Hlavní obsah

Letošní dovolená na Islandu bude o něco levnější

ESO travel, Tomáš Zítka

Všudypřítomná světová krize se dotkla také chladného ostrova Island. Zdejší islandská koruna se propadla zhruba o polovinu své hodnoty, ve finále vás budou zájezdy do zdejších končin stát o několik procent méně (řádově o 5 až 10 %). Nic to však nemění na faktu, že dovolená v této zemi pořád není levnou záležitostí. Nastává tu ale paradox – proč ji čeští turisté stále tak vyhledávají?

Článek

Podle statistik Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCK) navštívilo jenom v loňském roce Island na 5000 českých turistů. Jedním z důvodů, proč si Češi za svoji dovolenou na tomto ostrově rádi připlatí, je jeho lákavé kouzlo – nádherná nedotčená příroda a také legendární přívětivost místních obyvatel. Navíc je Island pro řadu lidí při výběru dovolené podobně vysněnou destinací, jako jsou např. Austrálie nebo Nový Zéland.

V tomto článku dále najdete:

  • K hřmícím vodopádům Dettifoss
  • Do pekelného kráteru sopky Krafla
  • Ke „Zlatému“ vodopádu Gullfoss

FOTO: ESO travel

Panenská příroda Islandu

Island nepřipomíná nic na této planetě. Nepřetržitý vznik oceánské kůry, skrytý obvykle před lidskými zraky pod kilometry vodní masy moří, vám zde leží přímo před očima. Uvidíte tu dramatický pohyb tektonických desek doprovázený sopečnými explozemi, výrony plynů a bahenní sopky. Místy až „mimozemská“ krása Islandu patří do doby, kdy byla naše Země ještě velmi mladá a kdy to teprve všechno začalo. V následujícím článku se budeme podrobněji věnovat místům, které při návštěvě ostrova doporučujeme rozhodně nevynechat.

Od vroucích pramenů k hřmícím vodopádům Dettifoss

Naši cestu po krásách Islandu můžeme začít ve městě Keflavík, kam se dá dopravit letadlem. Toto místo je výchozím bodem k výletům třeba do Deildartunguhveru – světově proslulé oblasti 100°C vroucích pramenů, která zásobuje horkou vodu oblast Borgarnes a Akranes. Pramen je zároveň největším zřídlem na Islandu - poskytuje 180 litrů vody za sekundu. Poté můžete pokračovat třeba k vodopádům Hraunfossar, podél nichž vede krásná stezka. Je jako stvořená pro odpočinek nebo romantickou procházku.

FOTO: ESO travel

Ráj v divočině - Modrá laguna
Jenom kousek od hlavního města Reykjavíku se nachází oáza klidu, tepla a pohody. Nese jméno „Modrá laguna“ a jde o jezírko plněné teplou „odpadní“ vodou z místní geotermální elektrárny. Ponořeni do horké vody a obklopeni párou zde můžete přemýšlet např. nad tím, co dokáže zdejší vodu zbarvovat do modra. Přitom se můžete nechat nadnášet horkou vodou a nechat ji působit blahodárně na tělo i mysl.

Jedním z míst, která jsou zajímavá pro svoji jedinečnost je i město Akureyri ležící jenom kousek pod severním polárním kruhem. V tomto městě můžete navštívit místní kostel nebo se pokochat pohledem na sochu ztělesňující prvního osadníka, který tyto zapadlé končiny začal obydlovat. Díky relativně velmi příznivému klimatu a díky Golfskému proudu se zde nachází např. i nejseverněji položená botanická zahrada na světě.

Nabízí se odtud také nádherný výlet do národního parku Jokulsá a Fjollum. Park nese jméno podle druhé nejdelší řeky Islandu; jméno v překladu znamená „Ledovcová řeka z hor“. Z jejích srázných břehů je nádherný rozhled na celé povodí. Největším lákadlem parku je ale nejmohutnější vodopád v Evropě - Dettifoss, jehož hřmící masy spadají do obrovského kaňonu řeky.

FOTO: ESO travel

Do pekelného kráteru sopky Krafla

Než se vydáte do samotného „pekla“, projděte se po okraji kráteru sopky Hverfjall nebo se podívejte do bludiště „Černých hradů“ Dimmuborgir. Vaše putování po pekelných kráterech můžete završit návštěvou nejzajímavější části Islandu – sopky Krafla s kráterem Víti (Peklo). Uvidíte zde dosud nevychladlé lávové proudy Leirhnjúkur, které skýtají skutečně nevšední podívanou. Donedávna zde byl pro turisty vstup zakázán.

Největší ledovec Islandu
Stal se jím ledovec Vatnajökull ležící na jihovýchodě Islandu. Je i druhým největším v Evropě, hned po Špicberkách. Název vznikl z islandské pojmenování jeho 2 hlavních částí – voda (Vatna) a ledovec (jökull). Vatnajökull patří mezi kontinentální ledovce a zároveň je také největším souvislým zaledněním v Evropě. Z okraje ledovcových srázů se spouští na 20 splazů, které svojí velikostí zastiňují i slavné ledovce v Alpách.

Z ledovcové stezky za koupáním v Landmannalauguru

Nádherné scenérie nabízí výtet do údolí obklopeného ledovci, Tórsmork. Cesta zde vede přímo korytem ledovcové řeky Krossá, dá se absolvovat pouze speciálně upraveným autobusem s vysokým podvozkem. Při cestě se můžete zastavit také v „Zemi bohů“ - Godalandu. Tak se říká nejkrásnějšímu místu ostrova, kde uvidíte zalesněné ledovcové údolí s množstvím turistických stezek, okolní ledovce nebo kaňon s divokou řekou na dně.

Poté se již můžete plně věnovat oblasti, jejíž přírodní scenérie jsou jako z jiné planety - zmínka je to samozřejmě o oblasti Landmannalaugar. Jde o druhou nejrozsáhlejší geotermální oblast na Islandu, nabídne vám jedinečné pohledy na střídání barev ryolitových vrcholů v krajině kontrastů ledu a bujné vegetace. Navíc tu na vás čeká i skvělé koupání v říčce, v níž se mísí vody horského pramene a studené vody z tajícího sněhu blízkého ledovce. Proto plavky s sebou.

Ryolit
Tato vyvřelá hornina je většinou světlé barvy (zvětralá nabývá červených odstínů). V přírodě tvoří tyto horniny kupy a proudy, které se ukazují očím návštěvníků někdy i v bizarních podobách - např. zvířat nebo osob. Některé z islandských vrcholů jsou tvořeny právě touto vyvřelinou. Propůjčuje jim opravdu nevšední vzhled a při západu nebo východu slunce hrají všemi barvami.

FOTO: ESO travel

Ke „Zlatému“ vodopádu Gullfoss

Pokud se rozhodnete zavítat do končin, kde se vodopád Gullfoss nachází, naskytne se vám překrásný pohled na vody ledovcové řeky Hvítá spadající ve dvou impozantních stupních do hlubokého kaňonu. Potom se můžete přesunout do historického centra ostrova - parku Pingvellir rozkládajícího se na březích jezera Pingvallavatn. Dále se můžete projít tektonickou puklinou Almannagjá.

FOTO: ESO travel

Většina turistických okruhů končí v hlavním městě Reykjavíku, kde se můžete pokochat místní radnicí, plastikou vikingské lodi nebo sochami slavných Vikingů. Kousek od města leží i známá Modrá laguna s horkou léčivou vodou, jejíž hojivé účinky si můžete na vlastní kůži vyzkoušet.

Island je dosud panenskou zemí neotřelé krásy a divokosti. Chvějící se země, mohutné výbuchy gejzírů, hřmot vodopádu a k tomu nádherná příroda - tak by se dal tento ostrov charakterizovat. Podmanil si mnoho cestovatelských srdcí a jeho kouzlo stálá láká nové a nové obdivovatele ze všech koutů světa. Vydáte-li se na Island, nezapomeňte rozhodně na kvalitní vybavení a trochu toho teplého oblečení. Za vaši snahu se vám ale vrchovatě odmění.

Nenechte si ujít
Do „černých hradů“ Dimmuborgir Dimmuborgir naleznete poblíž jezera Mývatn na severovýchodě Islandu. Budete procházet podivně tvarovanou spletí tvořenou lávovými skalami, zvláštními převisy a jeskyněmi, které vznikly před 2000 lety. Nejzajímavější je jeskyně Kirkjan, jejíž vnitřek vám bude připomínat gotickou katedrálu.
K „bílému“ vodopádu Aldeyjarfoss Tento nádherný vodopád se nachází ve vnitrozemí, kam se dostanete pouze během léta. Během cesty můžete navštívit i „vodopád bohů“ Godafoss. Uvidíte nádherný kontrast barev mezi temným čedičovým podkladem a průzračně bílou vodou padající z výšky 20m a stékající přes čedičové sloupy „Chvějící se řeky“ Skjálfandafljót.
Ke královně sopek - Hekla Tímto titulem se honosí sopka Hekla, které ve středověku Islanďané přezdívali Brána do pekla. Hekla je jednou u nejaktivnějších sopek na ostrově a její časté erupce vytvořily v průběhu staletí silné vrstvy lávových usazenin. Můžete se na ni dívat pouze z dálky, pokud se na ni odvážíte, budete odměněni nezapomenutelnou scenérií, kterou vám poskytnou lávové útvary a vyvřeliny.

FOTO: ESO travel

Inzertní sdělení: Tipy na zájezd na Island

Cestovní Kancelář ESO travel, specialista na Kubu, Keňu, Thajsko, Srí Lanku atd. vybírá z nabídky zájezdů pro dovolená Island:

Vypravte se do země ledu, která ve své divokosti nemá na světě obdoby. Během 8 dní navštívíte vodopády gejzíry, činné sopky, vřídla nebo třeba termální jezera.

Čtěte dále

Máte rádi divokou přírodu, zimu a led? Pak by vás mohl zajímat také článek o Špicberkách nebo o západní Kanadě, které v rubrice Exotika vyšly před nedávnem.

Anketa

Jaké zájezdy nejčastěji kupujete?
Sám pro sebe
20 %
Pro sebe a partnera
20 %
Pro sebe s partnerem a dětmi do 12ti let
20 %
Pro sebe s partnerem a dětmi starších 12ti let
20 %
Jezdíme s partou – více lidí
20 %
Celkem hlasovalo 2582 čtenářů.
Související témata:

Související články

Do Peru se letos chystá více Čechů

V loňském roce odcestovalo do Peru na 4000 českých turistů, což je 4x více než v roce 2004. Za vzrůstajícím počtem turistů stojí neustále se zlevňující letenky...

Výběr článků

Načítám