Keňané jezdí do Evropy většinou běhat a vyhrávat maratóny, my zase míříme do jejich země pěkně v klidu se opalovat a odpočívat při pozorování přírody. Hlavně žádné prudké pohyby, jen relaxovat mezi palmami. Která místa lze objevovat při cestování do Keni?

Mombasa: Člověk se tu stává rybou

Dovolená v Keni se spoustě lidí nevybaví ve spojitosti s krásnými plážemi, ale spíše se safari, nicméně mořské radovánky jsou v zemi na východě Afriky velmi populární. Zejména v národním parku Marine v pobřežních vodách u Mombasy. Tam se v potápěčském vybavení ponoříte do vody a můžete plavat mezi stovkami ryb jako součást jejich hejna. Všude kolem vás víří podvodní život, k němuž se málokde jinde dostanete tak blízko.

Připravovat slony o kly je trestné, a tak je mají v Mombase slonovinu alespoň umělou.

Připravovat slony o kly je trestné, a tak mají v Mombase slonovinu alespoň umělou.

FOTO: Sandro Senn (Wikimedia Commons)

Mombasa je vlastně takové centrum pobřežní oblasti Keni. Hlavní město Nairobi totiž leží ve vnitrozemí, asi na půli cesty od moře k Viktoriinu jezeru u hranic s Tanzanií a Ugandou. Také se v ní dá pozorovat zajímavé mísení kultur. Uprostřed tamní lokální architektury tu mají pozůstatky staré britské železnice nebo portugalskou pevnost.

Asi nejvíc do Mombasy láká počasí celoročně příznivé pro plážové radovánky. Vždyť v nejstudenějších měsících dosahuje průměrné denní maximum necelých 28 °C. To se odráží i na vysokých teplotách mořské vody, v níž je pak velmi příjemné potápět se do podmořského safari.

Keňské pobřeží stojí trochu ve stínu známějších afrických pláží, ale při západu a východu slunce vypadá úchvatně.

Keňské pobřeží stojí trochu ve stínu známějších afrických pláží, ale při západu a východu slunce vypadá úchvatně.

FOTO: Columbusjogger (Wikimedia Commons)

Malindi a Diani: Klid pláží nahoře, boj o přežití pod hladinou

Keňské přímořské oblasti se dělí na Jižní a Severní pobřeží. Na severu momentálně „letí“ letovisko Malindi. Hlavně tamní vodní národní park. Mezi korálovými útesy se prohání dravec nad dravce, král mořských lovců – barakuda. Kdo má štěstí, ten ji spatří při nelítostném zdolávání kořisti. Tohle je drsná příroda, boj o přežití, sem soucit nepatří.

Romantika se servisem na špičkové úrovni, tak se dají popsat hotely okolo pláže Malindi.

Romantika se servisem na špičkové úrovni, tak se dají popsat hotely okolo pláže Malindi.

FOTO: ESO travel

Jih zase ukrývá vyhlášenou pláž Diani. Vyhřáté pláže, lehátka pod slunečníky a výhled na moře nebo do uklidňující zeleně za pláží, to je v Diani realita. Tato oblast patří v Keni mezi nejoblíbenější, především díky mnoha možnostem, jak si lenošení na pláži zpestřit – například vyjížďkou na velbloudu nebo výletem na safari.

Pláž Diani se nachází pár desítek kilometrů jižně od Mombasy.

Pláž Diani se nachází pár desítek kilometrů jižně od Mombasy.

FOTO: David Mark (Pixabay.com)

Maasai Mara: Stádo, které je dlouhé jako trasa Praha–Beroun

Když už jsme se dostali k safari, musíme se o něm zmínit trochu podrobněji. Co se týká Keni a sousední Tanzanie, tak sem se turisté vydávají především ze dvou důvodů. Jednak proto, aby na vlastní oči viděli ve volné přírodě všech pět majestátních živočichů Velké pětky (pět králů africké přírody – lev, nosorožec, buvol, leopard a slon). Nejčastěji míří do národního parku Maasai Mara, který na tanzanské straně volně přechází v park Serengeti.

Do Maasai Mara a Serengeti se však vydávají také kvůli naprosto nevídaným jevům, mezi které patří především gigantické migrace zvěře. Třeba stádo pakoňů se může při přesunu natáhnout i do délky 40 km, což je přibližně vzdálenost z Prahy do Berouna. Podobnou tlačenici na této trase zažije člověk maximálně v podání automobilů, což má na nervy a zdraví úplně jiné dopady než pobyt v africké krajině.

A třeba takový let balónem nad Maasai Mara zakončený piknikem se šampaňským uprostřed buše, to už je prvoligový relax. Jen sen? Kdepak, tohle správa parku umožňuje.

Je pro vás Afrika moc divoká? Přečtěte si o pohodě na plážích Dominikánské republiky:

Tsavo East a Tsavo West: Rudí sloni a barevné vodopády

Fandí Spartě? Rodí se s nadbytkem hemoglobinu? Nikoli. Důvod, proč mají sloni v národním parku Tsavo červenou barvu, je mnohem prostší. Barva není přirozená. Jde o to, že se choboty poprašují zdejší hlínou, která má právě tuto nezvyklou barvu. Působí také bahno z této půdy, v němž se občas rochní. Pokud vám tedy někdo vypráví, že viděl červené slony, nemusíte ho nutně podezřívat z užívání návykových látek.

Podivně vypadající tlustokožci představují hlavní atrakci parku. Těch je ovšem víc. Například řeka Galana, která na rozdíl od mnoha jiných afrických toků v žádné etapě roku nevysychá a teče celoročně. Navíc při cestě do skalnatého údolí v Tsavo East vytváří vodopád, skrze který prosvítají různobarevné minerály usazené na skalách. V období dešťů se pod nimi tvoří jezírko, v němž rádi plavou krokodýli.

O netradičním ubytování v Keni se dozvíte také zde:

Ta podoba. Celá maminka!

Ta podoba. Celá maminka!

FOTO: Kirsi Kataniemi (Pixabay.com)

Jezero Nakuru: Stalo se rájem plameňáků

Čím by byla Keňa bez sladkovodních ploch, jež napájejí milióny zvířat? Jen vyprahlou krajinou bez života. V jezeře Nakuru je života ažaž. Zdržuje se tady více než milión plameňáků. Z výšky to vypadá, jako když na něm plave růžová skvrna. Barev tu najdeme víc. Žijí zde i bílí nosorožci jižní, bratranci téměř vyhynulého poddruhu bílých nosorožců ze severu Afriky.

Vyjmenovávat, co vše neobvyklého a vzrušujícího se dá vidět v Keni, to je jako snažit se spočítat zrnka písku na zdejších plážích. Nejlepší je vydat se tam, přímo na exotické pláže nebo do srdce divočiny. V zoologické zahradě to přece jenom není ono.

Inzertní sdělení: Vydejte se na exotickou dovolenou do Keni!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů do Keni:

FOTO: ESO travel

Vydejte se na letecké safari!

Červení sloni, bílí nosorožci, tisíce zeber, stáda pakoňů...  tady se ocitnete v přírodním ráji. Pozorovat zvířata Velké pětky pěkně z výšky a z pohodlí speciálně upraveného letadla s pohodlnými křesly, to je hlavní výhoda leteckého zájezdu nad keňskými národními parky. Pasažéři při něm uvidí parky Masai Mara, Tsavo East a další.

Leopard Beach Resort & Spa *****, Diani Beach

Luxusní, nově zrekonstruovaný pětihvězdičkový hotel se nachází na jižním pobřeží Keni a nabízí možnost ubytování ve vilách na korálových útesech přímo nad oceánem. Mořské safari, plachtění a další radovánky jsou na dosah.

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si o cestě kolem světa za 25 dnů, dále o růžovém jezeře nebo o tajemném monolitu Uluru. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán