Co se ekonomiky týká, je Kalábrie jedním z nejchudších regionů celé Itálie. Společně se Sicílií je symbolem chudičkého jihu, který má se severní Itálií společnou snad jen hymnu a vlajku. Nečekejte moderní města s módními bulváry, tady se těžce pracuje v olivovníkových sadech, mezi pomerančovníky nebo na vinicích.

Klid na špičce boty

Na špičce italské boty, kde Kalábrie leží, se ale dočkáte neuvěřitelného klidu. Tady se nikam nespěchá, o pláž se tu často s nikým nemusíte dělit a voda je průzračná, čistá, nezkalená a příjemně prohřátá… Některé roky se tu stává, že v listopadu pevninu popráší první sníh a moře má přitom ještě pořád dvacet stupňů.

Chudá, ale bohatá na sluneční paprsky je i Andalusie: Costa del Sol: Tady o dovolené ošklivo nebude, slunce tu pálí 300 dní v roce

Je libo malou soukromou pláž, nebo něco většího?

Je libo malou soukromou pláž, nebo něco většího?

FOTO: archiv autora

Mimochodem – moře v Kalábrii je prý jedno z nejčistších v celé Evropě a pláže, které tu jsou, se v posledních letech dočkaly několika ocenění, včetně umístění mezi top 20 nejkrásnějšími plážemi planety. Někde je písek bílý, jinde zlatý, na pár místech narazíte i na písek tmavý, nebo na menší oblázky. Stejně tak můžete volit mezi velkými širokými plážemi, které jsou typické hlavně pro sever Itálie, nebo mezi malými romantickými zátokami, z nichž některé jsou dosažitelné pouze po vodě.

Catanzaro – město mezi dvěma moři

Catanzaro je hlavní město celé Kalábrie, které leží v nejužším místě celého Apeninského poloostrova. Za dobrého počasí jsou z něj tedy vidět břehy Jónského i Tyrhénského moře. Město má zhruba 100 tisíc obyvatel a prohlédnout si v něm můžete katedrálu z roku 1121, respektive stavbu, která vznikla po vybombardování té původní v roce 1943. K vidění jsou i zbytky románského hradu a minimálně dvě hodinky si vymezte na „obyčejnou“ procházku uličkami.

Capo Vaticano – tady je nejlíp

Až uvidíte maják, pak vězte, že jste na Capo Vaticano, mysu, který je srdcem Kalábrie, údajně nejkrásnějším místem, kterému někteří dokonce přisuzují magickou atmosféru. Necháme-li stranou kouzla a čáry, musí každý uznat, že magický je minimálně výhled ze zdejších útesů. Za pěkného počasí (které je v letních měsících de facto standardem) je vidět i sopka Stromboli.

A když kouknete dolů pod sebe, pak uvidíte prý ty nejkrásnější pláže. Jediným, ale poměrně zásadním problémem je, že se k plážím pod majákem Belveder člověk dostane jen po vodě, buď na loďce, nebo na šlapadle.

Kalábrie je chudá, v areálech zdejších dovolenkových resortů to ale nepoznáte.

Kalábrie je chudá, v areálech zdejších dovolenkových resortů to ale nepoznáte.

FOTO: ESO travel

Snadno dostupné jsou ale pláže v zátoce Groticelle – ostatně právě v té leží většina hotelů v Capo Vaticano – zhruba kilometr a půl dlouhý pás bílého písku jen párkrát přeruší skalnatý výběžek. I tato pláž se dočkala několika ocenění. Před pár lety se tu turisté dali s trochou nadsázky snadno spočítat, v posledních letech zájem o tuto lokalitu roste, ještě stále tu ale není přeturistováno.

Chcete-li si dopřát Letní luxus: Podívejte se na nejlepší evropské destinace. Jsou v Řecku i v Itálii

Dejte si slavný zmrzlinový dezert!

Na útesech v zálivu Santa Eufemia pak leží další městečko – Pizzo Calabro. A pozor – jeho název rozhodně neodkazuje na slavný italský pokrm! Pizzo znamená ptačí zoban a poukazuje na to, jakým způsobem se tu útesy zakusují do moře. Podle místních připomínají svým tvarem právě zobák.

Tropea – kostely a červená cibule

Tropea je historické městečko, které leží asi osm kilometrů od Capo Vaticano. V létě je centrem oblasti, kam se jezdí za zábavou. Trochu stínu si můžete dopřát při prohlídce některého z kostelů, ve františkánském klášteře nebo při návštěvě katedrály z 12. století. Ve městě je i několik památek, které odkazují na řecké a římské období. A co pořídit jako suvenýr? Zdejší slavnou červenou cibuli, kterou místní na polích v okolí pěstují.

Velikou atrakcí dříve bývala jeskyně Saracénů – do té prý piráti, kteří kroužili ve zdejších vodách, ukrývali poklady z potopených lodí. Dnes je ale prostor jeskyně dosti poškozený působením mořské vody a návštěva tak není úplně bezpečná.

Dejte si zmrzlinu, chvilku poseďte a užijte si ten klid.

Dejte si zmrzlinu, chvilku poseďte a užijte si ten klid.

FOTO: ESO travel

Pro linii je potom nebezpečná návštěva zdejších cukráren. Právě Pizzo je totiž podle místních kolébkou známého zmrzlinového desertu tartufo, který vám tu budou v každém druhém podniku podsouvat s dodatkem, že právě jejich je to nejlepší.

Zmrzlinová koule plněná likérem, nebo ovocem a obalená v čokoládě, oříšcích případně kokosu tu kdysi vznikla tak trochu náhodou. Místní cukrář se chtěl zavděčit šlechtici ze Savojska, který přijel na inspekci a který miloval čokoládu a lanýže. Vytvořil tedy zmrzlinovou kouli, obalil ji v čokoládě a princi naservíroval zmrzlinový desert, který vzhledem připomínal lanýžový bonbon. Jeho kulinářský pokus měl takový úspěch, že se tartufo servíruje (nejen) v Itálii dodnes.

V létě si můžete užít i romantiku: Santorini: Nejkrásnější západy slunce na planetě a unikátní pláže s černým pískem

Inzertní sdělení: Objevte Austrálii!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří, Asii a Afriku vybírá z nabídky pobytových zájezdů:

FOTO: ESO travel

Hotel Ipomea Club, Capo Vaticano

Jeden z nejvyhledávanějších hotelů v celé oblasti. Čtyři hvězdičky, špičková poloha, několik barů, bazény a soukromá část pláže s lehátky a slunečníky. To vše v těsném sepjetí s přírodou.

FOTO: ESO travel

Hotel Panta Rei, Parghelia

Pětihvězdičkový Panta Rei leží v romatické zátoce, kde písek stíní borovice, vlastní soukromá pláž, k tomu dva bazény v zahradě, bar, výborná restaurace a u každého pokoje terasa s unikátním výhledem!

FOTO: ESO travel

Hotel Bravo Club, Pizzo Calabro

Luxus v podobě čtyř hvězdiček na pobřeží Tyrhénského moře. Pláž s lehátky a slunečníky krátkou procházkou, případně bazén, vířivka nebo koktejl na baru přímo v hotelu. Užijte si Kalábrii!

Čtěte dále:

Přečtěte si také o Západní Austrálii, o gigantických přehradách nebo o řeckém Rhodosu. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán