Každý měsíc klesne hladina Mrtvého moře o šest centimetrů, a pokud to tímto tempem půjde i dál, nezbude z unikátní vodní plochy za 35 let vůbec nic. Jen ohromná zasolená pustina. Před nedávnem sice vznikl odvážný plán na vytvoření 180 kilometrů dlouhého kanálu, který by přiváděl vodu ze Středozemního moře, ale odborníci varovně zvedají prst: „Narušení ekosystému by bylo příliš veliké!“

Ne moře, ale jezero

Mrtvé moře klame svým názvem – není totiž mořem, ale „jen“ slaným bezodtokým jezerem. Hlavním zdrojem vody je řeka Jordán, která do něj ústí na severu, a občasné toky zvané vádí. Žádný tok z něj nevytéká – i tak se ale jeho plocha zmenšuje. Výpar je tady obrovský a vody z Jordánu kvůli umělému zavlažování ubývá.

Voda Mrtvého moře má blahodárné účinky, takže se v ní lidé „máchají“ od rána do večera.

Voda Mrtvého moře má blahodárné účinky, takže se v ní lidé „máchají“ od rána do večera.

FOTO: ESO travel

Přijít o Mrtvé moře by ale znamenalo přijít i o jeho zázračné účinky. Voda, která je desetkrát slanější než voda Středozemního moře, je tak hustá, že se v ní člověk vznáší jako ve stavu beztíže. Ohromné množství minerálů zase působí na pleť, na léčbu metabolických poruch nebo na revma. A říká se, že i na psychiku. Člověk je tady prý působením jódu a bromu klidnější a uvolněnější a nemá údajně potřebu se hádat.

V hlavní roli voda:

Spálíte se tady později

Velmi nízká poloha místa (Mrtvé moře je nejnižším nezakrytým bodem na planetě, leží 120 metrů pod úrovní hladiny světového oceánu) navíc „oslabuje“ sluneční paprsky. K tomu, aby se člověk spálil, je tu potřeba mnohem delší doba. Což sice neocení chroničtí chytači bronzu, ale kvitují to kožní lékaři.

K dispozici jsou i bazény se sladkou vodou, v nich ale tráví lidé jen minimum času, na pláž je to totiž pár metrů.

K dispozici jsou i bazény se sladkou vodou, v nich ale tráví lidé jen minimum času.Na pláž je to totiž pár metrů.

FOTO: archiv autora

Nejznámějším letoviskem jsou lázně Ajn Gedi, které v jinak pusté a šedivé krajině působí jako zjevení. Moderní lázeňské domy, zeleň a upravené mořské břehy, kam každé ráno nákladní automobil naveze hromadu černého léčivého bahna, kterým se turisté potírají. Samo o sobě prý tlumí bolest, v kombinaci s koupelemi potom blahodárně působí na všechny kožní problémy.

Do letovisek na jih

V jižní části Mrtvého moře leží další dvě velká letoviska – Neve ZoharEin Bokek spojená asi tři kilometry dlouhou plážovou kolonádou. Ein Bokek je větší s delší historií – první domky tady stály už v době, kdy oblast ovládali Římané. Hotely a léčebné kliniky, kde si člověk může zaplatit klasický lázeňský pobyt s lékařským dohledem, lemují vysoké hory a suchá vegetace.

Ein Bokek je luxusní letovisko s kvalitními hotely i službami.

Ein Bokek je luxusní letovisko s kvalitními hotely i službami.

FOTO: ESO travel

Cesta do Neve Zohar podél pobřezí trvá asi půl hodinky. Tady si člověk může zajít do muzea, které mapuje historii (voda z Mrtvého moře se používala např. při mumifikaci egyptských mumií) i přítomnost Mrtvého moře a jeho okolí, nakoupit pár tematických suvenýrů v obchodech nebo se vydat k ruinám dvou antických pevností – Nahal ZoharMetzad Zohar.

Ideální je tuto cestu podniknout v den, kdy je obloha pod mrakem – což ale může být problém. Slunečních dnů je tady totiž 330 do roka.

Inzertní sdělení: Dovolená (nejen) u Mrtvého moře

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Izraele a okolí:

FOTO: ESO travel

Pobyt u Mrtvého moře

Vydejte se na týden k Mrtvému moři a nechejte se hýčkat! Stačí si jen vybrat některý z hotelů a užívat blahodárné účinky, které má místní voda, bahno a dost možná i vzduch!

Velký okruh po Izraeli

Objevte svatou zemi, z níž vzešla velká náboženství i kulturní tradice. Poznejte základ naší civilizace. Golanské výšiny, Betlém, Jeruzalém a na závěr odpočinek na pobřeží Mrtvého moře.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

To nejlepší z Jordánska a Izraele

Skvělá cesta po historii civilizace, nejvýznamnější židovské památky, novodobé divy světa jako Petra, římské klenoty architektury, pouště a beduíni.

Čtěte dále: 

Dále si můžete přečíst o záhadách Velikonočního ostrova, o Andalusii nebo o indonéských ostrovech. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán