Hlavní obsah
 

V Řecku se poprvé zpřístupní unikátní naleziště. Leží na mořském dně

Jedinečnou příležitost dostanou od pondělí všichni milovníci historie. V Řecku se veřejnosti vůbec poprvé zpřístupní podvodní archeologické naleziště, jemuž se někdy přezdívá podmořská akropole. Potápěči tam budou moci obdivovat velmi zachovalé amfory, píše agentura Reuters.

 
V Řecku se poprvé zpřístupní unikátní naleziště. Leží na mořském dně

Naleziště se nachází u ostrůvku Alonnisos v Egejském moři, kde v 5. století před naším letopočtem ztroskotala obchodní loď vezoucí tisíce amfor. V nich se dříve skladovalo a převáželo mimo jiné víno nebo olej. Přestože přístup do podobných lokalit je v Řecku normálně striktně omezen, tentokrát se úřady rozhodly udělat výjimku a naleziště zpřístupnit — je však monitorováno kamerami.

„Je štěstí, že můžeme začít právě zpřístupněním jednoho z nejkrásnějších vraků na světě,“ uvedl profesor George Papalambrou z Národní technické univerzity v Athénách. Podle něj by kamerový systém, který jeho katedra vytvořila, mohl dobře posloužit i v dalších podmořských lokalitách.

Systém zvaný NOUS je totiž automaticky schopen rozlišovat mezi rybami, mechanickými přístroji, ale hlavně samotnými potápěči, a to i v noci. Díky tomu budou poklady na dně moře vždy v bezpečí před případnými vandaly.

Celoevropský význam

Podle archeologa Dimitrise Kourkoumelise bude díky systému NOUS lokalita lépe přístupná a chráněná. „Je to vůbec poprvé, a nejen na řecké, ale celoevropské úrovni, kdy se tak velké naleziště s tolika objekty otevírá veřejnosti a potápěčům,“ vysvětlil.

Podle archeologů naleziště návštěvníkům poskytne lepší náhled na obchod v období zlatého věku Athén. To je charakterizováno velkým ekonomickým růstem a kulturním rozvojem, který nastal po porážce Peršanů. K vidění je celkem nějakých tři tisíce až tři a půl tisíce amfor, které pravděpodobně převážely víno. „Díky tomuto projektu se budeme moci cítit bezpečněji, když dojde na ochranu historických artefaktů. Pomůže nám s dalšími kroky,“ doplnil Kourkoumelis.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků