Ostrov o velikosti Hamburku se nachází v Jónském moři, jež je proslulé svými teplými proudy, azurovou barvou a je příjemně vyhřáté po celou sezónu. Kefalonie je jako stvořená pro individuální turistiku. Místní hornatá krajina nabízí nepřeberné množství výhledů a jeden doslova neví, co na něj vykoukne za další zatáčkou. Proto je výhodné si pro návštěvu ostrova vypůjčít automobil, na den to vychází kolem 30 až 40 €. Díky tomu se budete moci prohánět po ostrově a objevovat zákoutí ostrova, jehož historie sahá až do dob bájného Odyssea.

Místo stvořené pro labužníky

Nejvyšším bodem ostrova je vrcholek pohoří Ainos, který dosahuje 1628 metrů nad mořem a je tedy o pětadvacet metrů vyšší než naše Sněžka! Celý ostrov je protkán cypřišovými háji a olivovníky. Zemědělství se tu daří celkem skromně, ostrov spoléhá na dovoz velkého množství potravin, například obilovin. Vzhledem k podnebí se tu ale výborně daří fíkům, olivám a místní vinná réva patří k vyhlášeným, stejně jako vína Robola nebo Retsina. Posledně jmenované má nezvyklou chuť, jež mu propůjčuje pryskyřice, která se do něj přidává. Přesvědčit se o tom můžete v místních tavernách, které mají otevřeno dlouho do noci.

Masové kuličky známé pod názvem Keftedes jsou tradičním řeckým pokrmem.

Masové kuličky známé pod názvem Keftedes jsou tradičním řeckým pokrmem.

FOTO: Shutterstock

Z jídel určitě ochutnejte výtečné masové kuličky keftedes a jehněčí kotlety, jako předkrm se hodí sardinky pečené v peci či masový koláč, na závěr se jako sladká tečka hodí sladká rýže. Ceny opravdu nejsou nikterak závratné, gyros tu pořídíte od tří do pěti eur a za velkou mísu řeckého salátu zaplatíte cca 5 €.

Lidí tu moc není

Na celém ostrově žije trvale jen něco kolem 40 tisíc obyvatel a i největší město Argostoli má jen asi deset tisíc obyvatel, takže nehrozí, že byste se zde mačkali, neboť i mezi turisty bývá tento ostrov neprávem opomíjen. V hlavním městě ostrova naleznete množství taveren, barů, obchůdků se suvenýry i supermarketů a je současně důležitým přístavem, odkud několikrát denně vyjíždí trajekt do Lixouri, druhého největšího města ostrova, ležícího na protější straně zálivu na poloostrově Paliki. Centrem veškerého dění v Argostoli je čtvercové náměstí Valianou nedaleko přístavu. Argostoli spojuje s protějším břehem kamenný most Drapanu z roku 1813, zhruba v jeho polovině stojí obelisk, pomník Radikalu, považovaný za symbol svobody. Na severním výběžku chrání vjezd do přístavu Argostoli nádherný, bíle zářící maják Fanari. Přímo na nábřeží lze nakupovat čerstvé ryby z malých člunů řeckých rybářů.

Maják Fanari je velmi oblíbené turistické místo. Často se zde také konají svatební obřady.

Maják Fanari je velmi oblíbené turistické místo. Často se zde také konají svatební obřady.

FOTO: Shutterstock

Divy přírody i architektury

Na sever od hlavního města se nachází jedna ze zdejších nejznámějších atrakcí, tou jsou vodní mlýny Katavothres, u kterých už staří Řekové využili sílu mořských proudů. Za návštěvu stojí i Drogarati, tedy Dračí jeskyně. Ta se může pochlubit impozantní dekorací tvořenou barevnými krápníky, přičemž potěší nejen oko, ale i ucho, neboť se tu díky výtečné akustice pořádají hudební koncerty. Jiným přírodním unikátem je pak jeskyně Melissani a stejnojmenné jezero, kde se návštěvníci mohou projet na loďkách v magickém prostředí skalní laguny.

Katavothres se nachází na nejsevernějším cípu poloostrova, který z velké části zabírá hlavní město Argostoli.

Katavothres se nachází na nejsevernějším cípu poloostrova, který z velké části zabírá hlavní město Argostoli.

FOTO: Shutterstock

Kefalonské pláže jsou proslulé především čistotou vody a také její krásnou barvou, která hraje několika odstíny modré a azurové a láká k vodním radovánkám. To je hlavní devizou i letoviska Skala, kde se nachází několik kilometrů dlouhá, pravidelně udržovaná, písčitá pláž s příměsí jemných oblázků a excelentně čistou vodou tyrkysové a sytě modré barvy. Není se co divit, že pláž obdržela Modrou vlajku EU. Kromě koupání je tato oblast ideální k potápění a šnorchlování.

Pláž u letoviska Skala je díky jemnému písku a mělkým vodám vhodna i pro malé děti.

Pláž u letoviska Skala je díky jemnému písku a mělkým vodám vhodná i pro malé děti.

FOTO: Shutterstock

Milovníci památek se mohou vydat lodí na ostrov Ithaka, tedy do rodiště Odyssea, legendárního hrdiny z Trojské války. Zdatný turista jej obejde pěšky za den. Cesta borovými lesy, cypřišovými háji i oblastmi s olivovníky, kde nespatříte živou duši, je učiněným balzámem na nervy. Možná i proto zde britský korunní princ Charles a jeho žena Diana strávili část líbánek. Cesta se dá zpestřit návštěvou několika klášterů, ale ne do všech vás mniši pustí.

Inzertní sdělení:

Neváheje a vyberte si svoji vyladěnou dovolenou právě teď!                   www.blue-style.cz

FOTO: CK Blue Style

Studia Remetzo Studios ***

Studia Remetzo Studios ***

Studia Remetzo Studios ***

FOTO: CK Blue Style

Hotel Akrotiri ***

Hotel Akrotiri ***

Hotel Akrotiri ***

FOTO: CK Blue Style