Hlavní obsah
Na ostrově Favignana je řada hezkých pláží, na nichž lze strávit příjemný den. Foto: Shutterstock

Egadské ostrovy svádějí k výletu během dovolené na Sicílii

Turismus na Sicílii prokazuje od roku 2014 stálý vzestup. Policie ochromila moc mafie, dopadla i dřív nedotknutelné kmotry. Bezpečí turistů ale paradoxně patřilo i mezi jejich priority. Hoteliéři a restauratéři jim z tržeb platili výpalné, tudíž okrádání či útoky na ně byly, jak říkal Don Corleone, infamia čili ubohost…

Na ostrově Favignana je řada hezkých pláží, na nichž lze strávit příjemný den. Foto: Shutterstock
Egadské ostrovy svádějí k výletu během dovolené na Sicílii

Pod Sicílii spadá – nejen u nás neznámé – Egadské souostroví. Cestovní kanceláře tam zatím nabízejí pouze jednodenní výlet. Ovšem na největším ostrově Favignana (19,8 km², celé souostroví má rozlohu 37,45 km²) už najdeme pár hotelů, i luxusních. Mnozí odborníci na cestovní ruch tvrdí, že jde o destinaci budoucnosti. Je ovšem známá i z dávné minulosti.

Favignana oslní plážemi i majákem

V zátoce Cala Rossa proběhla v roce 241 př. n. l. jedna z mnoha bitev punských válek. Její dominantou je skála, trochu připomíná Gibraltar. Pro návštěvníky je mnohem přitažlivější skutečnost, že se táhne po pobřeží v délce více než jednoho kilometru, tvoří ji jemný, místy bílý písek a omývá ji Tyrhénské moře.
Je považována za jednu z nejkrásnějších v celé Itálii, pozvolný vstup do moře uvítají neplavci a děti. Není divu, že už tady jako supi krouží developeři. Dalšími taháky jsou zátoka Cala del Bue Marino a velká pláž Burrone, ta už je vybavena lehátky a slunečníky, i pár atrakcí se najde. Na druhé straně ostrova jsou menší pláže – Cala Rotonda, Cala Grande či Punta Ferro. Bývají liduprázdné, ticho se dá krájet, stejně jako v hrstce okolních obcí.

Na nejzápadnějším výběžku ostrova Favignana stojí maják Faro di Punta Sottile.

Foto: Shutterstock

Hlavně přes den, ženy jsou doma, muži na moři. Kdo si chce trochu protáhnout kosti, vydá se – spíš na kopec než horu – Monte Santa Caterina (314 m). Oblíbeným cílem je i aktivní maják Faro di Punta Sottile v nejzápadnějším bodě území. Z něj lze pozorovat moře i vnitrozemí. To je pusté, až na osamocené pastevecké usedlosti.

Levanzo nadchne milovníky dávné historie

Další ostrůvek Levanzo (měří jen 5,82 km²) se pyšní unikátní jeskyní La Grotta del Genovese, objevenou v roce 1949. Nacházejí se v ní paleolitické malby na podobně vysoké úrovni jako v proslavené španělské Altamiře. Nejstarší pocházejí z 10. století př. n. l. Kromě zvířat dominuje zobrazení člověka, snílci ho kvůli nevšednímu oblečení považují za mimozemšťana. Nicméně ho obklopují dvě lidské postavy, jedna s ptačí maskou, takže podle vědců jde nejspíš o rituální kresbu. Vstup je povolen, ale jen s průvodcem.

Ostrov Levanzo je sice malý, ale zato poměrně fotogenický.

Foto: Shutterstock

Raritou je také podmořské archeologické naleziště v zátoce Cala Minnola, kde v hloubce 27 metrů spočívá římská nákladní loď, převážející amfory s vínem. Jsou označeny výrobcem, takže se ví, že pocházejí z poloviny prvního století před naším letopočtem. Potápění k ní je přísně zakázáno kvůli riziku poškození nebo pokusům o rabování. Prostor monitorují podvodní kamery, kromě nádob se tu najdou fragmenty z černé keramiky. Jinak je tu i hezká pláž Faraglione. Za zmínku stojí další maják na kraji mysu Capo Grosso.

Marettimo překvapí faunou i hradem

Z nejvzdálenějšího ostrova Marettimo kontrolovali v antice Římané námořní trasy do severní Afriky a Španělska, každá loď kolem něj musela proplout. Spekuluje se i o tom, že šlo o bájnou Odysseovu Ithaku. Na 300 obyvatel připadá 500 druhů rostlin, včetně vzácných a ohrožených. Koupání je místy komplikované, pláže jsou ze země nepřístupné, musí se k nim připlavat. Kromě hory Monte Falcone (686 m) lze navštívit i hrad Punta Troia, stojící na špičce skály.

Během výletu na Egadské ostrovy můžete obdivovat nejrůznější skalní útvary.

Foto: Shutterstock

Je z ní dobře vidět pobřeží Sicílie – a naopak. Cestou lesem se spíš než na člověka dá narazit na osly, koně, divoké kozy a králíky či nad hlavou spatřit dravé ptáky – sokola nebo orla. Zbytky dávné civilizace připomíná zřícenina římské osady Casa Romana, poblíž je obnovený byzantsko-románský kostelík. Dost zajímavá je cesta podél pobřeží, ve skalách se najdou četné otvory, sluje, jako třeba Grotta del Tuono či Grotta del Cammello.

Formica zve do muzea v pevnosti

Ostrov Formica je miniaturní, velmi těžko přístupný, do přístavu se vejdou jen malé čluny. Skoro celou plochu zabírá pevnost s malým muzeem, kde jsou starověké nálezy, kostelík, mlýn a maják. Před 37 lety zde kontroverzní kněz Eglio (v Itálii byl obviněn z podvodu, tak zmizel sem) založil komunitní centrum pro léčbu narkomanů. To už dávno neexistuje, dnes je tu nastálo hlášený jeden obyvatel!

Turistické informační středisko sídlí ve skvostné vile Florio ve městě Favignana.

Foto: Shutterstock

Pokud jde o Maraone, je to spíš skála než ostrov. Na délku měří 600 metrů, a je tedy kratší než Václavské náměstí, místy o málo širší. To hovoří za vše.

Dopravu na Egadské ostrovy zajišťují trajekty z Trapani, kde je letiště. Plavba trvá 30 až 60 minut, podle toho, na jaký ostrov míříte. Ceny za celodenní výlet se pohybují od 40 do 50 eur, je v ní obvykle zahrnut oběd a „nezbytná“ sklenka vína. Určitě stojí za zmínku, že i v říjnu tu teploty běžně dosahují 23 až 25 stupňů a často bývá slunečno…

Inzertní sdělení:

TravelPortal.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků