Hlavní obsah
Vrchol Lysé hory, jejíž dominantou je vysílač, je atraktivním cílem turistů. Foto: Denisa Doležalová, Právo

Vrchol Lysé hory čekají velké změny

Vrchol Lysé hory, který je nejvýše položeným místem v Beskydech, čekají v nejbližší době velké změny. V poslední době zde vyrostly dvě nové turistické chaty, což spolu s módním trendem zdravého životního stylu a rozvoje turismu zvýšilo návštěvnost tohoto výletního místa, ale zároveň vyvolalo otázky kolem řešení veřejných prostranství.

Vrchol Lysé hory, jejíž dominantou je vysílač, je atraktivním cílem turistů. Foto: Denisa Doležalová, Právo
Vrchol Lysé hory čekají velké změny

Starostové okolních obcí plány, které má zastřešit Moravskoslezský kraj, vítají, na druhé straně se obávají negativních dopadů dalšího zvýšení počtu turistů, kteří už nyní mají problém pod Lysou horou zaparkovat.

Vrchol lze vnímat jako nahodile urbanizovaný celek několika budov.
Zdeněk Liška, architekt

O potřebě zatraktivnit veřejná prostranství mezi vysílačem, restauracemi a nejvýše položeným místem, kde se nachází takzvaný hladící bod, už delší dobu hovoří Klub českých turistů spolu se Správou CHKO Beskydy, ale i starostové čtyř obcí v okolí.

Návrh budoucí podoby teď představili architekti Zdeněk Liška a Václav Kocián z architektonického studia KLAR, které ke spolupráci oslovil Moravskoslezský kraj.

„Lysá hora dnes není pouhým vrcholem, ale lze ji vnímat jako nahodile urbanizovaný celek několika budov, které zde byly realizovány v posledních 150 letech. Každá stavba či parcela má svého majitele. Naším cílem bylo v úvodním setkání shrnout současný stav veřejných prostranství a nastínit vhodná řešení pomocí referenčních příkladů z jiných regionů,“ uvedl architekt Zdeněk Liška.

Jak řekl například starosta Malenovic Pavel Kuběna (Malenovice sobě), problém Lysé hory je v tom, že prostranství na jejím vrcholu jsou nejednotná. „Je tam kamení, asfalt, někde i zámková dlažba, část vrcholu je dokonce staveniště a nevypadá to pěkně. Nejednotný je mobiliář, jsou tam například různé typy laviček od těch vyřezávaných až po nějaké pivní sety. Další problém je vizuální smog a spousta reklam,“ řekl starosta.

Snahy o zatraktivnění vrcholu hory vítá, ale upozorňuje na problém, který s tím může být spojený. „Už dnes jsou na vrcholu Lysé hory davy turistů, a pokud se to tam ještě zkrášlí, nebudou mít lidé už opravdu kde parkovat,“ řekl starosta s tím, že není jasné, kdo další parkoviště zaplatí a zda s rozšířením parkovacích míst budou souhlasit ochránci přírody.

Moravskoslezský kraj převzal nad projektem záštitu. „Lysá hora je častým cílem turistů i obyvatel našeho kraje a zaslouží si změny, které povedou ke krásnějším výhledům do okolí a příjemnějšímu pobytu. Kraj je připraven podpořit změny, na kterých bude panovat shoda,“ doplnil náměstek hejtmana Jan Krkoška (ANO).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků