Hlavní obsah
Na jihu Moravy mohou rekreanti bez obav vyrazit na všechny přírodní pláže, voda je čistá, bez přemnožených sinic. Foto: Petr Horník, Právo

Ve většině českých koupališť se dá koupat, voda se zlepšila na Slapech i Orlíku

Ve většině českých koupališť je možné se koupat. Pozor by si měli dávat pouze jedinci se zvýšenou vnímavostí zejména v přehradě Orlík a Komárovský rybník. Jen v nádrži Peklo v Polné na Jihlavsku, v Plumlovské přehradě na Prostějovsku a v Zákupech na Českolipsku se koupání nedoporučuje.

Na jihu Moravy mohou rekreanti bez obav vyrazit na všechny přírodní pláže, voda je čistá, bez přemnožených sinic. Foto: Petr Horník, Právo
Ve většině českých koupališť se dá koupat, voda se zlepšila na Slapech i Orlíku

V začínajících letních vedrech se mohou lidé bez obav osvěžit ve většině koupališť a nádrží v zemi. Podle Krajské hygienické stanice středočeského kraje v tomto týdnu došlo k mírnému zlepšení jakosti vody na přehradě Orlík a rybníku Jureček v Říčanech.

Lavičky, které v minulém týdnu nabízely vodu nevhodnou ke koupání, nyní představují riziko jen pro citlivější jedince. Stejně tak jsou na tom Podskalí a Trhovky. U Popelíků ke změně nedošlo, voda může u vnímavějších lidí vyvolat alergickou reakci.

Kvalita vody se zlepšila v Hostivařské přehradě

V oblíbené Hostivařské přehradě se sice kvalita vody zlepšila, koupání ale hygienici nedoporučují lidem s citlivější kůží. Podobná situace je v nádrži Džbán. V ostatních nádržích v hlavním městě je voda dobrá. Lidé by se ale přesto měli osprchovat. Bez obav se lidé mohou koupat v rybníku Hejtman v Chlumu u Třeboně a ve Staňkovském rybníku i v Lipně. Zákaz platí ale ve Vajgaru u Jindřichova Hradce.

Slapy jsou čistší

Slapy jsou na tom o poznání lépe. V Županovicích je voda stále vhodná ke koupání a Živohošť má vodu pouze přírodně zakalenou, která nehrozí zdravotními komplikacemi. Koupaliště v centru obce Želízy láká stejně jako minulý týden své návštěvníky čistou vodou.

V Komarovském rybníku došlo ke zhoršení jakosti vody. U pláže Křineč má voda zhoršené vlastnosti, což znamená, že je mírně zakalená. U pláže v lese se nedoporučuje koupání citlivým jedincům. 

Z bezvadné kvality vody bez sinic a řas se těší rekreanti na jihu Moravy, v koupalištích v okolí Sokolova i na Královéhradecku.

Nádrže na Sokolovsku mají čistou vodu

Na Plzeňsku je k letním radovánkám vhodná dvacítka kontrolovaných vodních ploch. Opakovaně se znečištění objevuje jen v Podhájí a na Hnačově. Sinice kazí čistotu vody také v přehradě Skalka u Chebu. Na Karlovarsku se jinak lidé koupou v čisté vodě. Nejlépe na tom jsou nádrže na Sokolovsku, zcela bez závad je voda v přehradě Tatrovice, v rybníku Tajch v Šindelové a rovněž v nádrži Boden u Habartova.

Příjemný letní odpočinek nabízí na Královéhradecku koupaliště v Teplicích nad Metují, Chlumci nad Cidlinou a Pecce či v Dolcích. Viditelné znečištění vody odhalili odborníci ve středisku Sklář v Ostružně na Jičínsku, ale i tam voda zůstává vhodná pro koupání. Sinice se objevily i v nádrži Seč na Chrudimsku. Bez závad je na Chrudimsku koupaliště na Konopáči, v Březhradu a také v Pastvinách.

Červíčvi na Českolipsku

Zhoršenou kvalitu vody se sinicemi a řasami, která ale neznamená zákaz koupání, zaznamenaly testy v bývalém lomu ve Varvažově na Ústecku, v Jetřichovicích na Děčínsku nebo jezeře Chmelař u Úštěka na Litoměřicku. Kvůli nebezpečné cerkálii, "červíčkům", kteří se zavrtávají do kůže, zakázali hygienici koupání v Zákupech na Českolipsku.

Na Vysočině by se lidé měli vyhnout Pávovskému rybníku, Okrouhlíku a koupališti Sázava na Žďársku. Jinde je voda kvalitní. Špatné podmínky stále panují na Plumlovské nádrži. Koupání v ní způsobuje alergie. Naopak bez obav se lidé mohou koupat v jezerech Poděbrady u Olomouce.

Na jihu Moravy mohou rekreanti bez obav vyrazit na všechny přírodní pláže, voda je čistá, bez přemnožených sinic. Lidé mohou plavat v letovické přehradě a v Suchém, na Nových Mlýnech i Vranovské přehradě.

Vyhovující voda bez vážnějšího znečištění je také v nádržích Moravskoslezského a Zlínského kraje. Výjimkou je nádrž Brušperk na Frýdeckomístecku, kde se zhoršila mikrobiologická kvalita vody, zákaz platí také pro přehradu v Luhačovicích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků