Hlavní obsah
Na Zemi je ještě spousta míst, která jsme nestihli prozkoumat. Foto: ESO travel

Po stopách tajemných tvorů: Kde byl spatřen yetti a kde třeba čupakabra?

Africký přízrak smrti zvaný Kongamato, čupakabra, která vysává zvířata, ale i olgoj chorchoj nebo slavná Nessie. To je jen krátký výčet dlouhé řady tvorů, u kterých dodnes netušíme, zda jsou jen výplodem lidské fantazie, nebo zda skutečně existují. A právě určitá tajemnost z nich dělá ohromné turistické taháky. Své by o tom mohli vyprávět třeba ve Skotsku. Nebo myslíte, že by místní jezero Loch Ness bylo bez „příšery“ tak slavné?

Na Zemi je ještě spousta míst, která jsme nestihli prozkoumat. Foto: ESO travel
Po stopách tajemných tvorů: Kde byl spatřen yetti a kde třeba čupakabra?

Právě „Lochneska“ je jedním z nejslavnějších tajemných tvorů na planetě. Slyšel o ní snad každý. Na druhou stranu ale existují i tvorové, kteří jsou pro nás neznámí. V jiných kulturách jsou ale synonymem děsu a strachu.

Pohled na přízrak Kongamato prý přináší smrt

Domorodci věří, že pohled na tvora, kterému říkají Kongamato, přináší smrt. Do bažin Džiundu, kde prý žije, odmítají chodit a k roli průvodce vědeckých výprav se nenechají přemluvit ani za nic. Strach je silnější než cokoli jiného.

Kongamato je přízrak, který děsí obyvatele na hranicích Angoly, Zambie a Demokratické republiky Kongo. Vypadá prý jako obrovský netopýr s lysým tělem, rozpětím křídel okolo dvou metrů a s hlavou, která prý připomíná lidskou lebku s prázdnými očními důlky, oči má Kongamato hluboce zapadlé. Těžko říct, co z toho je pravda a co výsledek dlouholetého vyprávění z úst zdejších stařešinů.

Ostatně skeptici hovoří o tom, že právě stařešinové stojí za rozšířením tohoto kultu – prý takto odrazují od cesty do nebezpečných močálů. Další teorie pak hovoří o spatřeném a následně špatně identifikovaném velkém čápovi nebo netopýrovi… Nicméně Kongamato byl několikrát spatřen i Evropany.

Tam, kde se objeví tajemný tvor, vznikne téměř okamžitě svébytný druh turistického průmyslu.

Foto: Wayne Parrack

Kdo v Mexiku vysává kozy? Prý čupakabra

Několik hlubokých ranek a kozí tělo bez jediné kapičky krve – to je prý poznávací znamení řádění čupakabry. Poprvé se zmínka o tomto tajemném živočichovi objevila až v roce 1995 v Mexiku. Od té doby čupakabra vysála stovky a stovky zvířat.

Ti, co ji spatřili, se shodují v tom, že měla obrovské tesáky, lysou kůži a děsivě inteligentní veliké oči. Dál už se ale popis velmi často různí – někteří pozorovatelé odpřisáhli, že měla křídla, jiní si byli jistí schopností měnit barvy. Několikrát bylo zvíře podobné čupakabře uloveno – vědci nicméně vždy dospěli k názoru, že jde o psa s kožní chorobou nebo o kojota napadeného parazity.

Co to je kryptid?

Nebojte, nejde o nadávku. Za kryptidy považujeme všechny tvory, o kterých v článku hovoříme. Jde o živočichy, jejichž existence není vědecky doložena, na druhou stranu se ale velmi často objevují v legendách, historických pramenech, ve vyprávění domorodců i v zážitcích cestovatelů a obyčejných lidí. Kryptidem může být zvíře, které je považováno za vyhynulé, zvíře doposud neobjevené, zvíře vědecky neprokázané.

Žabák udělal z Lovelandu turistickou atrakci

Neznalého člověka, který do městečka Loveland v Ohiu zabloudí jen náhodou, obří podobizny žab u vjezdu do města asi překvapí. Ti obeznámení nicméně vědí, že jde o takzvaného Lovelandského žabáka – přízrak, který tu čas od času někdo spatří, přízrak, který z jinak nudného městečka udělal tahák.

Nekonečná poušť Gobi a v ní? Olgoj chorchoj?

Foto: ESO travel

Poprvé se postava o výšce zhruba šestiletého dítěte objevila v roce 1955. Svědci ji popsali jako vzpřímenou zelenou postavu s plovacími blanami na rukou i nohou, nicméně s lidským obličejem. Přidali i doušku o tom, že silně zapáchala. Zpráva byla senzací. Jenže dalších dvacet let se „žabák“ neobjevil. V roce 1972 ho prý zpozoroval místní policista, na „žabáka“ narazil na silnici za městem, pak prý zmizel v noční tmě. Poslední pozorování se datuje do roku 2000.

Loveland z této záhady stále těží – i přesto, že nejsou známa přesná jména pozorovatelů, že chybí jakékoli, byť nekvalitní záznamy, což celou existenci „žabáka“ značně zpochybňuje.

Celebrita Nessie je prý výmyslem hoteliérů

Záhadný tvor z jezera Loch Ness je mezi kryptidy skutečnou celebritou. Jezero bylo několikrát důkladně prozkoumáno (včetně dvouletého pátrání BBC) a nikdy se nic nenašlo. Podle některých proto, že se Nessie ukrývá v podvodní jeskyni, podle skeptiků pak prostě proto, že jde o geniální marketingový tah zdejších hoteliérů. Ti si podle této teorie Lochnesku vymysleli a dodnes její věhlas přiživují, aby vydělali veliké peníze na turistech. Pořádná konspirace, co říkáte?

Nejslavnější červ světa – olgoj chorchoj

Vypadá prý jako obrovská žížala, ale rozhodně není tak neškodný. Spíše naopak – podle místních je setkání s bájným tvorem olgojem chorchojem smrtící. Tento živočich prý dokáže zabít i na vzdálenost šesti metrů – prý buď plive prudký jed, nebo využívá elektrického výboje. Není divu, že se domorodci bojí jméno tohoto bájného červa jen vyslovit.

Takto nějak vypadá Orgoj chorchoj podle popisků těch, co ho údajně viděli.

Foto: Quentar

Vědci jsou nicméně ohledně existence tohoto tvora skeptičtí. V nekonečných píscích pouště Gobi, kde prý žije, po něm pátralo několik velikých expedic (včetně české) a žádná z nich nenašla jedinou stopu. Buď je Gobi příliš velká na to, aby se dala probádat a olgoj chorchoj objevit, nebo jde jen o mocný zastrašovací nástroj šamanů. Co si myslíte vy?

Inzertní sdělení: Pátrejte s cestovní kanceláří ESO travel po tajemných tvorech!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

Velký okruh Mexikem

Vydejte se nejen po stopách bájné čupakabry, ale i za tajemstvím mayských staveb a krvavých tradic. Podíváte se do tajemných mayských měst v džungli, mrknete se i do krásných letovisek na pobřeží Karibiku!

Po stopách yettiho – Nepál a Tibet

Z čínského Pekingu přes Tibet a Nepál do Indie. Naprosto unikátní cesta přírodou, která bere dech! Navštívíte pekingské památky, Lhasu s palácem Potála i Dillí a Agru se slavným Tádž Mahalem.


Zimbabwe–Zambie–Botswana

Tři státy, osm dní, desítky zajímavých míst, stovky fotek a nekonečno vzpomínek. Vydejte se na expedici do srdce Afriky. Blízkost divokých zvířat, síla Viktoriiných vodopádů, národní parky…

Čtěte dále:

Přečtěte si také o šílených horských drahách, o Brazílii jako o zemi sexu nebo o stavbě, která je vidět z vesmíru. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán

Anketa
Věříte v existenci Yettiho?
Rozhodně ano
15.1 %
Spíše ano
43.6 %
Spíše ne
25.5 %
Rozhodně ne
15.8 %
Celkem hlasovalo 1474 čtenářů.

Ještě třikrát o tajemných tvorech

Sněžný muž Yetti

Himálajský Yetti jednoznačně patří k nejznámějším tajemným tvorům na naší planetě. Podle některých jde o obřího, asi dva a půl metru vysokého lidoopa. Domorodci v Himálajích o Yettim hovoří už po celá staletí, ale podle nich tento pojem obecně označuje „velké divoké zvíře“.

Vědci tak pochybují o tom, že jde o neznámého tvora, a spíše se přiklánějí k verzi, že lidé, kteří se hlásí ke spatření Yettiho, pozorovali sněžného tibetského medvěda. Ostatně k této teorii se přiklání i slavný horolezec Reinhold Messner, který Yettiho spatřil v roce 1986. Vybaven dlouholetými zkušenostmi z hor tvrdí, že nepozoroval nic zvláštního, jen velkého medvěda.

 

Spokanská stvůra

Nicméně Yetti se zdá se nevyskytuje jen v Himálajích. Ve Spojených státech má „příbuzného“, kterému Američané říkají Bigfoot. A velmi podobná Bigfootovi byla i takzvaná Spokanská stvůra, která se objevuje na videozáznamu z 24. května 2011. Na videonahrávce turistické výpravy projde v pozadí obrovský lidoop, který se následně ztratí v lese. To, že v lese nebyli sami, ale účastníci výpravy zjistili až doma po opětovném přehrání.

Mnozí mluví o podvrhu, spousta dalších o dalším důkazu existence záhadných tvorů. Obrázek si můžete udělat sami – na Youtube stačí zadat klíčová slova „yetti“ a „spokane“.

 

Ninkenanka – příbuzná Nessie

Z trochu jiného soudku je Ninkenanka, bájná vodní příšera z řeky Gambie. Zarážející je její obrovská podoba se skotskou „Lochneskou“, taktéž jde o velkého tvora podobného plesiosaurovi, který ale dodnes nebyl hodnověrně vyfocen nebo nafilmován. Místní domorodci ale v jeho existenci bezmezně věří.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Související články

Výběr článků