Hlavní obsah
Jestlipak uhádnete, kde byl pořízen tento snímek? Na ostrově Zakynthos Foto: Shutterstock

Samos, Korfu, Kos, Zakynthos a Kefalonie: Který řecký ostrov je pro vás ideální?

Přestože má zima své kouzlo, přináší rovněž mnohá negativa – chřipky, angíny, virózy, úrazy na neupravených chodnících, nutnost topení… Nad vodou nás drží myšlenky na příští léto a především na dovolenou. Tentokrát se zaměříme na řecké ostrovy, tedy na destinace plné sluníčka, chutné gastronomie, krásné přírody, atraktivních pláží a čistého moře.

Jestlipak uhádnete, kde byl pořízen tento snímek? Na ostrově Zakynthos Foto: Shutterstock
Samos, Korfu, Kos, Zakynthos a Kefalonie: Který řecký ostrov je pro vás ideální?

Krétu a Rhodos nejspíš už dobře znáte, tudíž se soustředíme na pět jiných. Nejsou sice neznámé, avšak řada Čechů na ně stále ještě nezavítala. A ti z vás, kteří často a rádi cestují, možná objeví alespoň jeden, který jim dosud „uniká“…

Samos

Jestliže vaše dítě, případně jiný člen rodiny, vyniká v matematice, uděláte mu obrovskou radost, když ho „unesete“ na ostrov Samos. Důvod je prostý – někdy okolo roku 570 před n. l. se tam narodil Pythagoras, legendární filozof, matematik a astronom. Podle něj se jmenuje například Pythagorion, nejrušnější letovisko s malebným rybářským přístavem, v němž navíc stojí socha Pythagora. Přibližně ve středu ostrova se nachází keramická dílna, která mimo jiné vyrábí i unikátní suvenýr – Pythagorův hrnek. Každopádně se nemusíte obávat toho, že na Samosu budete pořád jen počítat. Matematikovo rodiště se řadí mezi nejzelenější a nejhornatější ostrovy Egejského moře, dokonale si tady odpočinete. K vyhlášeným plážím patří Potokaki, Votsalakia, Kaladakia, Psili Ammos, Kokkari, Lemonakia, Tsamadou či Potami. Raritou je Eupalinův kanál, postavený v 6. století před Kristem…

Uprostřed severního pobřeží ostrova Samos, jen 1,4 km od letoviska Kampos, vás okouzlí fotogenická pláž Tsambou.

Foto: Shutterstock

Korfu

Dámy, jestlipak víte, kde trávila volné dny rakouská císařovna Alžběta Bavorská zvaná Sissi? Na neoklasicistním zámečku Achilleion na řeckém ostrově Korfu. Tato skvostná budova s nádhernými zahradami je vzdálena pouhých 9 km od letiště a je plná soch a uměleckých předmětů s převážně antickými motivy. Mimochodem – v roce 1921 se na Korfu narodil princ Philip, manžel britské královny Alžběty II. Část dětství zde prožil anglický spisovatel Gerald Durrell, jenž o svém pobytu na ostrově napsal několik knih plných laskavého humoru (např. Ptáci, zvířata a moji příbuzní). Nejedná se tedy o žádný bezvýznamný Zapadákov! Korfu má přezdívku „zelená perla Jónského moře“, roste tu spousta olivovníků, cypřišů, eukalyptů a mj. i více než 40 druhů orchidejí. Vybrat si můžete z pestré nabídky středisek, určitě nevynechejte návštěvu hlavního města se dvěma benátskými pevnostmi.

Vydáte-li se na výlet do městečka Palaiokastritsa na západním pobřeží Korfu, osvěžíte tělo na této pláži a současně můžete navštívit místní klášter.

Foto: Shutterstock

Kos

Zatímco předchozí dva ostrovy jsou záštitou klidné a pohodové dovolené, Kos je v tomto ohledu více kontrastní. Naleznete zde i letovisko Kardamena, kam míří hodně mladých lidí, jelikož to v centru žije ve dne i v noci. Velkou výhodou je skutečnost, že ceny jsou podstatně mírnější než třeba na Ibize nebo Mallorce. Příznivci vodních sportů volí Marmari, pěší turisté a cyklisté pro změnu Psalidi. Pokud máte v rodině doktora či studenta medicíny, dovolená na Kosu pro něj bude parádní odměnou! Třetí největší ostrov souostroví Dodekanos je známý jako rodiště Hippokrata, otce moderní medicíny. Skvělých pláží a hotelů je dostatek, nechybí ovšem ani „přidaná hodnota“. Pobyt na Kosu si totiž můžete zpestřit lodními výlety. Cílem prvního z nich je nedaleký ostrov Nisyros se sopečným kráterem a památkami. Druhý výlet vám umožní poznat turecký Bodrum, třetí pro změnu ostrov Kalymnos.

Deset kilometrů na jih od letoviska Kefalos na ostrově Kos leží romantická pláž Kavo Paradiso.

Foto: Shutterstock

Zakynthos

Navagio – tak se jmenuje světoznámá pláž, jejíž fotografie zdobí většinu propagačních materiálů o Řecku jako takovém. Je natolik nádherná, že snad každý cestovatel ji touží spatřit na vlastní oči. A samozřejmě se tady chce i vykoupat a obdivovat přitom vrak pašerácké lodi. Navagio se rozprostírá na severozápadě ostrova Zakynthos, který Benátčané nazývali Květinou východu a který je nejjižnějším a současně třetím největším ostrovem Jónského souostroví. Díky klimatickým podmínkám a mělkému moři je ideální pro rodiny s malými dětmi. Přírodními raritami jsou Modré jeskyně na severním mysu Skinari, dále Inousská propadlina s největší hloubkou moře v celém Středomoří (4500 m). Najdete ji u jihovýchodního cípu ostrova. Na jihu se rozkládají pláže zátoky Laganas, jež kromě turistů lákají i mořské želvy Caretta caretta.

Rozhodnete-li se pro dovolenou na Zakynthosu, byla by věčná škoda nevidět pláž Navagio.

Foto: Shutterstock

Kefalonie

Nejklidnější ze všech pěti destinací je bezesporu Kefalonie, největší z Jónských ostrovů a zároveň šestý největší ostrov patřící Řecku. Ještě před pár lety sem cestovní kanceláře pořádaly pouze jednodenní výlety, ani v současnosti se tu hotely nelepí jeden na druhý. Dovolená v těchto končinách nadchne taktéž „lovce“ unikátů. Ty jsou tady rovnou tři – pláž Xi se sytě červeným pískem, skála Kounopetra, pohybující se rytmicky s mořem, a útvar Katavothres, kde v hlubokých dírách mizí spousta mořské vody, aby se po 17kilometrové cestě pod zemí objevila na opačné straně ostrova. Nejen geologové se vydají do jeskyně Drogarati, staré 150 miliónů let, a do jezerní sluje, nebo spíše velké podvodní „nádrže“ – Melissani. Milovníci pamětihodností se mohou vypravit na lodní výlet na Ithaku, ostrov, na němž se narodil Odysseus, legendární hrdina z trojské války.

Přístavní vesnička Assos je ozdobou severní části ostrova Kefalonie.

Foto: Shutterstock

Inzertní sdělení:

Využijte některé z First Minute nabídek od CK Blue Style, která se specializuje na dovolenou v Řecku již 20 let. Více na www.blue-style.cz

Ceny u výše uvedených nabídek jsou aktuální ke dni 18. 12. 2017.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Výběr článků