Hlavní obsah
Monument Mt. Rushmore byl dokončený v roce 1941, každý rok k němu zamíří asi dva miliony turistů. Foto: Navin Rajagopalan

Ikony USA: Poznejte Mt. Rushmore i Southfork, ranč Ewingů ze seriálu Dallas

Když se řekne symboly USA… Mnohým okamžitě naskočí socha Svobody, dalším Bílý dům nebo nápis Hollywood. Jsou ale i jiné stavby – třeba nejslavnější ranč světa, Southfork, domov seriálové rodiny Ewingů z Dallasu. Nebo monumentální sousoší na žulovém masivu Mt. Rushmore, kterému sami Američané říkají „svatyně demokracie“. Přečtěte si mnohdy velmi zajímavá fakta, která se k nim pojí!

Monument Mt. Rushmore byl dokončený v roce 1941, každý rok k němu zamíří asi dva miliony turistů. Foto: Navin Rajagopalan
Ikony USA: Poznejte Mt. Rushmore i Southfork, ranč Ewingů ze seriálu Dallas

Spojené státy jsou snem mnoha cestovatelů. Vyfotit se se sochou Svobody v zádech, prohlédnout si New York z Empire State Buildingu, projít se po chodníku slávy… Některá místa jsou chronicky známá, i ta ale umí překvapit. Věděli jste třeba to, že součástí Bílého domu je malý pivovar?

Nápis Hollywood - Z reklamy na domy reklama na sny

Stojí na kopci Mt. Lee ve čtvrti Hollywood Hills a je ztělesněnou reklamou na sny. Na světě není slavnějšího nápisu než devíti písmen slova Hollywood. Ikona celých Spojených států přitom vznikla původně jako reklama na příměstské sídliště, kam se lidé moc nehrnuli, a byla delší o dovětek „land“. Poslední čtyři písmena ale zmizela na konci 70. let při rozsáhlé rekonstrukci.

Nápis Hollywood byl původně reklamou na nové bydlení, dnes je symbolem filmového průmyslu.

Foto: public-domain-image.com

Celý nápis je tak dnes dlouhý 110 metrů, jednotlivá písmena mají výšku 14 metrů, což odpovídá zhruba výšce třípatrového domu. Ostatně jejich výška dlouho lákala i sebevrahy. V roce 1932 z písmena H „stylově“ skočila neúspěšná herečka Peg Entwistleová. Dnes už nic takového naštěstí není možné. Celý nápis je totiž obehnaný plotem a střeží ho nepřetržitě ochranka – což samozřejmě vadí turistům, kteří k němu chtějí co nejblíže.

V roce 2010 kvůli sporům o pozemky nápis málem zmizel, podařilo se ho ale zachránit. Na rok 2013 je pak naplánována poměrně náročná renovace a objevují se i smělé plány na to, že by se celý nápis stal součástí superluxusního hotelového resortu.

Ranč Southfork - „Nafta je víc než krev a voda!“

Tuhle větu pronesl jeden z největších seriálových zloduchů v historii televize - J.R. Ewing ze seriálu Dallas. Rodinné sídlo Ewingů filmaři umístili do skutečného ranče severovýchodně od Dallasu, v prvních měsících natáčení v něm dokonce stále bydleli jeho původní majitelé. Obliba seriálu ale rostla a zvědavých fanoušků, kteří každý den přijížděli, přibývalo. Původní rodina se tak nakonec odstěhovala a z ranče Southfork se stala televizní legenda.

Toto je nejslavnější ranč světa – Southfork, kde žila seriálová rodina Ewingů.

Foto: Wikipedia Commons

Komentované prohlídky tady probíhají ještě dnes. Člověk se tak za necelých jedenáct dolarů může podívat Ewingům do ložnice i kuchyně, potěžkat si zbraň, kterou byl v jednom z dílů postřelený J.R., prohlédnout svatební šaty, které na sobě měla Lucy…

Ostatně v nabídce jsou i skutečné svatební obřady se Southforkem v zádech, možnost uspořádat tu firemní konferenci (v těsné blízkosti ranče totiž vzniklo kongresové centrum) nebo hostinu a hostům nechat naservírovat třeba Steak podle J.R.

Bílý dům – prezident tady má i vlastní pivovar

Každý rok se prý pokusí do areálu Bílého domu dostat na tři desítky duševně nemocných lidí. Ochranka si s nimi ale vždy hodně rychle poradí. Aby také ne – okolí Bílého domu hlídá na sto policistů a další čtyři desítky zvláštních agentů. A to nepřetržitě.

Bílý dům vznikl v roce 1792. V prvních letech ale nebyl bílý, nýbrž šedivý. Bílý vápenný nátěr dostal poprvé v roce 1812 a téměř okamžitě se pro něj ujal dnešní název. Oficiálně pak byl na Bílý dům přejmenovaný až v roce 1902.

Bílý dům je asi nejstřeženějším obydleným domem v USA.

Foto: public-domain-image.com

Kromě slavné Oválné pracovny, jejíž vzhled se mění s vkusem každého z prezidentů, je součástí domu dalších zhruba 130 místností, 35 koupelen, lékařská ordinace, protijaderný kryt, solárium, kino, pracovna FBI nebo v přilehlé zahradě malý pivovar, který dodává pivo na prezidentský stůl. A mimochodem – ač se to na fotografiích a televizních záběrech nezdá – má Oválná pracovna rozlohu téměř 80 metrů čtverečních.

Mt. Rushmore – i tady to začalo jako reklama…

I obrovské sousoší čtyř amerických prezidentů vytesané do svahu Mt. Rushmore bylo původně reklamou. Jižní Dakota totiž nikdy nebyla nijak výrazným turistickým tahákem, v roce 1927 se tu proto rozhodli, že vybudují dílo, které přitáhne Američany ze všech koutů kontinentu. Stavba sice kvůli Velké krizi trvala 14 let, nicméně dnes tento monument přitáhne ročně asi dva miliony turistů.

O plavby k soše Svobody je obrovský zájem a fronty přímo u sochy bývají i na několik hodin.

Foto: Jose Oquendo

Plocha celého díla, které zobrazuje prezidenty Washingtona, Jeffersona, Lincolna a Theodora Roosevelta, činí asi 5,5 čtverečního kilometru, samotné obličeje pak mají výšku zhruba 18 metrů. První „nástřel“ díla obstaral dynamit, finální úpravy potom provedly čtyři stovky dělníků s dláty. Američané dnes tomuto místu říkají „svatyně demokracie“.

Socha svobody - „Amerika tě vítá!“

Právě socha Svobody byla obvykle tím prvním, co spatřili lidé mířící za novým životem do Nového světa. Dostat se na ni člověk může jen trajektem, který vyjíždí z jižního cípu Manhattanu několikrát do hodiny. Člověk ani nemusí přímo do sochy, může se jen projít po Liberty Islandu a udělat pár snímků.

Socha Svobody vítala jako první přistěhovalce do USA.

Foto: Laslovarga

Teď se navíc přímo do sochy ani nedostane – od loňského října je totiž uzavřená a prochází velkou rekonstrukcí, která vyjde v přepočtu na půl miliardy. Jejím výsledkem budou třeba nové výtahy nebo toalety. Hotovo by mělo být v nejbližších týdnech.

Socha do New Yorku doputovala lodí z Francie jako výraz přátelství. Američané si ji ale museli znovu sestavit, byla totiž přivezená jako zhruba 350dílná "skládačka". Mimochodem – podoba sochy prý vychází z Delacroixova obrazu „Svoboda vede lid na barikády“.

O "Velkém jablku" najdete více informací v článku Na skok do New Yorku - mezi mrakodrapy je hej

Inzertní sdělení: Vydejte se do Nového světa!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů do USA:

To nejlepší z USA!

Naprosto unikátní program! Téměř tři týdny na cestě po USA. Podíváte se do New Yorku, k Niagarským vodopádům, i do Los Angeles a Hollywoodu. Nevynecháte jediný symbol Spojených států!

Z Floridy do New Yorku

Kde se točila Kriminálka Miami a kde zase Sám doma? Poznáte nádherný národní park Everglades i panorama Manhattanu. Centrum NASA i hlavní město Spojených států s ikonickým Bílým domem!

Americký západ!

Monumentální Grand Canyon, horké Údolí smrti, ale i Las Vegas plné kasin a neonů. Poznejte města a přírodu západu USA – včetně San Franciska a Los Angeles s nápisem Hollywood.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o Isla Margarita, o tipech na říjnovou dovolenou nebo o ostrově Čedžu. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán

Anketa
Co je podle vás symbolem Spojených států?
Bílý dům
3.2 %
Socha Svobody
82.1 %
Empire State Building
3.4 %
Pentagon
2.3 %
Golden Gate
1.9 %
Nápis Hollywood
1.8 %
Památník Mt. Rushmore
1.6 %
Něco jiného
3.7 %
Celkem hlasovalo 1003 čtenářů.

Další slavné budovy a stavby

Výčet hlavního článku je jen malou ochutnávkou toho, co je možné ve Spojených státech spatřit. Mezi ikony USA rozhodně patří i Pentagon, most Golden Gate, Empire State Building a spousta další staveb.

 

Golden Gate

Je ikonou San Franciska a zahrál si v desítkách filmů. Svého času byl i světovým rekordmanem. Most Golden Gate má ale i svou temnou stránku – skokem z něj skončilo svůj život minimálně 1500 lidí, neoficiálně jich bylo ještě mnohem více.

Další informace o tomto architektonickém skvostu, i o Brooklynském mostu v New Yorku najdete v článku: Znáte všechny slavné mosty světa? Který je nejvyšší, nejdelší nebo nejhezčí

 

Empire State Building

Dlouho byl vůbec nejvyšší budovou planety a po pádu Dvojčat v roce 2001 získal zpět statut nejvyšší budovy v New Yorku. Má nezaměnitelnou architekturu a výhled z něj bere dech. Slavnější mrakodrap ve Spojených státech nenajdete. Více informací (nejen) o Empire State Building obsahuje článek Sedm nejkrásnějších mrakodrapů světa: Vypadají jako páteř, lotos i plachetnice

 

Pentagon

Rozlohou největší budova světa leží na dohled hlavního města Washingtonu. Má tvar pravidelného pětiúhelníku, pracují v něm tisíce lidí a je symbolem amerického ministerstva obrany. I na něj v září 2001 zaútočili letadlem teroristé.

Pokud plánujete cestu do USA, bude se vám hodit kvalitní průvodce. Na stránkách Amerika.cz ho najdete. Obsahuje kvalitní a velmi podrobný místopis jednotlivých států a praktické rady a tipy na cestu – od vyřízení všech formalit, po tipy, kde levně nakupovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Související články

Výběr článků