Colu dneska seženete i na Sahaře. I přesto ale existují místa, kde vám ji nikdo nenabídne. Je těžké se tam dostat, těžší je tam bez cizí pomoci přežít, ale úplně nejtěžší je tato místa po prozkoumání opouštět. Se zkušeným průvodcem je můžete objevit a poznat. Toto jsou nejdivočejší místa planety..

Největší mokřady světa v brazilském pralese

Pantanal v jižní Brazílii jsou největší mokřiny světa. Mají asi 200 tisíc km² a jde o jedno z nejlepších míst pro pozorování pravé divočiny. Kapybary, tapíři, anakondy nebo kajmani jsou jen ti nejznámější zástupci zvířecí říše, kteří se proplétají mezi travinami v mělkých vodách. Opravdoví dobrodruzi můžou (pouze kvalitně očkovaní) zkusit koupel v některé z místních řek nebo třeba lovit piraně. Jižní část Amazonie je podle mnohých o dost divočejší než ta severní. Další zajímavosti z Brazílie čtěte zde Napříč „divokou“ Brazílií – potkáte hustou džungli i žravé piraně.

Indonésie v sobě snoubí plážové ráje a vysoké sopky, ne jejichž vrcholky se vyšplhají jen opravdoví odvážlivci.

Indonésie v sobě snoubí plážové ráje a vysoké sopky, ne jejichž vrcholky se vyšplhají jen opravdoví odvážlivci.

FOTO: archiv autora

Podobně to platí i o Sahaře. Rozlehlá poušť o velikosti Číny nebo USA je na krajích kolonizována turismem, v jejím nitru ale najdete opravdovou pustinu. Neuvidíte tu sice zlaté duny a karavany s velbloudy, zato ale okusíte skutečnou tvář pouště. Takovou vám odhalí i pustina sněhu a ledu na Antarktidě.

Sem lze dokonce za nemalé částky cestovat luxusním ledoborcem – více vám prozradí článek Exkluzivně – Expedice lodí na Antarktidu vyrazí z ČR v březnu

Zamrzlá krása – kanadské ledové průlivy

Abyste vyzkoušeli vaše nové termoprádlo, nemusíte hned na polární expedici – stačí zajet si na sever Kanady a arktická tundra vás dokonale zchladí. Území ostrovů a průlivů vás uhrane zářivými barvami ledovců a fjordů a zavede vás do světa velryb a na území původních kanadských kmenů. Poznejte více v článku Procestujte západní Kanadu lodí i po pevnině.

Z cest do míst, kde má příroda ještě pořád navrch:

Nehostinná zima vás přivítá také v Patagonii. Na Falklandách nebo v jižním Chile a Peru sice žijí lidé, příroda si tu ale díky své krutosti zachovala velkou svobodu. Pozorování tučňáků a tuleňů je nádherný zážitek, zvlášť když spíte pod stanem a nejbližší člověk je až na stovky kilometrů vzdálené ovčí farmě.

Jak to chodí na Falklandách se dozvíte v článku Vzrušující dovolená? Vyjeďte pod stan na Falklandy. O Patagonii pak pojednává více článek Tam, kde země končí, začíná Patagonie: Zdolejte hory a vykoupejte se s tučňáky.

Při výpravě na Antarktidu budete obdivovat neuvěřitelně bohatou škálu barev od zářivě bílé, přes modrou až po odstíny fialové.

Při výpravě na Antarktidu budete obdivovat neuvěřitelně bohatou škálu barev od zářivě bílé, přes modrou až po odstíny fialové.

FOTO: ESO travel

Serengeti – nekonečná africká divočina

Ale nemějte strach – ne všechna divoká místa jsou zamrzlá. V některých utajených místech planety vám bude dost horko. Třeba v Tanzánii ve východní Africe, když se metr od vaší kanoe vynoří obrovský hroch a mrkne na vás kulatým okem. Serengeti je sice národní park, ale je tak velký, že od opravdové divočiny ho rozeznáte jen těžko.

V řeči Masajů znamená jméno Serengeti „nekonečná prérie“ a pokud se vám podaří odbočit z cest vyježděných turistickými džípy, budete moci nerušeně sledovat migrace milionových stád divoké zvěře.

Spektakulární safari můžete zažít také v Keni, přečtěte si o něm víc v článku Na opravdové safari jedině do Keni. Pro dobrodruhy je ideální také výšlap na Kilimandžáro. Podrobněji v článku Sníh v Africe? Vystoupejte na Kilimandžáro a uvidíte ledovce i tropické pláže.

Keňa i Tanzánie jsou známé pro úchvatné safari, které tu můžete zažít přímo v divočině.

Keňa i Tanzánie jsou známé pro úchvatné safari, které tu můžete zažít přímo v divočině.

FOTO: archiv autora

Delta řeky Okawango v poušti

Největší vnitrozemskou deltu má na svědomí africká řeka Okawango, která se místo do moře vlévá do pouště Kalahari. To, co na asi 15 tisících km² vzniká, je nepopsatelně nádherná směs barevných ostrůvků, bažin, jezírek a podivných tvarů, které jsou domovem mnoha druhů rostlin a zvířat. Díky jedinečným klimatickým podmínkám tu můžete pozorovat žirafy, slony, hrochy či krokodýly v jejich přirozeném prostředí.

Podobně intenzivní zážitek divočiny vám pak připraví hluboký prales na ostrově Borneo. Třetí největší ostrov světa je zahalen hustou džunglí, větvoví ovládají nádherní orangutani. Na Borneu ale kromě pralesa můžete objevovat i opuštěné pláže nebo vyšplhat na 4 tisíce metrů vysoké hory. Více o Indonésii vám prozradí článek Bali, Jáva, Komodo nebo Borneo. Který z indonéských ostrovů je ten nej?

Borneo, jedno z mála míst, kde ve volné přírodě ještě můžete potkat lidoopa.

Borneo, jedno z mála míst, kde ve volné přírodě ještě můžete potkat lidoopa.

FOTO: ESO travel

Vysokohorská divočina – Nepál, Hindúkuš a Mongolsko

Pravou vysokohorskou divočinu si pak můžete vychutnat v Nepálu. Mezi nejvyššími vrcholy planety Země vás okouzlí zelená údolí a zářivé ledovce, to vše v krajině, kde lidé po staletí žijí tradičním způsobem života. Podobně divoké je i nedaleké Mongolsko, sevřené mezi obry Ruskem a Čínou. Prach na nekonečné stepi jen občas zbrázdí jezdec na koni a pak zmizí stejně rychle, jako se objevil.

Poslední divočina, kterou vám nabídneme, je dechberoucí pohoří Hindúkuš a řeka Band-e Amír. Ta v bílých a vyprahlých horách Afghánistánu tvoří modrozelená kaskádovitá jezírka, kolem kterých skály porůstají mechem a vodními rostlinami. Jen několik metrů od hladiny průzračné vody se ale drolí suchý vápenec. Pouštní řeka v obrovitém, nekonečném a vznešeném Hindúkuši je divukrásným světovým unikátem.

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy za dobrodružstvím

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky dobrodružných poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Keňa – po stopách velké pětky

Pro ty, kdo touží objevit tajemství života divoké zvěře, kulturu místních obyvatel, nádheru keňské přírody - jeden z posledních “rájů na Zemi”.

Perly Indonésie

Cesta zemí pagod, chrámových komplexů, pohádkových údolí, mýtického baronga a všudypřítomných obětin vzbuzuje nádherné pocity jedinečnosti.

FOTO: ESO travel

Dobrodružství Aljašky a Yukonu

Města zrozená ze zlaté horečky, příroda, zvířata, ledovce a velehory. Taková jsou území opředená dobrodružným perem Jacka Londona.

Autor: Viola Kratochvílová & ESO travel