Na cestě po Kavkaze vás čeká víc památek světového kulturního dědictví, než byste čekali. Jeho nádherná krajina byla jednou z kolébek křesťanství i rodištěm „muže z oceli“. Do turisty neobjevené oblasti Kavkazu se zatím vydávají jen dobrodruzi, kteří si tu ale přijdou na své. Majestátný Kavkaz skrývá nejen nezapomenutelné scenérie, ale i místa opředená legendami a tajemstvím.

Kavkazské země jako Ázerbájdžán, Gruzie nebo Arménie začínají postupně využívat potenciál, se kterým mohou uspokojit nejen dobrodruhy ale i běžné turisty. Díky neponičené přírodě, historickým místům i nízkým cenám se před Kavkazem za chvíli začne třást leckterá evropská památka.

Kavkazská Paříž

Kavkazské pohoří leží mezi Kaspickým a Černým mořem, na západě začíná na Tamanském poloostrově, na východě ho zakončuje poloostrov Ašperonský, kde leží hlavní město Ázerbájdžánu – Baku. Tomu se někdy pro jeho krásu a věhlas přezdívá Paříž Kavkazu. Přestože je jedním z nejvýznamnějších ropných měst na světě, ohromí zachovalostí památek ve starém městě, které je zapsáno na seznamu UNESCO. Spolu s místní dominantou – Věží panny, která je nefotografovanějším objektem města.

Kavkazské kopce ale nejsou po prohlídce Baku s nabídkou pamětihodností zdaleka u konce.Západně od Baku je Gobustan (další památka ze seznamu UNESCO) nebo mytické místo Yeddi Gumbaz. Jde o slavnou sedmici hrobek, z nichž neporušené zbývají už jen tři. A ještě západněji začíná Gruzie. V historii zkoušená země, která dnes otevírá dveře turistům z celého světa.

Ázerbajdžánci jí zdravě a chutně

Ázerbájdžánská kuchyně by měla být zařazena na seznam světového kulinářského dědictví. Vysoký podíl ovoce, zeleniny a koření dělá z jídel tamní kuchyně chuťové zážitky, které potěší i nejzkušenější gurmány. Ne náhodou se ázerbájdžánská populace dožívá vysokého věku – kromě příznivého podnebí za to vděčí i kvalitní a pravidelné stravě.

Stalinův domov

Gruzínské hlavní město Tbilisi leží pod střední částí Kavkazu už přibližně 1500 let. Dominuje mu kopule z 12. a 13. století, jejíž stín dopadá i na lázeňské domy, které byly po staletí cílem ruské smetánky. Navštívili je takoví velikáni jako Alexandr Sergejevič Puškin nebo Lev Nikolajevič Tolstoj.

Top památkou na gruzijském Kavkaze je potom starobylé město Mccheta, které patří mezi nejdůležitější náboženská místa v zemi. Kostel Džvari se tyčí nad ním i nad soutokem řek, které Mcchetou protékají.

Západněji na Kavkaze navštěvují turisté městečko Gori. Kromě mohutné pevnosti, která se tyčí nad městem, je sem láká ještě Stalinovo muzeum, které mapuje jeho život od chvíle, kdy v Gori začal, až do března roku 1953, kdy skončil. Nedaleko města je komplex kamenných ulic, domů, kostelů, tunelů a vodních nádrží, které patří ke skalnímu městu Uplistsikhe. Ze 700 jeskyní je jich však přístupných jen něco přes čtvrtinu.

V Jerevanu zvedněte oči k Araratu

Stejně jako severní Kavkaz, má i jeho střední část co nabídnout. Střední Kavkaz, do kterého zasahuje severní část Arménie, zdobí dva světově významné kláštery – SanahinHaghpat. Architektonické komplexy obou klášterů patří k nejvypracovanějším dílům středověké arménské architektury. Jejich význam je ale i v historii, kdy Sanahin sloužil jako důležité literární a vzdělávací centrum.

A pak je tu Jerevan - Češi ho pravděpodobně budou znát spíše jako domovinu slavného „rádia“, což ale Jerevanu křivdí. Město bylo vybudováno kolem pevnosti, která tu stála téměř osm století před naším letopočtem. Nedaleko něj se mezi dalšími horami a kopci Kavkazu tyčí bájná hora Ararat, kde podle Bible přistál Noe se svou archou. Nejkrásnější pohled na ní je právě z Jerevanu.

Čtěte dále:

Dominanty východní Austrálie, ostrov lásky Tahiti, deset nej Dominikánské republiky nebo třeba tipy, jak ušetřit na dovolené do Mexika - to je jen stručný výčet aktuálních článků z rubriky Exotika. Jejich kompletní přehled najdete na hlavní stránce.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy na Kavkaz a do okolí

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů na Kavkaz a do okolí:

Ázerbájdžán – Gruzie – Arménie

Ve třinácti dnech strávených na Kavkaze poznáte, že divoká příroda a zachovalá města nabízí víc, než by jste čekali.

Velký okruh po Íránu

Objevte krásy bývalé Perské říše, pohostinnou a přátelskou zemi, která je v očích západu nedoceněná.

Ze Sýrie do Jordánska

Absolvujte cestu historií civilizace. Uvidíte skalní město Petra, arabské Švýcarsko, Baalbek, poušť a beduíny.

Autor: Petra Novotná & ESO travel