Hlavní obsah
V Dominikánské republice je pláží s modrou vlajkou několik desítek. Foto: ESO travel

Kvalitní a čisté pláže poznáte podle Modré vlajky. Podívejte se na ty nejkrásnější

Jestli na dovolené u moře hledáte především kvalitní pláže, kde se vaše děti nezraní o střepy v písku, kde je čistá voda a kde máte základní zázemí, pak začněte sledovat označení tzv. Modrou vlajkou. Každoročně se uděluje nejlepším plážím po celém světě a garantuje, že pláž bude čistá, bezpečná a ekologická. Podívejte se s námi na pět nejhezčích Blue flag pláží!

V Dominikánské republice je pláží s modrou vlajkou několik desítek. Foto: ESO travel
Kvalitní a čisté pláže poznáte podle Modré vlajky. Podívejte se na ty nejkrásnější

Jestli na dovolené narazíte na pláž s takzvanou „Modrou vlajkou“, máte vyhráno. Tohle označení, které každoročně uděluje asociace Foundation for Environmental Education (FEE), vám totiž zaručí třeba to, že se tu napijete pitné vody, že moře bude čisté a že se tady o vás v případě úrazu postarají.

Modrou vlajku má v současnosti 3203 pláží a velká většina jich je v Evropě. Ani v exotických destinacích jako Maroko nebo Dominikánská republika ale „Blue flag pláže“ s veškerým komfortem nejsou výjimkou. Podívejte se, jaké jsou ty nejhezčí z nich!

Dominikánská republika – pláž na ostrově Cayo Levantado

Tropický ostrůvek Cayo Levantado, známý pod svým pseudonymem Bacardi Island (ano – tady se točí všechny reklamy na rum Bacardi) je nenápadně schovaný v zátoce Samana Bay. Dostanete se na něj lodí a ten výlet za to opravu stojí – pláž Bahia Principe by měla patřit ke světovému dědictví. Azurové moře je tady tak nějak azurovější než kdekoli jinde a dokonale splňuje všechny představy o exotické dovolené.

Cayo Levantado patří mezi nejkrásnější ostrůvky Dominikánské republiky.

Foto: ESO travel

Brazílie – dvě pláže pro divoké povahy

V Brazílii jsou pláže s Modrou vlajkou jen dvě. Pohodlí a bezpečné koupání si můžete užít třeba v regionu Santa Catarina poblíž Sao Paula. Nečekejte ale sterilní prostředí bez špetky života – ani na Blue flag plážích se brazilská divokost nezapře, a tak tu narazíte na spoustu barů s koktejly a zábavychtivých slečen v bikinách.

Chcete jet do Brazílie? Tak to byste o ní měli vědět víc...

Maroko – pláže na dovolenou s dětmi

Maroko se v posledních letech velmi snaží postavit se vedle oblíbených středomořských afrických destinací jako je Egypt nebo Tunisko. Turistů si tady váží, ale obchodní duch Maročanů vás bude obklopovat po celou dobu dovolené.

Městská pláž v marockém Safi je jednou z 20 blue flag pláží Maroka.

Foto: blueflag.org

Modrou vlajku vozí i lodě

Označení Blue flag můžete najít nejen na plážích, ale také v přístavech, kde se kontroluje hlavně kvalita vody, vliv na životní prostředí a bezpečnost na lodích, které pro zisk Modré vlajky musí splňovat ekologické závazky, nebo na lodích, které slouží pro pozorování velryb.

Pokud zůstanete v turistických přímořských letoviscích, čekají vás nádherné a široké pláže vhodné na dovolenou s dětmi, z nichž 20 nese označení Blue flag. Jedna z nejhezčích pláží je ta v městečku Safi. Čeká vás zlatý písek, Atlantik, plážová promenáda i vybavení pro děti.

Nový Zéland – moře a zasněžené vrcholky hor

Hledat Blue flag pláž na Novém Zélandu skoro nemá cenu – opravdu nádherných pláží je tady totiž plno. Pokud ale vyžadujete veškeré zázemí, najdete ho třeba na plážích Oakura a Taranaki. Tyhle dvě pláže si zaslouží pozornost hlavně díky úžasnému výhledu – můžete odsud pozorovat zasněžený vrcholek Mount Taranaki. Děti si tu můžou hrát v písečných dunách a určitě budou mít radost z velkých vln, kterými nepohrdnou ani surfaři.

Na Novém Zélandu najdete jen tři pláže s označením Blue flag.

Foto: ESO travel

Plánujete výpravu na Nový Zéland? Přečtěte si o něm víc! Fascinující Nový Zéland: Poznejte místní "Amazonii" s obřími stromy

Emiráty – pláž pro vozíčkáře v Abu Dhabí

Pláže s označením Blue flag by měly umožnit koupání i vozíčkářům – přesně tohle se povedlo třeba v emirátu Abu Dhabí – na pláži Corniche najdete všemožné vybavení, včetně speciálního křesla, které umožňuje plavat i vozíčkářům.

Chcete poznat moderní Emiráty? Přečtěte si nejdřív víc!

Inzertní sdělení: Vydejte se za nejkrásnějšími plážemi světa!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky pobytových zájezdů:

Maroko – Marrákeš

Objevte široké pláže Maroka, které voní orientem! Pulsující Marrákeš plný malých obchůdků, kde nakoupíte na několik Vánoc dopředu. Ubytujte se třeba v luxusním areálu v marockém stylu v palmovém háji!

Brazílie – Mangaratiba

Bydlet přímo na pláži? Splňte si tenhle sen a vyrazte do Brazílie. Bílý písek září a vy se s ledovým koktejlem v ruce oddáváte slunečním paprskům. Zkuste hotel v polynéském stylu kousek od Ria de Janeira.

Emiráty – Fujairah

Dovolená s dětmi v Emirátech? V hotelu v orientálním stylu mají kromě tropické zahrady a velkého bazénu i dětský komplex. Okuste slanou chuť Indického oceánu jen kousek od Dubaje!

Čtěte dále:

Přečtěte si také o nejšílenějších restauracích planety, o největším velbloudím trhu světa a o pravěkém pralese. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

Autor: Viola Kratochvílová a Tomáš Cikán

Anketa
Je pro vás ocenění Modrou vlajkou důležitým faktorem při výběru dovolené?
Ano, tím klíčovým
4.2 %
Ano, ale rozhodují i jiné faktory
56.7 %
Ne, vůbec
39.1 %
Celkem hlasovalo 1954 čtenářů.

Jaká kritéria splňují Blue flag pláže?

Kritéria, která musí pláž splnit, aby se mohla ucházet o označení Modrou vlajkou, se dělí do několika kategorií. Tou téměř nejdůležitější je ekologičnost celé pláže – měla by tu být zachována přirozená vegetace, možnost třídit odpad, nesmí se tu do vody vypouštět jedovaté látky a ekologie by se tu měla propagovat.

Informační kritéria zase přikazují zveřejnit mapu pláže nebo informovat návštěvníky pláže o kvalitě vody, o pravidlech, která se na pláži musí dodržovat a o zdejším ekosystému.

Samotnou kapitolou je pak čistota – čistá podle předpisů musí být nejen voda a pláž, ale i záchody s ekologicky řešeným odpadem. Tématem je také bezpečnost – tu na Blue flag plážích zajišťují hlídači a záchranáři. Pláž by také měla být dostupná pro vozíčkáře a měla by mít k dispozici zdroj pitné vody.

 

Počty Blue flag pláží ve světě

Dominikánská republika - 14

Francie - 358

Řecko - 394

Španělsko - 539

Maroko - 20

Chorvatsko - 106

Thajsko - 0

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Související články

Výběr článků