Když o srovnávaných věcech řekneme, že jsou jako noc a den, bereme většinou noc jako něco negativního. V Pattayi to platí opačně. Noc je tu středobodem všeho dění. Za světla se sice odehrává spousta kulturních akcí pro turisty, opravdový odvaz ale začíná, jakmile padne tma, a trvá poměrně dlouho. Spát se chodí tak kolem páté. Tehdy totiž začíná neoficiální noční klid.

Spát lze pochopitelně mnohem dříve, ovšem člověk tak přijde o zábavu, která vrcholí právě v noci. Hlavně si ale musí dát špunty do uší. Se zábavní špičkou totiž přichází i velký hluk, odevšad zní hudba, hlasitý smích, semtam ohňostroj. V pět ráno ale skutečně nastává „ranní večerka“ a klid vydrží až do deváté. Pak město pozvolna začíná opět ožívat, aby se zase v noci vybouřilo. Za denního světla se také vynořují všudypřítomní prodavači čehokoli, kteří mohou být trochu otravní, ale k Thajsku zkrátka patří.

Na přelomu tisíciletí překonala Pattaya magickou hranici pěti milionů návštěvníků ročně. Vezmeme-li v úvahu, že má město cca sto tisíc obyvatel, vyjde nám, že turistů se tu průměrně pohybuje asi tolik jako místních. V sezóně jsou domorodci v menšině.

Na přelomu tisíciletí překonala Pattaya magickou hranici pěti miliónů návštěvníků ročně. Vezmeme-li v úvahu, že má město přibližně sto tisíc obyvatel, vyjde nám, že turistů se tu průměrně pohybuje asi tolik jako místních. V sezóně jsou domorodci v menšině.

FOTO: ESO travel

Sex, alkohol, rock’n’roll, to je Walking Street

Nejvíce to „žije“ na Walking Street, což je ulice uprostřed asi kilometr dlouhé oblasti plné barů, restaurací a nočních klubů, kde si lze užít zábavu rozmanitého druhu včetně té dosti lechtivé. Thajsko má pověst země lákající na sexuální turistiku – a na Walking Street to platí dvojnásob.

Pattaya a pivo

Podle experta na pattayské bary (zajímavé povolání) Duncana Sterna si lze dát pivo ve více než osmi stovkách podniků ve městě Pattaya. Vyhlášený je třeba minipivovar Beerfest, který vaří čtyři druhy vlastního piva a používá přitom český chmel.

Kdo viděl Ondříčkův film Samotáři, slyšel, že „v Bangkoku plavou prostitutky v akváriích“. V Pattayi jsme nic takového nezaznamenali, nicméně je celkem běžné vidět nejen na Walking Street spoře oděné dámy lákající kolemjdoucí ke vstupu do podniků plných jejich mnohem méně oblečených kolegyň.

Nejméně srážek spadne v oblasti kolem města Pattaya od prosince do dubna, tohle období se proto nejvíce hodí pro plážovou turistiku.

Nejméně srážek spadne v oblasti kolem města Pattaya od prosince do dubna, tohle období se proto nejvíce hodí pro plážovou turistiku.

FOTO: ESO travel

Papež a pravděpodobně i většina kardinálů by se Walking Street určitě vyhnuli, protože neřesti, alkoholem počínaje a zmíněnými dívkami konče, číhají pod blikajícími neonovými poutači na každém rohu. Kdo ale chce poznat, jak vypadají ulice proslavené sexuální turistikou, má v Pattayi velkou šanci. Stojí to za to, i když hodláte být věrní. Tahle spektakulární podívaná zprostředkovává i z dálky mnohem větší zážitek než průjezd výpadovkou na německé hranice.

Krásných dívek lze v Pattaye potkat dost, ovšem tyhle se narodily jako muži. Transsexuálové nejsou v Thajsku ničím výjimečným.

Krásných dívek lze v Pattayi potkat dost, ovšem tyhle se narodily jako muži. Transsexuálové nejsou v Thajsku ničím výjimečným.

FOTO: Ohconfucius (Public Domain Image)

Vzhůru na Pattayu, vojíne! Kalhoty dolů a pohov!

Rájem neřestí ale Pattaya nebývala vždy. Vše začalo za vietnamské války, na místní pláže totiž jezdili v rámci dovolených odpočívat vojáci americké armády. Ti se zde snažili ulevit všem svým choutkám, které jim vojna omezila, takže začaly prosperovat především bary a nevěstince. Američané si to pamatovali i po válce, takže do Pattayi nadále jezdili. Z ospalé rybářské vesničky se tak během šedesátých a sedmdesátých let dvacátého století stalo centrum zábavy.

A zábavní průmysl se začal pozvolna rozšiřovat i na méně rozporuplné kratochvíle, takže dnes se v jedné z nejnavštěvovanějších oblastí Asie dokáže zabavit celá rodina. K dispozici má třeba sloní farmu, tygří zoo nebo podvodní akvárium.

Do Thajska se sice s prutem příliš často nejezdí, ale ryb skýtá tamní moře dost. Na otevřeném moři se dá chytit například žralok.

FOTO: ESO travel

Čtyřoký muž a hollywoodský nápis – netradiční atrakce Pattaye

Že zábava je na pobřeží jednoho z nejužších míst Thajského zálivu prioritou, naznačuje už barvy měnící nápis Pattaya na Buddhově kopci. Jako bychom viděli trochu techničtější verzi slavného nápisu Hollywood v Los Angeles.

Poznejte Thajsko i jinak:
Před kávou ze Starbucks se neschováte ani v Thajsku.

Před kávou ze Starbucksu se neschováte ani v Thajsku.

FOTO: archiv autora

Velmi specifický druh trávení volného času nabízí také pobočka podivuhodného amerického řetězce muzeí Ripley's Believe It or Not! Museum. Najdeme tu scvrklou lidskou hlavu, voskovou figurínu vytvořenou podle čtyřokého muže, masku z lidské kůže, ale i třínohého koně a další bizarní úkazy.

Také sportu se dá užít ve stotisícihlavé Pattayi dost. O potápění u thajského pobřeží už byly napsány stohy článků, tady ale kvete i golf. Organizace IAGTO zabývající se turistikou zaměřenou na zelená hřiště s jamkami ocenila město jako nejlepší pro golf v celé oblasti Asie a Oceánie.

Co se dá v Thajsku také spatřit?

Inzertní sdělení: Vydejte se do Thajska!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů do Thajska:

FOTO: ESO travel

Na Silvestra do Pattayi!

Trávit Silvestr a Nový rok v teple na pláži, v pohodném lehátku s koktejlem s deštníčkem? Co třeba v Thajsku? Využijte nabídku last minute!

Oslavte Vánoce v Pattaye!

Nejpříhodnější počasí pro cestu do města Pattaya je od prosince do dubna, využijte proto nabídku last minute zájezdu a odcestujte do Thajska už na Vánoce!


FOTO: ESO travel


Bangkok, Pattaya a Ko Chang last minute!

Nejoblíbenější místa i kulturu Thajska můžete poznat v rámci jediného pobytového zájezdu. Podívejte se i na proslulou Walking Street!

Čtěte dále:

Přečtěte si také o luxusem proslulém Mauritiu, o zahraničních lokalitách pro rozlučku se svobodou nebo též o tom, jak vypadá dovolená po milionáře. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán