„Jihokorejskou Havaj“, jak se ostrovu Čedžu občas přezdívá, proslavily jak unikátní lávové jeskyně a chodby, tak nádherné pláže, které tady jsou. Označení „Havaj“ tedy není příliš nadnesené. Stejně jako na americké Havaji se tu od hladiny zvedají příkré zelené svahy, stejně jako na Havaji tu člověk může strávit fajn den na krásné pláži a stejně jako na Havaji tu člověk žasne nad přírodními scenériemi, které vytvořila láva.

Nový přírodní div světa

11. listopadu 2011 se obyvatelům ostrova Čedžu bez nadsázky změnil život. Ostrov se totiž probojoval mezi sedm přírodních divů světa, a dostal se tak do hledáčku mnoha cestovních kanceláří. Místní úřady odhadují, že v prvním roce od vyhlášení výsledků se počet turistů, kteří na ostrov dorazili, zvýšil o 70 %. A už to nejsou jen turisté z okolních zemí, ale ve větší míře i Evropané a Američané, kteří jsou často překvapení, že se tu dá prožít i klasická plážová dovolená.

Takto nějak vypadají podzemní lávové chodby, které zajistily Čedžu světovou proslulost.

FOTO: Sunil Veluvali

Stručně o ostrově Čedžu

Ostrov Čedžu (nebo také Jeju) je největším jihokorejským ostrovem. Leží asi 130 kilometrů od jižního pobřeží Jižní Koreje a má zhruba půl miliónu stálých obyvatel. Centrem ostrova Čedžu je stejnojmenné hlavní město. Od roku 2007 je na seznamu světového dědictví UNESCO, v listopadu 2011 byl zařazený mezi sedm přírodních divů světa. V obou případech kvůli unikátní přírodě přetvořené vulkanickou činností.

Jednou z nejkrásnějších je prý pláž Čungmun na jižním pobřeží. Podle průvodců ale neuděláte chybu výběrem jakékoli pláže na jihu a jihozápadě ostrova. Písek je obvykle žlutý a velmi jemný, turistů přiměřeně a většinou z Japonska nebo přímo z Jižní Koreje a ceny příznivé. „A pokud vám budou místní ženy nabízet k ochutnání čerstvě uvařené, nebo upečené škeble, pak neváhejte,“ radí průvodci. „Čerstvější mořské plody totiž nikde jinde neobjevíte.“

Skřítci Tolharubangové jsou po celém ostrově – chrání vesničky i jednotlivé domy.

Skřítci Tolharubangové jsou po celém ostrově – chrání vesničky i jednotlivé domy.

FOTO: qldaccommodation.com

Hlavní stavitelé? Vulkány a láva

Hlavně díky plážím a velmi slušnému turistickému servisu je Čedžu nejoblíbenější líbánkovou destinací jihokorejských párů. Nicméně ani pláže, ani hotely mu místo na seznamu přírodních divů světa nevynesly. To, co dělá ostrov Čedžu tak unikátním je právě vulkanickou činností přetvořený reliéf.

Unikátní příroda v dalších článcích:

Dominantou ostrova je sopka Hallasan, která je zároveň se svými 1950 metry nad mořem i nejvyšším bodem celé Jižní Koreje. Poslední velký výbuch proběhl prý v roce 1007 (některé zdroje pak hovoří ještě o jednom menším výbuchu zhruba před osmi sty lety) a jeho pozůstatkem jsou dodnes místa, která pokrývá ztuhlá láva.

Vystoupejte na vrchol sopky!

Cestou na vrchol Hallasanu člověk projde třemi vegetačními pásmy, ve výšce 800 metrů nad mořem překročí pomyslnou hranici národního parku, který tu začíná, a pořádně se zapotí. Odměnou je mu ale pohled na ohromný kráter pokrytý zelení a s jezírkem uprostřed. Mimo to je v okolí hlavního vulkánu dalších 360 malých postranních kráterů – do mnohých se dá dokonce vstoupit.

To, že je Čedžu vulkanického původu, je vidět na každém kroku!

To, že je Čedžu vulkanického původu, je vidět na každém kroku!

FOTO: gliuoo

Kromě cesty na vrchol sopky Hallasan a průzkumu stejnojmenného národního parku, jsou oblíbeným místem výletů i některé z mnoha zdejších vodopádů. Jedním z nejnavštěvovanějších je Čondžion. Cesta k němu ale připomíná spíš účast v průvodu, než příjemnou procházku krásnou přírodou - tolik je všude turistů převážně z Japonska. Cíl pěšího výletu ale stojí za to. A ti, kteří se rozhodnou půjčit auto a vydat se na průzkum nitra ostrova, by neměli vynechat některé z vesniček, jejichž vstupy chrání tajemní mužíci z lávového kamene.

Přečtěte si i o dalším divu světa: Vzhůru do podzemí! Poznejte podzemní řeku Puerto Princesa, nový div světa

Inzertní sdělení: Vydejte se na průzkum Jižní Koreje!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Okruh Jižní Koreou

Unikátní cesta po zemi nabízející pestrobarevné folklórní bohatství, nádherné národní parky, ale i díla spojená s korejskou minulostí. Osm dní plných poznání a zážitků na celý život!

Japonsko a Jižní Korea

Dva týdny na dalekém východě. Vydejte se za kulturou, která je tak odlišná od naší. Soul, Kjótó, Osaka, Tokio, Jokohama. Velké putování po městech i přírodních skvostech.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Severní Korea

Připomeňme si doby kolektivního juchání, vystrojených monumentů i snahy ne­vyčnívat z tvaru. Zájezd do země, kam se cestuje především kvůli současnosti.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o ranči Southfork ze seriálu Dallas, o obřích ruských kolech a o Železnici smrti. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán