Hlavní obsah
Atmosféru podzemní nemocnice dokreslují figuríny pacientů, lékařů a sestřiček Foto: Ivan Vilček, Právo

V centru Budapešti fungovala podzemní nemocnice, teď je z ní muzeum

Nad budínskou částí maďarského hlavního města se na skále tyčí rozlehlý královský palác. Málokdo ví, že skála ukrývá podzemní nemocnici, která byla v provozu koncem druhé světové války a v období protikomunistického povstání v roce 1956.

Atmosféru podzemní nemocnice dokreslují figuríny pacientů, lékařů a sestřiček Foto: Ivan Vilček, Právo
V centru Budapešti fungovala podzemní nemocnice, teď je z ní muzeum

Nemocnice pod Budínským hradem se následně změnila na sklad civilní obrany a před třemi lety v ní nadšenci vybudovali muzeum. „Dobové zařízení nemocnice jsme nemuseli shánět. Vše se zachovalo v relativně dobrém stavu,“ řekl Právu ředitel muzea Gábor Tatai.

Na návštěvníka působí podzemní prostory poněkud stísněně. „Nad námi je 12 až 15 metrů skály, která nemocnici dobře chránila před výbuchy. V průběhu tříměsíční bitvy o Budapešť byly všechny nemocnice ve městě srovnány se zemí. Podzemní nemocnice byla jediná, která se dokázala jakž-takž postarat o raněné,“ dodává ředitel.

„Na této posteli jsem ležel,“ říká Gyorgy Balogh, který byl zraněný v protikomunistickém povstání v roce 1956

Foto: Ivan Vilček, Právo

Zařízení nemocnice bylo doplněno voskovými figurínami, které věrně zobrazují, jak to zde vypadalo ve válečném čase. „Nic jsme nepřikrášlovali. Vždyť mladá generace ví o válce velmi málo a pro ně je válka jen součástí počítačových her. V reálu to bylo mnohem strašnější. Každá válka je o utrpení, bolesti a strádání,“ vysvětluje ředitel.

Návštěvníci zde mohou vidět dobový sanitní vůz, operační sál, kde lékaři právě operují pacienta, kolem nich je spousta krvavých obvazů, vedle je pokoj s pacienty, v další místnosti je radiostanice. „Nemocnice byla původně určena pro 200 pacientů. V průběhu bitvy o Budapešť jich tady bylo až tisíc a často leželi přímo na chodbách. Nebyly léky a obvazy z mrtvých se po oprání použily k ošetření nových zraněných,“ líčí děsivou situaci ředitel.

Atmosféru podzemní nemocnice dokreslují figuríny pacientů, lékařů a sestřiček

Foto: Ivan Vilček, Právo

Při všem tom hororu, co tady návštěvník zažije, je balzámem na duši informace, že ve válečném období působila podzemní nemocnice jako jediná funkční porodnice. Narodilo se tady šest kluků a jedna dívka. „Našim cílem je poukázat na to, že opravdovými hrdiny nejsou ti, co zabíjejí, ale ti, kteří lidi léčí,“ zdůrazňuje na rozloučenou mladý ředitel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků