To ani zdaleka není všechno. Na ostrovech chrání i kulturní tradice a na některá chráněná území vůbec nepouštějí turisty. Ti mají i tak dost prostoru, kde poznat místní kulturu a zvyky. Třeba skrze jídlo, v němž dominují rýže a ryby, zeleniny bývá překvapivě málo. Není tu totiž zvykem farmařit.

Ale vraťme se od talíře zpátky k tématu. Na Maledivách lidé ve velké míře využívají alternativní zdroje energie. Ono vlastně tamním obyvatelům nezbývá nic jiného než se chovat krajně ekologicky. Pokud by měli méně šetrné elektrárny, přispívali by ke zvyšování hladiny oceánů, a tedy ke zničení vlastní země. Většina území Malediv totiž leží do jednoho metru nad hladinou moře.

Vodní bungalovy. Bydlení v mělké vodě na atolu, to je vrchol romantiky.

Vodní bungalovy. Bydlení v mělké vodě na atolu, to je vrchol romantiky.

FOTO: Bigstock.com

Čisto mají na „kokosových ostrovech“, jak Maledivám ve starověku přezdívali Číňané, i na plážích. Aby ne – vždyť příjmy z turistického ruchu jsou pro státní rozpočet naprosto zásadní. Ale nemyslete si, že se po ostrovech prohánějí davy turistů. Vláda má jejich počínání pod kontrolou.

Jednak sleduje jejich počet a vedle toho také reguluje to, kam smějí. Do některých přísně chráněných oblastí mohou jen se speciálním povolením představitelů ostrova. Týká se to především vesnic, jejichž obyvatelé žijí tak jako před staletími a udržují dávné tradice a pracovní postupy.

Podívejte se na další články o exotických místech:

Fascinující přírodu obklopuje pohřebiště lodí

Přes 98 % rozlohy Malediv tvoří moře. Jedná se totiž o 26 atolů, z nichž větší část je vždy ponořena pod hladinu, a na povrch vystupují jen menší ostrovy. Těch napočítáme v celém souostroví asi 1200.

Mezi nejkrásnější patří ty na atolu Addu. Třeba ty na severovýchod od ostrova Gan ve východní části atolu. Na Gan lidé přilétají na mezinárodní letiště, ubytují se v některém z luxusních hotelů a pak pokračují dále do palmových rájů.

Jet po této silnici na ostrově Gan přináší opravdový požitek. Jen je třeba, aby se řidič nekochal krajinou až příliš.

Jet po této silnici na ostrově Gan přináší opravdový požitek. Jen je třeba, aby se řidič nekochal krajinou až příliš.

FOTO: Bigstock.com

Odpočinek, potápění a procházky po pláži, to jsou klíčové výrazy spojené s pobytem na Maledivách.

Odpočinek, potápění a procházky po pláži, to jsou klíčové výrazy spojené s pobytem na Maledivách.

FOTO: Bigstock.com

Mimochodem, nedaleko ostrova Gan (v těsné blízkosti ostrova Hithadhoo) v roce 1944 potopila německá ponorka britskou loď Loyalty, která leží na dně moře dodnes. Uvízly zde i další koráby, které se nedokázaly vypořádat s místními mělčinami. I díky tomu se po staletí Maledivám říkalo „pohřebiště lodí“.

Potopená plavidla poskytují útočiště rozmanitým druhům mořských živočichů. Proto se sem rádi vydávají potápěči. Na mnoha místech ohrožuje diverzitu podmořského života  velkolov ryb sítěmi, ovšem to mají rybáři v maledivských vodách zakázáno a musí lovit šetrnějšími metodami. Na dně se to tedy hemží barvami a různými trnuchami, medúzami, delfíny, žraloky a také rejnoky manta.

Pobřeží ostrova Gan přímo láká k tomu lehnout si, zavřít oči a celé hodiny jen odpočívat.

Pobřeží ostrova Gan přímo láká k tomu, lehnout si, zavřít oči a celé hodiny jen odpočívat.

Rejnok zachycený fotoaparátem ve vodách u atolu Severní Male.

Rejnok zachycený fotoaparátem ve vodách u atolu Severní Male.

 

Kde má nejvyšší hora dva metry?

Další z oblíbených atolů je Severní Male. Sestává z 50 ostrovů a najdeme na něm i největší a hlavní město země, Male. Právě zde lze sledovat pod vodou velké množství rejnoků. Popularitu tato oblast ovšem nezískala jen krásnou přírodou, ale také luxusním zázemím. Mají tu špičkové resorty s vodními bungalovy přímo na moři.

Podmořský život na Maledivách je velmi pestrý.

Podmořský život na Maledivách je velmi pestrý.

FOTO: Bigstock.com

Země, kde je nejvyšší hora nižší než nejvyšší lidé

Maledivy lze označit za hodně exotickou zemi (pro Středoevropana určitě). Že víkend tu znamená pátek a sobotu, to v Asii neznamená nic neobvyklého. Co je ale naprosto ojedinělé a rekordní? Výška nejvyššího bodu celé země – 2,3 metru nad hladinou moře (pro zajímavost – nejvyšší lidé světa mají výšku okolo 2,5 metru). Nižší „nejvyšší horu“ nemají nikde na světě. Maledivy mají právem strach z tání ledovců a zvyšování hladiny moří.

Zatím se však drží nad vodou, a tak si můžeme užívat všeho, co nabízejí. Díky úzkostlivé péči o čistotu přírody a ekologické standardy toho není málo.

Inzertní sdělení: Vydejte se (nejen) na Maledivy!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky unikátních poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Poslední místa na cestu kolem světa!

Užijte si jedinečnou Cestu kolem světa, která začíná na pohodovém karibském ostrůvku Antigua a končí v tropickém ráji na Maledivách. Během 25 dnů se dostanete i do Tokia, Sydney nebo Mexika.

Zbývají poslední místa v leteckém speciálu s luxusně upraveným interiérem pro větší pohodlí 64 cestujících. Zarezervujte si je co nejrychleji!

Prodlužte si léto na Maledivách

Vydejte se v zimě do teplých krajů v Indickém oceánu! V resortu Sun Island je pro vás připraveno ubytování přímo u pláže na atolu, kde najdete jen les, pláže s jemným bílým pískem a kolem moře.

Místo je vzdáleno pouhých 25 minut cesty od letiště. Neváhejte a vyrazte do tropického ráje!

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si o plážích s „misskami“, o poloprázdných plážích v Barmě nebo o africké Noemově arše. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán