Hlavní obsah

Prohlédněte si sedm korálových rájů na Maledivách

Jezdí sem odpočívat hollywoodské hvězdy i miliardáři. Maledivy si v posledních dvou desítkách let získaly pověst jednoho z nejkrásnějších míst v Indickém oceánu. Bezmála 200 obydlených atolů zde nabízí ubytování v bungalovech na kůlech přímo v mělkém moři. Poodhalte s námi, jak si lze užívat v jednom z posledních rájů na Zemi.

Prohlédněte si sedm korálových rájů na Maledivách

Pro náročné se dokonce nabízí i celodenní pronájem neobydleného ostrova. Ale kde vlastně tenhle nádherný kus planety najdeme?

Maledivy (Maledivská republika) jsou státem v Indickém oceánu, který se rozkládá na tisíci atolech uspořádaných do 19 souostroví. Nejlepším obdobím k jejich návštěvě jsou právě zimní měsíce. Teplota se tu sice během roku příliš nemění (průměr 27 °C mohou milovníci léta jen závidět), v období mezi prosincem a lednem tu ale klesá jindy nepříjemná vlhkost. V článku jsme pro vás připravili přehled sedmi atolů – korálových ostrovů, kde lze strávit dovolenou, na kterou se vzpomíná za dlouhých zimních večerů po zbytek života.

Maledivy tvoří necelých 1200 ostrůvků, pouhých 200 z nich je obydleno.

Foto: bigstock.com

V náruči luxusu na Ari

Na korálovém ostrově Ari je pro turisty nejpřívětivější jeho severní a jižní část. Severní cíp je obklopen kruhem šestice ostrůvků pojmenovaných Rashdu. Od letiště ho dělí 70 kilometrů, a cesta na něj vám proto hydroplánem zabere necelou půlhodinu. Čekají tu na vás necelé tři stovky vil různých druhů. Sever ostrova je také ideálním řešením, pokud plánujete dovolenou s dětmi.

Jih atolu Ari je určen turistům, kteří se rádi nechají hýčkat obklopeni luxusem a vynikajícími službami. Z ubytování si můžete vybrat mezi exotickými chatkami umístěnými na pláži nebo si připlatit za maledivskou specialitu – vilky na čtyřech kůlech stojící v moři. Některé mají prosklené dno, abyste mohli sledovat mořský život z pohodlí komfortně vybavených pokojů. Jižní část Ari patří k nejnavštěvovanějším v Maledivách.

Barvitý podmořský svět zláká i potápěče amatéry.

Foto: bigstock.com

Romantika na Malé

Podobně jako Ari atol je i jeho soused Malé rozdělen na několik částí. Východ je pro turisty lákavý zejména blízkostí k letišti v hlavním městě Malé. Cesta odtud do resortu ve východní části trvá jen 20 minut člunem, což se hodí, pokud vám bude po opalování chybět ruch města.

Další oblíbenou částí Malé je nově zrekonstruovaná destinace na ostrově Bílého zlata nedaleko korálové zátoky, která láká k prozkoumání všech barev podmořského světa. Pro náročné a zamilované je nejpříhodnější částí sever atolu. Rozmazlováni tu můžete strávit romantickou dovolenou ve dvou. Volit budete mezi ubytováním ve vilkách na pláži nebo si připlatíte za pobyt v domku nad vodní hladinou, kde vás bude uspávat šumění moře.

Chyť a pusť

Turisté jsou pro Maledivy hlavním zdrojem obživy a navštěvují je hlavně kvůli panenské přírodě nad i pod vodní hladinou. Aby si své bohatství Maledivané uchránili, zavedli několik pravidel, kterými se musíte řídit. Jedním z nich je takzvané tag and release rybaření. Rybku nebo rybu chytíte, a aniž byste jí nějak ublížili, pustíte ji zpět do moře. I přesto, že se z kořisti nebudete moci nijak dlouze radovat, je rybaření a potápění na Maledivách nezapomenutelným zážitkem.

Pobyt v příbytcích na kůlech patří mezi tradiční způsob ubytování.

Foto: bigstock.com

Raa a Baa

Dalším atolem, který nabízí své služby ke strávení ideální dovolené, je Raa. Dá se ubytovat přímo na něm nebo na některém z přiléhajících ostrovů, jako je třeba Meedhuparru. Tady na vás kromě příjemného ubytování čekají ještě restaurace s mezinárodní kuchyní, centrum vodních sportů, lázně a obchod se suvenýry a zlatem. Pokud vás omrzí mořská voda, zamiřte ke zdejšímu bazénu.

Raa atol nezaměňujte za Baa atol, který nabízí strávit dovolenou v nejnovějším resortu otevřeném veřejnosti v roce 2001. Dámy jistě ocení dostupné masáže, salóny krásy nebo lekce aerobiku. Dalšími lákadly ostrova jsou více než vyhovující podmínky pro potápění a šnorchlování. Večerní zábavu zajistí tematické večery nebo karaoke.

Stoupající hladina světových oceánů

Maledivy jsou místem, které leží nejníže nad úrovní hladiny světového oceánu. V současnosti, kdy ledovce tají a hladina stoupá, to začíná být celkem závažný problém a hrozí, že Maledivy skončí stejně jako bájná Atlantida – totiž pod hladinou. Maledivská vláda ale myslí na zadní vrátka a šetří, aby mohla odkoupit území od Srí Lanky, Indie nebo Austrálie.

Pusťte děti k vodě

Pokud patříte mezi turisty, které neuspokojí jen tak něco a na Maledivách očekáváte špičkové zázemí, ubytujte se na atolu Haa Alifu. Vzdálenost od mezinárodního letiště je 250 kilometrů, takže budete muset cestovat vnitrostátním letadlem, což slibuje další luxusní zážitek – výhled na maledivské ostrovy z ptačí perspektivy.

Pobyt zde lze strávit v takzvaných Hideaway rezidencích nebo Jasmin zahradních vilách. Ostrov je vhodný pro dovolenou s dětmi – nabízí dětský klub i hlídání. Využít můžete také nabídky místního potápěčského centra, kde získáte mezinárodní potápěčskou licenci PADI, která vám umožní ponořit se do 18 metrů pod hladinu bez instruktora. V ceně ubytování bývá většinou i vlastní číšník.

V kůži Robinsona

Posledním místem, které vám doporučíme, je atol Lhavyani. Pyšní se tříkilometrovou pláží s jemným bílým pískem a službami na vysoké úrovni. Hosté tu mohou plnými doušky vychutnávat vodní sporty nebo si zahrát golf. Za vyzkoušení stojí některý z nabízených fakultativních výletů za rybařením nebo krásami okolních ostrovů. Jak se asi cítil Robinson Crusoe, můžete zjistit, když si na celý den pronajmete ostrov sami pro sebe.

Inzertní sdělení: Poznejte potápějící se ráj!


Pohoda na atolech. Prožijte ji!

Vyberte si jeden z luxusních čtyř- nebo pětihvězdičkových hotelů na maledivských atolech a prožijte luxusní dovolenou na Maledivách s prvotřídním servisem. Nebudete se muset o nic starat, čeká vás jen odpočinek na pláži.

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, pro vás vybírá ze zájezdů na Maledivy.

Čtěte dále:

Přečtěte si článek o jordánské Petře nebo objevte Panamský průplav. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

Autor: Petra Novotná & Tomáš Cikán

Praktické informace pro cestu na Maledivy

Maledivská republika má kolem 350 tisíc obyvatel. Vznikla v roce 1965, kdy se osvobodila od Velké Británie. Hlavním a největším městem je Male.

Pro cestu do Malediv budete potřebovat pas platný po dobu přesahující plánovaný pobyt a průkaz o očkování proti žluté zimnici, pokud jste v posledních šesti dnech pobývali v oblastech zasažených touto nemocí. Povinné je také mít s sebou dostatek peněz. Tohle pravidlo ale neplatí pro organizované skupiny.

Dovoz a vývoz cizích měn je bez limitů, zaplatíte dolary nebo maledivskou rupií. Zboží je o něco dražší než v Indii a Srí Lance, protože se dováží.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Související články

Výběr článků