkoku? Velmi často právě na plovoucí trhy.

Kam se jezdí na výlety z Bangkoku? Velmi často právě na plovoucí trhy.

FOTO: bigstock.com

2. Nejzábavnější: Amphawa (Thajsko)

Co do velikosti se Amphawa nemůže s Damnoen Saduaku rovnat, ovšem co do pestrosti a originality ano. Stará se o to mimo jiné i bezprostřední okolí – těsně u řeky jsou naskládané malé dřevěné domky, ale nejvíc tu poutá chrám obrostlý stromem (jmenuje se Wat Bang Kung a stojí na západní straně řeky).

Tenhle zážitek je hodně zvláštní – jdete si mezi stromy, u jednoho zamíříte mezi vysoké kořeny a ocitnete se v místnosti se zářivou sochou Buddhy. Zní to bláznivě, a právě proto to tak zapadá do atmosféry Amphawy. Tento trh totiž hraje barvami o trochu víc než jiné a vůbec působí hodně vesele.

Kořeněné vařené makrely podávané na loďce na trhu Amphawa vypadají lákavě!

Kořeněné vařené makrely podávané na loďce na trhu Amphawa vypadají lákavě!

FOTO: bigstock.com

3. Plovoucí trh v Deltě Mekongu: Cai Be (Vietnam)

Velkou oblibu mezi lidmi mají i plovoucí trhy ve Vietnamu. Ten nejznámější se koná něco přes 100 km jihozápadně od centra Ho Či Minova města (známého také jako Saigon) v deltě Mekongu a jmenuje se Cai Be. Návštěvníci ho mají raději než o něco větší Cai Rang.

Cai Be: Pro milovníky exotického ovoce učiněný ráj.

Cai Be: Pro milovníky exotického ovoce učiněný ráj.

FOTO: bigstock.com

Cai Be má totiž lepší atmosféru, pohyb po jeho vodách je příjemnější a uvolněnější. Cestovatelé na populárních diskusních fórech, mezi něž patří například TripAdvisor, často píší, že návštěva plovoucího trhu patřila těm nejlepším zážitkům celé cesty.

Také proto bývá Cai Be zastávkou na cestách organizovaných po Vietnamu. Ovšem zdaleka ne všech. Saigon je velmi zajímavé město, a tak mnoho cestovních kanceláří své klienty raději nevlečou na cestu dlouhou 100 km a ukáží jim místní unikáty. Těch nalezneme v Ho Či Minově městě mnoho. Už jen ten střet tradičních pagod a na druhé straně koloniálních budov jako katedrály Notre Dame nebo majestátní stavby poštovního úřadu působí velmi neobvykle.

Poznejte Thajsko v dalších článcích:

Vietnam je protkaný pěknými říčními scenériemi.

Vietnam je protkaný pěknými říčními scenériemi.

FOTO: bigstock.com

Nasednout na loďku a nechat se vozit po vodním tržišti je něco, co se nedělá denně a pro Evropana jde o nezapomenutelný zážitek. Jako zpestření při cestách po exotických zákoutích Asie jsou návštěvy plovoucích trhů vynikajícím zpestřením.

Inzertní sdělení: Podívejte se za exotikou!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Příroda Thajska s pobytem u moře

Tato cesta nikoho nenechá chladným, naopak všechny pěkně ohřeje při závěrečném pobytu u thajských pláží. Předtím si všichny užijí kaskádovité vodopády národního parku Erawan, plovoucí trhy Damnoen Saduak nebo most přes řeku Kwai.

Vydejte se do Thajska na tuto unikátní cestu za skutečnou exotikou!

Zjistěte o zájezdu více!

Vietnam – Laos – Kambodža

Zátoka Ha Long je právem považována za jedno z nejkrásnějších míst světa a opravdový přírodní div. Poznejte ji spolu s Hanojí a jejími pagodami nebo Saigonem s koloniálními čtvrtěmi. Během cesty se dostanete i ke kambodžskému velechrámu Angkor Vat.

Jeďte s námi a užijte si jihovýchodní Asii. Místa ubývají, a proto raději jednejte rychle!

Detaily zájezdu

FOTO: ESO travel

Čtěte dále: 

Přečtěte si také o nejkrásnějších ostrovech v Indickém oceánu, o sanfranciském Golden Gate a dalších nejslavnějších mostech USA, nebo o stometrové věži plné diamantů. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán