Portál Tripadvisor je nepostradatelným rádcem pro většinu cestovatelů – najdete tu recenze hotelů i tipy na výlety. A právě ten vyhlašuje každý rok pětadvacet míst, kam by měl každý cestovatel vyrazit. Díky speciálnímu algoritmu, který bere v potaz množství a kvalitu hodnocení, v něm jsou zastoupená jak masově navštěvovaná místa, tak i méně známé lokality, které nepatří do „první turistické ligy“.

„Volba cestovatelů“ v roce 2015 oslavila sedmý ročník – a už popáté se v první desítce objevil Londýn. První pětku uzavírá Praha, která je jednou z pěti evropských destinací v první desítce. Nejdražší destinací z první desítky (průměrná cena hotelu na jednu noc) je Londýn, nejlevněji je v Hanoji.

Která místa tedy pro rok 2015 doporučují cestovatelé z celého světa?

Marrákeš – královské město, které se probouzí po setmění

První místo v žebříčku poprvé v historii obsadil marocký Marrákeš. Město, které může ve dne působit malinko fádním dojmem, se probouzí chvíli po setmění. To se zaplní úzké a klikaté uličky starého města a trh na náměstí Djemaa el-Fna dostává to správné kouzlo. Potkávají se tu turisté s místními, muzikanti s tanečníky, prodávající s nakupujícími… Základní rada? Užívejte si atmosféru a při nakupování smlouvejte!

Náměstí Djemaa el-Fna je nejznámějším místem v Marrákeši. Žije to tu přede vším po setmění.

Náměstí Djemaa el-Fna je nejznámějším místem v Marrákeši. Žije to tu přede vším po setmění.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Mimochodem, název náměstí v překladu znamená „Shromáždění mrtvých“ a pravděpodobně odkazuje na fakt, že tu ve středověku bývalo popraviště. Zajděte také k mešitě Kutubíja se 77 metrů vysokým minaretem. Dovnitř vás ale jako nevěřícího nepustí.

Siem Reap – brána k chrámu Angkor Wat

Že vám název kambodžského města nic neříká? Pak vězte, že leží jen 6 kilometrů od slavného chrámového komplexu Angkor Wat a je tedy branou do jednoho z největších náboženských komplexů na planetě. Ve městě Siem Reap si můžete domluvit půjčení kola nebo jízdu tuk-tukem a pak už se vydat ke komplexu, který první Evropané považovali za pozůstatky římských staveb.

Angkor Wat džungle nepohltila – a to díky 190 metrů širokému vodnímu příkopu.

Angkor Wat džungle nepohltila – a to díky 190 metrů širokému vodnímu příkopu.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Angkor Wat je perfektně zachovalý – a to díky 190 metrů širokému vodnímu příkopu, který okolní džungli zabránil v pohlcení vzácných památek. Podle odhadu vědců byl Angkor Wat v době vzniku, tedy ve 12. století, největším městem na planetě.

Istanbul – brána Orientu, která přeje levným nákupům

Třetí nejpopulárnější destinací na planetě je turecký Istanbul, město na dvou kontinentech, které rozděluje úžina Bospor. Největší turecké město je otevřené západním turistům a je skvělou destinací pro levné nákupy.

Hagia Sofia je jednou z nejslavnějších staveb světa – dnes už ale není církevní stavbou, ale „jen“ muzeem.

Hagia Sofia je jednou z nejslavnějších staveb světa – dnes už ale není církevní stavbou, ale „jen“ muzeem.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Určitě nevynechejte Velký Bazar s 5000 obchůdky ve zhruba 60 uličkách (zahrál si i v Bondovce Skyfall), navštivte Sulejmanovu mešitu, slavnou stavbu Hagia Sofia a vyplujte od Galatského mostu na lodi po Bosporu, projděte se po náměstí Taksim nebo vystoupejte na Galatskou věž.

Do Istanbulu můžete vyrazit i v rámci eurovíkendu: Eurovíkendy, fenomén dneška: Poradíme vám, kam se vydat a jak všechno stihnout

Buenos Aires – město tanga reprezentuje Jižní Ameriku

Osmé místo v žebříčku nejpopulárnějších destinací patří zástupci Jižní Ameriky. Město tanga, Buenos Aires, nabízí turistům romantické čtvrti, ale i bujarý noční život. Zajděte na náměstí Plaza Dorrego, kde poznáte tu pravou Argentinu, která tančí, hlučí, muzicíruje. A navštivte i hřbitov La Chacarita, obdobu pařížského Père-Lachaise, kde odpočívá Juan Perón a další osobnosti veřejného života.

V Buenos Aires se potkává staré s novým. Jde o nejpopulárnější destinaci v Jižní Americe.

V Buenos Aires se potkává staré s novým. Jde o nejpopulárnější destinaci v Jižní Americe.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Atrakcemi jsou i linka A zdejšího metra s dřevěnými vagóny nebo nejstarší bar ve městě – Cafe Tortoni.

New York – město, které nikdy nespí, je za první desítkou

New York se do první desítky nevešel – cestovatelé mu přiřadili až 11. pozici. „Gotham“, jak ho někteří také označují, ale určitě stojí za návštěvu. Nejkrásnější výhled na celý Manhattan není z budovy Empire State Building, ale z Top of the Rock (i proto, že budete mít Empire State Building jako na dlani), a prohlédnout si sochu Svobody můžete i z trajektu, který Manhattan spojuje se Staten Islandem.

New York se nevešel do první desítky – přesto je nejpopulárnější destinací ve Spojených státech.

New York se nevešel do první desítky – přesto je nejpopulárnější destinací ve Spojených státech.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Zajděte i do Central Parku (a dejte si hot dog), projděte se po Wall Street, zajděte k památníku „Dvojčat“, užijte si zápas hokejových Rangers v Madison Square Garden nebo vyrazte na nákupy – největší outletový obchod Macy´s kousek od Empire State Buildingu má 11 pater a strávíte v něm hodiny.

Mohlo by se vám hodit: Chystáte se do New Yorku? Máme pro vás sedmičku míst, která nesmíte vynechat

Bangkok – červené lucerny turisty táhnou

Bangkok je 18. nejpopulárnější destinací – ale těžko říct zda kvůli nádherným chrámům, které ve městě jsou, nebo kvůli „lechtivým“ čtvrtím v čele se slavným distriktem Patpong. Ten ve dne vypadá jako obyčejná šedivá čtvrť, vše se ale mění po setmění – to se rozsvítí tisíce neonů a na ulicích se míjejí turisté s naháněči do barů, tanečnicemi nebo s takzvanými lady boys. Nutno poznamenat, že drtivá většina příchozích sem nemíří za sexem, ale prostě se jen podívat na nejslavnější „lechtivou“ čtvrť na planetě.

Bangkok je jedním z nejnavštěvovanějších měst světa - i díky památkám, které v něm leží.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Hříchem by bylo v Bangkoku vynechat nádherně zdobené chrámy Wat Phra Kaeo (se Smaragdovým Buddhou), Wat Traimit (se Zlatým Buddhou) a Wat Pho (se sochou ležícího Buddhy).

Sydney – metropole Austrálie uzavírá první pětadvacítku

Nejlidnatějšímu městu Austrálie a vůbec celé Oceánie patří pětadvacátá příčka. Kromě slavné Opery, která má mimochodem spotřebu elektřiny jako 25tisícové sídliště, je tahákem i Přístavní most. Přezdívá se mu „ramínko na šaty“ a do roku 1967 byl nejvyšší budovou ve městě. Dnes je možné ho zdolat i po oblouku – za tenhle adrenalinový zážitek si ale člověk musí připlatit.

Panorama Sydney – světoznámá budova Opery a s ní i Přístavní most.

Panorama Sydney – světoznámá budova Opery a s ní i Přístavní most.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Další body u cestovatelů Sydney získává díky krásným plážím – ManlyBondy –  na které každý víkend dorazí 40 tisíc lidí. Zajděte i do historické čtvrti Rock´s nebo do Royal Botanic Garden.

Inzertní sdělení: Vydejte se s námi na poznávací zájezd!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Okruh Marokem

Poznejte během deseti dnů zemi nespoutaných Berberů, krásných oáz, královských měst a levných nákupů. Navštívíme města Casablanca a Rabat, podíváme se do nádherného Fesu, vydáme se do pouště, užijeme si odpočinek v luxusním Agadiru a navštívíme i Marrákeš.

V ceně zájezdu jsou zahrnuté i vstupy do památek a služby místního i českého průvodce. Prožijte první polovinu září v destinaci, kterou milují cestovatelé z celého světa!

Putování Kambodžou

Chrám Angkor Wat, který nikdy nezarostl džunglí, luxusní letovisko Sihanoukville, kde si odpočinete po náročných 10 dnech poznávání, a také trochu Thajska v podobě Bangkoku. Vydejte se s cestovní kanceláří ESO travel do jihovýchodní Asie a užijte si exotickou krásu Kambodži.

14 dní na cestě, profesionální český průvodce a perfektní zázemí – od hotelů až po transfery od jedné atrakce k druhé. Toužíte po poznání? Pojeďte s námi!

FOTO: ESO travel

Čtěte dále: 

Přečtěte si také o Bryce Canyonu, o nejvyšších horách světa nebo o městě Washington. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán