Po přistání na souostroví Samoa turisty obvykle překvapí horko a hned vzápětí usměvavost místních. Ze všech stran zní „Talofa!“ a většina domorodců vás div nevezme k sobě domů. Tohle samojské „Ahoj!“ se vám vryje do hlavy dřív, než stačíte na letišti vyměnit Eura za zdejší Talu. A jedna Tala, v přepočtu asi sedm korun, to není žádný zanedbatelný obnos – pro Samojce je to třetina minimální denní mzdy.

Na samojskou pohostinnost má ale chudoba jen pramalý vliv. Host v domě je pro ně ten nejdůležitější člověk na světě a zahrnou ho tím nejlepším, co ve spíži mají. Nebo spíš na dvorku – Samojané na vesnicích dodnes žijí v tradičních příbytcích, tzv. fale, tvořených jen střechou na kůlech.

Tradiční samojské tetování

Na samojské tetování jako suvenýr z cesty rozhodně zapomeňte. Museli byste se totiž nechat potetovat od pasu až ke kolenům a navíc tradiční metodou, což je tesání do kůže za pomoci zubů prasete nebo žraloka. Barva je vytvořená z rozpuštěných sazí a celý bolestivý obřad trvá i několik týdnů. Tyto „tmavomodré tepláky“ se ale dokončit musí, nehotové tetování totiž znamená hanbu pro celou rodinu.

Nejeden vesničan si tady spočítal, že pro něho neskutečně nadsazená cena za noc na pláži pod střechou na kůlech, je pro turistu nejlevnější a zároveň nejromantičtější nocleh jeho života. Probudit se ráno za zvuků šumících vln a pak posnídat přímo na pláži pod palmami tady totiž není vůbec žádný problém.

Místní se téměř pořád usmívají a z ničeho nedělají vědu. Bílé pobřeží ostrovů je tady lemováno korálovými útesy, které vytvářejí klidné laguny plné barevného podmořského světa. Žraloci sem díky korálům nemůžou a vlny tu vybízejí k surfování. Není problém si vypůjčit kajak a vyrazit k některému z ostrůvků na obzoru.

Byl by hřích ale zůstat jen na pláži a nevyrazit někam dál – třeba do mořské rezervace Palolo na samojském ostrově Upolu, nebo do zdejšího vnitrozemí s původními vesničkami a místními dřevořezbáři. Kromě pláží se přírodní krásy skrývají právě tady a jednou z nich je i úchvatný vodopád Sopoaga. Na ostrově Savai’i se připravte na ještě větší „divočinu“ – skvostná příroda, tradiční způsob života a všudypřítomný klid.

Černé lávové útesy při pobřeží jsou pak důkazem nikdy neutichající vulkanické činnosti. Nejaktivnější sopkou celé oblasti je Yasur, 360 metrů vysoká homole na ostrově Tanna v souostroví Vanuatu nedaleko Samoy. Při soumraku na vrcholu sopky uvidíte neuvěřitelně žhavý západ slunce.

Na nedalekém ostrově Pentecost se ti odvážnější můžou podrobit tradiční zkoušce dospělosti, skoku s liánou kolem nohou. Předchůdce dnešního bunjee jumpingu je asi stejně tak svérázný, jako třeba návštěva trhu ve Vanuatu, který ale není primárně určen pro turisty. Právě tady zjistíte, že prodávat se dá opravdu všechno.

Ač by se mohlo zdát, že celá oblast jižního Pacifiku jsou prostě jen ostrůvky s krásnými plážemi, není tomu tak. Každý ostrov či souostroví od Fidži a Tongy přes Vanuatu až k Samoe má svůj osobitý ráz a na každém vás něco překvapí. Přesvědčit se můžete třeba v našich starších článcích o Fidži nebo Tonze.

Co však ale tyhle ostrovy mají společného jsou milí lidé silné křesťanské víry. Na Samoe musí každý dokonce platit své faře vysoké týdenní poplatky (od 20 do 100 Tala) a je tu snad nejvyšší koncentrace kostelů všeho druhu.

Co na Samoe ještě nevynechat?

O Le Pupu-pu´e National Park

Místo, kam musíte, je O Le Pupu-pu´e National Park na ostrově Upolu. Právě tady najdete ta nejhezčí místa, kde se lávová pole a hebké pláže dotýkají modrého moře z jedné a deštného pralesa z druhé strany.

Lap-lap

Lap-lap je samojský tradiční pokrm vyrobený ze škrobovitých hlíz tropické tary (něco jako brambory) s náplní v podobě zeleniny, kokosu nebo masa. Peče se na rozžhavených lávových kamenech uložených v zemi.

Sopka Yasur

Vulkán na souostroví Vanuatu je nejaktivnější v celé Melanésii. Jeho neustálá činnost tvoří značné množství popela ale také neuvěřitelné přírodní úkazy, které jsou nejhezčí za soumraku.

Čtěte dále:

Přečtěte si také další zajímavé články o exotických destinacích s bílým pískem a nekonečnými plážemi.

Nedávno jsme psali také o Súdánu, "revoluční" Kubě, severozápadu USA nebo o thajské kuchyni. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky Exotika.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Tipy na dovolenou v Oceánii

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Oceánie:

Nová Kaledonie

Potápěči tu obdivují druhý největší korálový útes na Zemi a botanici tisíce druhů endemitů. Turisté si na své přijdou na plážích s bílým pískem omývaným průzračným Korálovým mořem.

Samoa – Tonga – Fidži – Vanuatu

Hebká krása korálových ostrovů a pekelná krajina vulkánů. Svůdný tanec Polynésanek a rej melanéských kanibalů. Žádná šeď, ale svět v ryzí podobě.

Fidži

Dva největší ostrovy Viti Levu a Vanua Levu jsou obklopeny nádhernými korálovými útesy s bohatým životem. Ni Sa Bula! Vítejte na Fidži, na ostrovech snů o jižních mořích.

Autor: Viola Kratochvílová & ESO travel