Hlavní obsah
Obnovená jižní brána v Soulu Foto: Novinky

Výstava představuje odlišnou podobu Soulu

Jihokorejská metropole Soul je obecně vnímána jako typické asijské velkoměsto plné vysokých mrakodrapů, které vyrostly jeden vedle druhého na místech, kde ještě donedávna stály přízemní baráčky. Město se často popisuje, jako by přímo vypadlo z kultovního sci-fi filmu Blade Runner. Odlišnou podobu metropole přibližuje v úterý otevřená výstava v Muzeu hlavního města Prahy Soul - město obehnané hradbami.

Obnovená jižní brána v Soulu Foto: Novinky
Výstava představuje odlišnou podobu Soulu

Připomíná historii Soulu a zejména rok 1394, kdy zakladatel dynastie Čoson Tchdžo rozhodl, že novým hlavním městem bude Hanjang, tedy dnešní Soul. Upozorňuje, že město bylo stavěno podle konfuciánských zásad, leželo mezi čtyřmi horami a obehnáno bylo 18 kilometrů dlouhými hradbami, původně hliněnými, později kamennými.

Už za japonské anexe v letech 1910 až 1945 prodělal Soul mnohé změny, protože Japonci ho modernizovali a přizpůsobili obrazu svému, takže při stavbě silnic, ale i šintoistického chrámu padla část hradeb i některé brány. Památky navíc nebyly udržovány.

Během prudkého rozvoje Korejské republiky od počátku šedesátých let, kdy začaly ve městě růst první mrakodrapy, mizely další části historie města, které dávalo najevo svou modernost. Několik dalších kilometrů hradeb bylo zbouráno.

Až v posledních letech se Soul pokouší nalézt ztracenou identitu, jejímž symbolem je právě tradiční architektura. Obnovují se proto paláce, ale i zmiňované hradby, okolo nichž kdysi obyvatelé chodili na procházky a obdivovali přírodu.

Na výstavě je představena i historie jedné z nejpopulárnějších památek, známé jižní brány, kterou několikrát zničil oheň, naposled ji zapálil v roce 2008 žhář. Pokaždé však byla obnovena.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků