Thajsko – to není jen pevninská část, tedy památky Bangkoku a rušné letovisko Pattaya, ale i ostrůvky rozeseté při pobřeží. Dnes se podíváme na ty, které leží ve vodách Thajského zálivu. Vybrali jsme tři – Ko Tao, Ko SamuiKo Phangan.

Želví ostrov Ko Tao je malinký a přeje romantice

O místních plážích říkají, že patří k nejkrásnějším v Thajsku. Ale ruku na srdce – totéž o svých plážích říkají i na dalších ostrovech a ostrůvcích. Jen na plážích Ko Tao ale potkáte mořské želvy, které tu kladou vajíčka. I proto se mu přezdívá Želví ostrov. Mimo jiné. Svůj podíl na netradičním názvu má i tvar ostrova, který připomíná želví krunýř.

Ko Tao je malinký ostrov. Najdete tu ale pláže, na kterých téměř nikoho nepotkáte.

Ko Tao je malinký ostrov. Najdete tu ale pláže, na kterých téměř nikoho nepotkáte.

FOTO: archiv autora

Ko Tao je malinkatý ostrůvek, který rozlohou nepřesahuje 20 kilometrů, a počet jeho obyvatel se pohybuje okolo pěti tisíc. A turistů? Těch naštěstí není ještě tolik, aby trpěla autentická atmosféra a místní příroda. Zároveň jsou tu ale po pobřeží rozeseté resorty – malé, elegantní a luxusní – kde se o vás božsky postarají. Nejvíc jich lemuje pláže na západním a jižním pobřeží, na severu a východě se vám klidně může stát, že za celý den na pláži potkáte jen pár turistů.

V Thajsku leží i Město hříchu a neřesti: Pattaya láká na krásné pláže i zábavu pro dospělé

Velmi dobře znají Ko Tao potápěči. „Vždyť jde o jednu z nejlepších thajských destinací pro šnorchlování a potápění,“ tvrdí instruktor v jedné ze šedesáti potápěčských škol, které na malém ostrůvku jsou. „Za dobrých podmínek je viditelnost až 25 metrů a přidat k tomu musíte ještě příjemně prohřáté moře a obrovskou druhovou pestrost.“

  • Kam na Ko Tao vyrazit? Láká-li vás romantika, vydejte se na východ na oblázkovou pláž Hin Wong. Za návštěvu stojí i vesnička Mae Hat, kde zakotví většina lodí a trajektů. Hlavní pláží ostrova je pláž Sairee.
Stejně jako na Ko Samui i na Ko Tao jsou obrovské žulové kameny, které jsou citlivě zakomponované do architektury místních resortů.

Stejně jako na Ko Samui i na Ko Tao jsou obrovské žulové kameny, které jsou citlivě zakomponované do architektury místních resortů.

FOTO: archiv autora

Ko Samui je ostrov kokosových palem a žulových balvanů

Žulové kameny o váze i několika desítek tun – právě ty jsou symbolem ostrova Ko Samui. V místních luxusních resortech na nich stavějí. A to doslova. „Nechtěli jsme drasticky zasahovat do místní přírody,“ vykládá manažer jednoho z resortů, „proto jsme obří kameny nechali na místech, nikam je nepřesouvali a bungalovy vystavěli okolo nich.“ V některých domcích pro turisty pak obrovské balvany suplují třeba celou stěnu – v místním horkém počasí parádně chladí.

Ko Samui se dříve živil převážně prodejem kokosové kopry. Ostatně, památkou na toto období jsou statisíce kokosových palem, které na ostrově rostou. Někteří jejich počet odhadují až na dva a půl miliónu. Dnes ale místní živí výhradně cestovní ruch.

Někde tyto balvany tvoří „jen“ zátiší na pláži, jinde jsou součástí bungalovů, ve kterých bydlí hosté.

Někde tyto balvany tvoří „jen“ zátiší na pláži, jinde jsou součástí bungalovů, ve kterých bydlí hosté.

FOTO: ESO travel

Turistů sem v posledních deseti letech jezdí stále víc. „Trošku jsme se zpronevěřili pověsti destinace pro nezávislé cestovatele,“ pokyvuje hlavou místní průvodce, ale nezdá se, že by mu to příliš vadilo. „Dneska do zhruba pětistovky resortů, které tu jsou, přijíždí každý rok desítky tisíc turistů.“ Zhruba stovka kilometrů pláží ale přelidněností netrpí.

  • Kam na Ko Samui vyrazit? Poněkud bizarní atrakcí je Wat Khunaram, chrám s mumifikovaným mnichem, který si prý v roce 1973 předpověděl vlastní smrt na minutu přesně. Jeho tělo je od té doby uložené v tomto chrámu a mniši tvrdí, že na něm nejsou znát známky rozkladu.
Na Ko Samui je zhruba pětistovka resortů – a některé jsou opravdu krásné a luxusní.

Na Ko Samui je zhruba pětistovka resortů – a některé jsou opravdu krásné a luxusní.

FOTO: ESO travel

Ko Phangan se jednou za měsíc proměňuje v obrovský taneční parket

I na Ko Phangan dříve jezdili spíše batůžkáři a nezávislí cestovatelé. A i tady se situace pomalu mění a přibývá rodin s dětmi. Jednou za měsíc ale ostrov znovu ožije kosmopolitní a nezávislou atmosférou. To když se na zdejší pláži Had Rin roztančí tisíce lidí na světoznámé Úplňkové párty. „V hlavní sezóně to bývá až třicet tisíc lidí,“ vykládá personál místního resortu. „Tančí, pijí a baví se klidně i celý den.“

Na ostrově Ko Phangan se pravidelně konají takzvané Full Moon Party.

Na ostrově Ko Phangan se pravidelně konají takzvané Full Moon Party.

FOTO: ESO travel

Mimo čas Úplňkové párty je ale na ostrově celkem příjemný klid. Rozhodně větší než ve většině pobřežních letovisek. A příjemné jsou tady i ceny za ubytování – na Ko Phanganu je poměr mezi cenou a kvalitou pro turisty více než výhodný.
Většina resortů se soustředí na západním pobřeží a nitro ostrova pokrývá hluboká džungle. V ní jsou ukryté i krásné vodopády, místní ale upozorňují: „Do vnitrozemí vyrážejte vždy jen s průvodcem, jinak se ztratíte. A vymotat se ze zeleného dusného přítmí není jednoduché.”

  • Kam na ostrově Ko Phangan vyrazit? Třeba do Čínského chrámu, jehož návštěva prý přináší štěstí. Nebo do vesničky Thong Sala, kde po setmění probíhají noční trhy, na kterých seženete exotické pokrmy, pití, ale i spoustu suvenýrů.
Inzertní sdělení: Vydejte se do Thajska!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky luxusních pobytových zájezdů:

Last minute zájezdy do Thajska!

Vydejte se do země úsměvů, která může nabídnout krásné pláže, dokonalý servis a perfektní podmínky pro potápění:

Užijte si Thajsko právě s námi, cestovkou, která zájezdy do Thajska pořádá už od roku 1994.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Phi Phi Island Village

Vydejte se do luxusního ekoresortu na souostroví Phi Phi, kde se budete mít jako v bavlnce! Tady si splníte sen o exotické dovolené v luxusním ráji. Resort je přístupný pouze z moře – soukromí je tady na prvním místě. K dispozici je privátní 800 metrů dlouhá pláž s postupným vstupem do moře, ideální pro děti.

Autor: Lucie Štěrbová & ESO travel