Hlavní obsah
Nagasaki v celé své kráse. Podle posledního sčítání v něm žije bezmála půl milionu lidí. Foto: bigstock.com

Fascinující znovuzrození: Nagasaki je nádherný přístav se silným příběhem

Evropané si mohli japonské zlato a technické novinky dlouhou dobu vozit především z Nagasaki. Město bylo centrem obchodu s Evropou. Po roce 1945 to vypadalo, že svůj význam ztratí. Jeho obyvatelé se však vzepřeli osudu a dnes žijí v nádherném městě s významným přístavem pro ty největší zaoceánské lodě.

Nagasaki v celé své kráse. Podle posledního sčítání v něm žije bezmála půl milionu lidí. Foto: bigstock.com
Fascinující znovuzrození: Nagasaki je nádherný přístav se silným příběhem

Ta nejpůsobivější místa Nagasaki leží velmi blízko u sebe, každý si je tedy může projít a objevit během jediného dne. I proto patří k zastávkám obřích zaoceánských lodí s obchodními centry, fitcentry, kinosály a bazény.

Neuvěřitelné osudy obyčejných lidí představuje muzeum atomové bomby

S japonským velkoměstem Nagasaki si svět spojuje především 9. září 1945, kdy na město dopadla atomová bomba „tlouštík“, jak se jí podle tvaru říkalo (v porovnání s hirošimským „malým chlapcem“ byla delší, dvakrát širší a o 200 kg těžší). Muzeum, které o této době vypovídá, návštěvníky přímo „chytne za srdce“. Přesně tak se na cestovatelském webu TripAdvisor vyjadřují ti, kdo do něj vstoupili.

Do Nagasaki pluje i téměř třísetmetrová zaoceánská loď Diamond Princess.

Foto: ESO travel

Nagasaki je dnes největší město stejnojmenné prefektury (obdoba našich krajů).

Foto: 663highland GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0, via Wikimedia Commons

Pocity, které mezi zdmi muzea návštěvníci mají, jsou ohromně silné. Příběhy lidí, kteří ve městě žili, nebo hodiny, které se zastavily v osudový moment, působí na každého. Exponáty ale představují i něco pozitivního. Ukazují, jak se poměrně rychle podařilo z Nagasaki učinit opět prosperující město. Vstřebat zážitky z této expozice pak lidé chodí do vedlejšího Mírového parku.

Prominentní adresa v luxusních zahradách

Mírový park je oáza klidu sousedící s Muzeem atomové bomby. Stojí v něm monumentální socha Míru, nejznámější symbol půlmiliónového města. Její levá ruka s otevřenou dlaní symbolizuje mír, pravá k nebi ukazující upozorňuje na nebezpečí, které může přijít, nebudeme-li ctít mír.

Park ukrývá spoustu soch, ovšem žádná není tak vysoká jako socha Míru.

Foto: bigstock.com

Půvabných parků najdeme v centru Nagasaki více.

Foto: STA3816 CC BY-SA 3.0 http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Ani ne šest kilometrů na jih od Mírového parku je Glover Dori – úžasná zahrada přímo u mořského břehu, uprostřed níž mívali své luxusní rezidence dobře situovaní lidé nejaponského původu.

Vedle Glover Dori zdobí Nagasaki i další místo, které zvelebili cizinci – překrásný ostrůvek Dedžima. Obchodní stanici tu měla nizozemská Východoindická společnost. Více než 200 let bylo Nagasaki jediným místem, na němž měli Evropané povoleno obchodovat s Japonskem. Aby se místní uchránili před vlivem cizinců, měli zakázáno na Dedžimu vstupovat. Tedy až na obchodníky, žebravé mnichy a gejši. Historie Nagasaki je fascinující a máme štěstí, že se místa jako Glover Dori podařilo zachovat.

Všechny krásy Nagasaki na jednom místě

Jelikož jsou nejoblíbenější místa Nagasaki velmi blízko u sebe, z vrcholku hory Inasa (Inasayama) je uvidíte všechny. Je z ní úchvatný výhled na zátoku zařezávající se až do centra města i na muzeum a Mírový park. Výšku hory v češtině ovšem Japonce asi nenaučíte, protože měří 333 metry.

Američtí námořníci pozorují krásy města z hory Inasa.

Foto: By U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 3rd Class Joanna M. Rippee [Public domain], via Wikimedia Commons

Inzertní sdělení: Vyplujte za úžasnými zážitky
 

Obeplujte Japonsko!

Poznejte nejkrásnější místa jižního Japonska na plavbě s českým delegátem. První dny objevíte vyhlášenou kuchyni přístavu Kóbe, která je založena na špičkovém hovězím z místních chovů. Nadchne vás unikátní architektura historických center měst, podíváte se i do Nagasaki a poznáte silné příběhy jeho obyvatel. Vydejte se s námi na dvoutýdenní cestu Japonskem!

zjistěte více

 

Čtěte dále:

Otestujte si, jak dobře znáte významné stavby Asie, objevte pět nejúžasnějších míst USA a nahlédněte do nádherného Petrohradu. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán

Anketa
Láká vás návštěva Japonska?
Ani v nejmenším.
6.6 %
Výhledově, až si splním jiné sny.
7.3 %
Velmi.
86.1 %
Celkem hlasovalo 424 čtenářů.

Himedži – nejslavnější japonský hrad

Vysoké kamenné hradby, tlusté zdi, padací most… tak vypadá hradní klasika v českém podání. Jak ale vypadá japonský středověký hrad? Úplně jinak! Ten nejslavnější - sněhobílý hrad Himedži – je postaven ze dřeva, tlusté zdi u něj supluje obranné bludiště a namísto hladomorny tady měli místnost pro rituální sebevraždy. A vzhled? Krásný, téměř zámecký.

 

Himedži v době svého vzniku předběhl dobu. Byť byl z velké části vystavěný ze dřeva, jeho obranné prvky už dopředu počítaly s použitím palných zbraní, jež byly v době jeho vzniku teprve na začátku své historie. K obraně sloužila i takzvaná licí okna – se speciálními lomenými skluzavkami, kterými mohli obránci posílat na hlavy nepřátel kamení, ale třeba i vařící olej.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Související články

Výběr článků