Hlavní obsah
Parkování ve „Friscu“ má tak trochu jiný rozměr. Foto: Hichi (Wikimedia Commons)

Nejšikmější město světa: V San Franciscu to bez slavných lanovek nejde

Doleva, doprava, doleva, doprava… celkem osm ostrých zatáček na krátkém úseku čeká na řidiče v Lombard Street – ulici, která spíše než jako dopravní tepna slouží jako atrakce, po které je zážitek se projet. Tady by se i vyhlášené slalomářce Šárce Strachové zatočila hlava. To taková Clay Street vypadá ne jako slalomová, ale sjezdová dráha. Místo lyžařů se z ní ale spouští lanovka.

Parkování ve „Friscu“ má tak trochu jiný rozměr. Foto: Hichi (Wikimedia Commons)
Nejšikmější město světa: V San Franciscu to bez slavných lanovek nejde

San Francisco leží u moře a jeho nejnižší bod má podle nadmořské výšky hodnotu nula. Ten nejvyšší najdeme ve 285 metrech, což činí slušné převýšení. To ovšem nemá na svědomí nějaký vršek na kraji města, v kopci leží jeho centrum. Trochu nepraktické, řeknete si. Tady z toho ale dokázali udělat výhodu.

Ano, je to ekonomické centrum oblasti, čtvrté nejlidnatější město v Kalifornii a čtrnácté v celých Spojených státech. Co přimělo lidi, aby v místě s tak těžkým terénem a častými dešti a mlhami položili základ ke dnes osmisettisícihlavému městu? Byla to zlatá horečka v polovině 19. století. Díky ní se mezi lety 1840 a 1850 stalo z osady o tisícovce obyvatel rušné pětadvacetitisícové město.

O jiném zajímavém místě USA čtěte zde:

V San Franciscu má řidič co dělat, aby se nekochal krajinou jako Rudolf Hrušínský ve filmu Vesničko má, středisková.

Foto: werner22brigette (Pixabay.com)

Tím, že lidé osídlili i nepřístupné vršky a vybudovali na nich silnice, učinili místo atraktivní i pro záběry filmařů. Točil tu například Alfred Hitchcock, velký úspěch sklidila i několikaminutová automobilová honička, při níž Steve McQueen (tedy spíše jeho kaskadér) létá vzduchem po kaskádovitých silnicích na kopcích San Francisca.

Clay Street: Místo s nejstarší lanovkou

Ale pojďme nyní ke konkrétním ulicím. Jednou z nejslavnějších ve městě je Clay Street. Patří k významným dopravním tepnám a slávu jí zajistila především velká místní atrakce – cable cars. Tyto lanovky v San Franciscu brázdí několik tras a tvoří ucelený dopravní systém jako jinde tramvaje nebo autobusy.

Stroje se poprvé v San Franciscu daly do pohybu na první trase právě tady už v roce 1873. I když terén není úplně nejlehčí, muselo se tak stát právě tady a ne jinde. Clay Street totiž pro město představuje ekonomickou tepnu. Sídlí tu spousta významných firem a kvůli dobrému výhledu i několik hotelů.

Baví vás víc příroda? Tak si přečtěte o amerických národních parcích:

Lanovka číslo 15 šplhá do vrchu na Powell Street.

Foto: VeggieGarden (Wikimedia Commons)

Lombard Street: Na 180 metrech osmkrát zatočíte

I přes unikátní pohledy z Clay Street největší pozornost ze všech ulic v San Franciscu ale nejspíš poutá Lombard Street. Místo je tak šikmé, že se tu nesjíždí přímo, ulici tady vybudovali ve stylu silnic vedoucích na horské vrcholy – pozvolné stoupání na několika úrovních. Řidiči změní na pouhých 180 metrech směr hned osmkrát!

Tohle málokdo viděl, a tak není divu, že se dole pod vlásečnicemi houfují turisté s fotoaparáty a kamerami a fotí si ulici, pokud možno s právě projíždějícími auty. Pokud je v ulici zrovna čilý ruch, vypadá to impozantně. Kdo se tu při návštěvě města nezastavil a nepořídil si snímek, ten jako by v San Franciscu nikdy nebyl.

Jednosměrný sjezd z Russian Hill mezi ulicemi Hyde a Leavenworth patří k nejikoničtějším pohledům na San Francisco.

Foto: Gaurav1146 (Wikimedia Commons)

Haight Asbury: Strmým ulicím vládne rej barev

Kdo chce fotit, ten také ocení například výhled ze 64 metrů vysoké Coit Tower umístěné na vršku Telegraph Hill. Tato rozhledna připomínající obří chrámový sloup se tyčí nad městem a poskytuje výhled na všechny strany dolů na San Francisco.

K zahození nejsou ani malebná zákoutí čtvrti Haight Ashbury. Vždy tu bydleli umělci a podle toho oblast také vypadá. Domy a ploty září barvami, ze zdí se smějí portrétované obličeje. V kombinaci se šikmými ulicemi to působí až komiksově. Ale je to realita. Nemáte také chuť ji poznat? Blíží se jaro, kdy ve městě meteorolové zaznamenávají nejlepší podmínky co do výše teplot vzduchu a úhrnu srážek.

Sanfranciská zátoka s mostem Golden Gate – působivý pohled.

Foto: TRuss (Pixabay.com)

Inzertní sdělení: Vydejte se do USA!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů do USA:

Poznejte divoký západ USA!

Projít se nad 800 metrů hlubokou propastí v Grand Canyonu, poznat 3000 let staré stromy v národním parku Sequoia, projet se kabinkovou lanovkou a vychutnat si pohled na San Francisco nebo navštívit kasina v Las Vegas? Se zájezdem na západ USA to může být váš splněný sen!

Západ USA a Florida!

Je to pěkná otrava, čekat ve středu Evropy na dva, tři teplé měsíce, a pak se zase celý rok halit do teplého oblečení. Udělejte s tím něco, vydejte se poznat USA a zakončete cestu na vyhřátých píscích slunné Floridy. Zatočte se zimní náladou a udělejte si radost! Uvidíte při tom i luxusní losangeleské Beverly Hills.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o Rudém náměstí a dalších nejslavnějších náměstích planety , dále například o nejhezčích plážích Thajska a dalších zemí jihovýchodní Asie nebo o dálnici duchů a dalších hitech Brazílie. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán

Anketa
Lákalo by vás podívat se do San Francisca?
ano
91.9 %
ne
6.9 %
možná
1.2 %
Celkem hlasovalo 507 čtenářů.

Atrakce San Francisca

Vedle neoddiskutovatelného kouzla strmých ulic zabírají na turisty i slavné stavby města. Tyto tři si získaly největší slávu.

 

Alcatraz

Legendární pevnost, která jako věznice fungovala ani ne třicet let, si získala v roli nápravného zařízení takový věhlas, že o jejích celách celách bylo natočeno mnoho filmů a napsána spousta knih.

Romantika osamocené skály u pobřeží San Francisca a drsnost podmínek, v nichž žili obávaní zločinci, přitahuje i mnoho let poté, co přestala fungovat jako domov obávaných zločinců, pozornost spousty turistů a dobrodruhů.

 

Most Golden Gate

Jeden ze symbolů Ameriky, ale i sebevrahů. Tato stavba každý rok útočí na nejvyšší příčky statistik objektů, na nichž si Američané nejčastěji dobrovolně berou život.

 

Kalifornská akademie věd

Říká se jí nejzelenější muzeum planety“ a připomíná výtvor obřího krtka. Krtiny umožňují velmi efektivní průnik světla do všech prostorů. Také usnadňují vytápění, ale k čemu v Kalifornii topit, že? Všechny suvenýry prodávané ve zdejších obchodech vznikly ekologicky šetrnou cestou.

 

Pokud vás Amerika zajímá podrobněji, pak se podívejte na stránky internetového průvodce Amerika.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Související články

Výběr článků