Hlavní obsah
Bazilika Narození Páně Foto: Scott Heppell, ČTK/AP

UNESCO zařadilo betlémský chrám na seznam ohrožených památek

Na pátečním zasedání v Petrohradě zařadila Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) na seznam ohrožených světových památek betlémskou baziliku Narození Páně. Jde o první objekt na palestinských územích, který se na seznam památek UNESCO dostal.

Bazilika Narození Páně Foto: Scott Heppell, ČTK/AP
UNESCO zařadilo betlémský chrám na seznam ohrožených památek

UNESCO přijalo Palestinu za člena loni, ačkoli území nemá status státu a není členem OSN. Rozhodnutí přijmout Palestinu za 195. člena vyvolalo v mnoha zemích rozhořčení. USA a Izrael přestaly posílat organizaci členské příspěvky.

Chrám Narození Páně je nejnavštěvovanější památkou na palestinských územích. K místu, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus, směřují ročně statisíce poutníků. V roce 2010 jich bylo 1,5 miliónu.

V jednadvacetičlenném schvalovacím výboru hlasovalo pro zařazení betlémského chrámu 13 členů, šest, včetně Izraele a USA, se vyslovilo proti. Dva státy se hlasování zdržely.

Ve čtvrtek UNESCO zařadilo na seznam ohrožených památek starobylé město Timbuktu v Mali, které ohrožují pokračující střety mezi islamisty a separatisty.

BEZ KOMENTÁŘE: UNESCO vyhlásilo Timbuktu za památku v ohrožení

Video: Reuters/cienciaecinema

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků