Kolem chodí žebraví osli, po vršku se procházejí horské kozy darované kanadskou vládou, ale to nejdůležitější je mezi nimi - obrovská masa kamene a do ní vytesaná 18 metrů vysoká čtveřice významných prezidentů prvních 130 let historie samostatného amerického státu: George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt a Abraham Lincoln.

Právě jejich nesmrtelný pomník najdeme vytesaný do hory Mount Rushmore v americkém státě Jižní Dakota. Při pohledu na dílo se až tají dech. Tak ohromné, a přesto tak přesné a krásné. Nelze se divit tomu, že sem každoročně míří kolem 2 milionů turistů. Jak to vlastně všechno začalo?

Největší prostor dostal pochopitelně první prezident - George Washington.

Největší prostor dostal pochopitelně první prezident - George Washington.

FOTO: iofoto.com (Bigstockphoto.com)

V roce 1923 přišel s nápadem na skulpturu na Mount Rushmore historik Doane Robinson v naději, že tím trochu pozvedne nijak zvlášť velký cestovní ruch v Jižní Dakotě. To se povedlo znamenitě. Ale nepředbíhejme. Stavbu zkomplikovalo úmrtí Gutzona Borgluma, pečlivě vybraného amerického sochaře nizozemského původu. Závěrečné fáze práce se musel ujmout Borglumův syn.

Jak vznikla pauza na kávu

Podle legendy vznikl populární coffee break, tedy pauza na kávu, právě při budování Mount Rushmore. Vyčerpaní kameníci si totiž jednoho nehostinného dne potřebovali uprostřed prací trochu odpočinout a ohřát se. Proto si na chvilku dali pauzu a popíjeli vařící kávu. Hlavního architekta Borgluma to zaujalo a zařídil, aby on a ostatní pracanti dostali každý den v pravidelném čase horký černý nápoj.

Práce trvaly 14 let a 4 týdny. První „kopnutí” do hory proběhlo 4. října 1927 a v plné kráse se kvarteto prezidentů ukázalo veřejnosti 31. října 1941.  Výsledek vypadá impozantně, ale cesta k němu úplně lehká nebyla.

Například Thomas Jefferson. Zdá se vám, že je mezi Washingtonem a Rooseveltem tak nějak vmáčknutý? Máte pravdu, však jde také o nouzové řešení. Architekti s ním počítali úplně na kraj po levici Abrahama Lincolna. Ukázalo se však, že žula je na tomto místě extrémně měkká a obličej by se drolil.

Došlo tak ke stržení Jeffersonovy tváře a vytesání do volného místa mezi Washingtonem a Rooseveltem. Tam se třetímu prezidentovi USA daří dobře.

Výhled z památníku na horu Rushmore, to je v ranních hodinách naprostá fantazie.

Výhled z památníku na horu Rushmore, to je v ranních hodinách naprostá fantazie.

FOTO: Bigstock.com

Učinit se nesmrtelným? Pojmenujte po sobě horu!

„Jak se ta hora jmenuje?“ Zeptal se podle rozšířené legendy Charles Rushmore svého průvodce. „Nijak,“ odvětil muž. „Výborně, tak to by se mohla jmenovat po mně,“ pronesl prý Rushmore a později se tak také stalo. Rushmore byl podnikatel a právník, který v pohoří Black Hills plánoval těžbu a vyřizoval těžební povolení.

Black Hills neboli Černé vrchy, kde se Mount Rushmore nachází, totiž vždy oplývaly nerostným bohatstvím. Zlatá horečka zde začala ve druhé polovině 19. století, kdy tu cenný žlutý kov objevil generál George Custer. Ano, ten Custer, jenž proslul drtivou porážkou od indiánských válečníků u Little Big Hornu.

Black Hills - v kouzelné krajině jsou i jiná lákadla než Mount Rushmore.

Black Hills - v kouzelné krajině jsou i jiná lákadla než Mount Rushmore.

FOTO: Bigstock.com

Hory s nejvyšším bodem 2208 m n. m. vypadají velmi klidně a člověk si tu skvěle vyčistí hlavu. Název jim dali Indiáni. Hluboké lesy porůstající okolní vršky totiž z dálky vypadají v krajině jako velmi tmavé skvrny, proto Black Hills – Černé vrchy.

Přečtěte si více o USA:

Za tajemstvími miliónového sousoší musíte do jeskyně

Black Hills obdivují především beznadějní romantici a zamilované páry kvůli dlouhým procházkám v přírodě, ale také milovníci horských kol, kterým zvrásněný povrch poskytuje velké možnosti pro adrenalinové vyjížďky. To ale není jediná atrakce v okolí Mount Rushmore.

To hlavní představuje „Hall of Records“, jeskyně za slavným sousoším. Odhaluje různá tajemství a méně známá fakta o čtyřech sochách, zobrazených prezidentech a architektu Borglumovi. Můžete tu zjistit, že vytesaní pánové stáli bez několika dolarů celkem 1 000 000 nebo že během stavby nebyl vážně raněn žádný dělník. Anebo se podívat na 16 porcelánových desek s textem Deklarace nezávislosti USA.

Jiné velikány, které ovšem vytvořila sama příroda, můžete poznat v článku Stromy větší než Petřínská rozhledna: V sekvojovém lese si připadáte jako mravenec.

Širé dálky ostré skály lemující obzor, to není úryvek z trampské písně, ale popis krajiny v Jižní Dakotě.

Širé dálky i ostré skály lemující obzor – to není úryvek z trampské písně, ale popis krajiny v Jižní Dakotě.

FOTO: Bigstock.com

Kdo se sem vydá, dostane se na místo, kde na území velkém jako celá Morava roste ohromný les. Při cestě po USA je Mount Rushmore a Black Hills ideální odpočinkovou zastávkou mezi rušnými lokalitami východního pobřeží a tepajícím Las Vegas. Vyzkoušejte to i vy!

Inzertní sdělení: Vydejte se s námi na poznávací zájezd!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

(Nejen) do Las Vegas

Poznejte s cestovní kanceláří ESO travel Spojené státy. Vybíráme pro vás to nejlepší z našich exkluzivních zájezdů:

Perfektně připravený program, pečlivě vybrané hotely, atraktivní destinace a skvělí průvodci! Pojeďte s námi!

Velký okruh Čínou

Poznejte maximum Číny za pouhé dva týdny! Navštivte historické památky Xi’anu, projděte si Peking, poznejte moderní velkoměsta v čele se Šanghají a Hongkongem. Vezmeme vás do Letního paláce, na Velkou čínskou zeď i k Terakotové armádě. Zažijete jízdu čínským vlakem a vychutnáte si místní gastronomii. V nabídce ještě šest termínů!

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si také o růžovém jezeře v Austrálii, dále o  nejdivočejším místě na východě USA nebo o světovými cestovateli nejoblíbenějších místech. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku Exotika a Amerika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán