Hlavní obsah
Prázdný prostor pod vrchní vrstvou podloží činí Kaieteur Falls ještě impozantnějšími. Foto: Bill Cameron (Wikimedia Commons)

Neznámé, ale krásné: Poznejte Vodopády mrtvého muže opředené legendami

Patří mezi nejkrásnější vodopády světa. Konkrétně jim v tomto žebříčku krásy patří sedmá pozice. Jsou čtyřikrát vyšší než slavné Niagarské vodopády. A navíc se o nich vyprávějí působivé legendy. Vodopády Kaieteur, jinak také Vodopády mrtvého muže, jsou tak trochu utajovaným divem přírody. Víte, kam se za touto vodní fantazií vydat? Do jihoamerické Guyany.

Prázdný prostor pod vrchní vrstvou podloží činí Kaieteur Falls ještě impozantnějšími. Foto: Bill Cameron (Wikimedia Commons)
Neznámé, ale krásné: Poznejte Vodopády mrtvého muže opředené legendami

Každou vteřinou dolů z těchto vodopádů spadne 660 krychlových metrů vody. A ta vydává pořádný řev. Kromě toho to vše ale i krásně vypadá. Vždyť Word of Waterfalls je označil za sedmé nejkrásnější vodopády na planetě. Proč, když nejsou ani nejvyšší, ani nejmohutnější a navíc se netěší ani velké popularitě?

Třeba proto, že když se zdola podíváte nahoru, ční nad vámi vodní sloupec neuvěřitelných rozměrů. Anebo kvůli příběhu, který se o nich vypráví. Může za pojmenování vodopádů. Jestliže si lámete jazyk u jejich jména, říkejte jim „Kaiovy vodopády“ nebo jednoduše „Vodopády mrtvého muže“. Tak totiž zní překlad a přezdívka. Podle legendy kdysi náčelník Kai vzal svou kánoi a pádloval k vodopádu. Tam přepadl dolů.

Nejmohutnější jsou v období dešťů

Od května do července a od listopadu do ledna, v tu dobu přicházejí do Guyany dvě hlavní období dešťů. Na jejich konci nabírají vodopády Kaieteur největší sílu, což oceňují hlavně turisté a fotografové.

Sebevražednou misi Kai podnikl, aby uchránil svůj kmen Patamonů. Ten byl ohrožován výbojnými Kariby. Náčelník spáchal sebevraždu, aby se obětoval bohům, kteří poté jeho lid ochránili. Jeho kánoe prý zkameněla a dodnes je součástí vodopádů.

Vody v národním parku Kaieteur jsou velmi čisté a životem se to v nich jen hemží.

Foto: Bill Cameron (Wikimedia Commons)

Výška? Čtyři Petřínské rozhledny

Ale po pravdě řečeno, co se týká rozměrů, také na tom nejsou zle. Vždyť jejich výška je 226 metrů, s připočítáním kaskád celkem 251 metrů. To je asi jako čtyři na sebe postavené Petřínské rozhledny.

Návštěvníci téhle přírodní atrakce Guyany vyprávějí o úkazu u jiných velkých a známých vodopádů téměř nevídaném – v okolí potkáte jen tolik lidí, že je můžete spočítat na prstech. A přitom přímo u národního parku, jehož jsou vodopády součástí, postavili Guyaňané letiště.

Niagara - nejnavštěvovanější, ale zdaleka ne největší ani nejsilnější vodopád světa.

Foto: ESO travel

Sebevrahy nelákají

Mimochodem, národní park Kaieteur (pojmenovaný po své největší atrakci) představuje takový skvost, že si na jeho část v minulosti činila nárok také sousední Venezuela.

Lichotivě zní také fakt, že oproti svým větším bratrancům a sestřenicím láká daleko menší počet sebevrahů. V listopadu 2009 zasáhly Guyanu zprávy o třiadvacetileté studentce, která ukončila život ve vodách pod Kaieteur. To na Niagaře jsou sebevraždy častější – každý rok se o ně pokusí několik lidí.

Salto Angel, nejvyšší vodopád světa, byl oběven vlastně náhodou, když do něj naboural americký pilot Jimmy Angel. Na počest slavné havárie dostal vodopád jméno.

Foto: ESO travel

Guyana – země zaslíbená rumu

Proč se ale v Guyaně pokoušet o dobrovolný odchod ze světa, že? Vždyť jde bez nadsázky o tropický ráj. Moře plné ryb, o kterých jsme v srdci Evropy ani neslyšeli, palmy a hlavně vyhlášený guyanský rum, který si po 300 let budoval pověst mezi námořníky. V knihách o pirátech brázdících Karibik se psanci nalévali většinou jamajským, kubánským nebo guyanským rumem.

Pláže Guayany a celé Jižní Ameriky patří také ke skvostům kontinentu. Tuhle najdeme v sousední Venezuele.

Foto: ESO travel

To západní soused Guyany, Venezuela, tak známý nápoj nemá. Zato na jejím území najdeme 807 metrů vysoký a s velkou rezervou nejvyšší vodopád světa – Salto Angel. A také kilometry pláží, které jsou po těch brazilských dvojkou v Jižní Americe. Muži jistě ocení, že na nich najdou opravdu krásné dívky. Vždyť z Venezuely pochází šest držitelek titulu Miss World a čtyři vítězky Miss Universe. Pokud byste se tam třeba chtěli vydat, vězte, že především na podzim je tam nádherně.

Inzertní sdělení: Vydejte se na netradiční cesty za poznáním!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

Okruh Venezuelou

Pohled na nejvyšší vodopád světa Salto Angel, plavba po deltě Orinoka s lovem piraň a návštěva původních indiánských vesnic vás dostanou.

To nejlepší z východu USA

Nechte si ukázat to nejlepší z východu Ameriky jako Bílý dům, Niagarské vodopády nebo nové World Trade Centre.

Do velkoměst Kanady

Poznejte Niagarské vodopády z Kanadské strany a jako nášup dostanete kanadská velkoměsta Québec, Montreal, Ottawa a Toronto.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o největším stromě světa, o městech duchů v Číně nebo o přehradě Itaipú. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán

Anketa
Máte nejraději dovolenou u vody?
Ano
66 %
Ne
23.6 %
To je každý rok jiné
10.4 %
Celkem hlasovalo 106 čtenářů.

Niagara – prcek, který zastiňuje i Kaieteur

To, že se v Americe dostává daleko větší publicity mohutným brazilským vodopádům Iguazú a také těm nejdelším na světě – Salto Angel – to se dá pochopit. Ale kupodivu na amerických kontinentech vyhledává většina turistů hlavně Niagarské vodopády, prcka s vodou padající z „pouhých“ dvaapadesáti metrů.

Největší atrakce na řece Niagara těží především z toho, že se nachází na hranici hustě obydlených oblastí – z americké strany devatenáctimilionový stát New York a z kanadské Ontario, nejlidnatější provincie země.

Určitě ale táhnou i jejich příběhy. Těch lze o vodopádech na Niagaře vyprávět několik. Zajímavé je například to, že někdy před 11 až 12 tisíci lety se vodopády nacházely o 12 kilometrů dále po proudu řeky. Voda ovšem časem ukrajovala podloží (někdy i 1,5 metru za rok), až se její přepad dostal do nynější polohy.

 

Génius, který miloval holuba

Své životní příběhy spojili významně s Niagarou i vědecké eso Nikola Tesla. Během souboje o krále elektřiny s Thomasem Alvou Edisonem tu nechal postavit elektrárnu, s níž se mu podařilo prokázat výhody střídavého proudu oproti Edisonově stejnosměrnému. Přes veškerý úspěch ale Tesla nedožíval ve slávě a bohatství. Zemřel chudý a sužovaný mnoha fobiemi. Měl odpor ke kulatým věcem, příbory si před použitím otřel osmnácti ubrousky.  Když do parku přestal létat jeho oblíbený holub, zhroutil se.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Související články

Výběr článků