Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Tomáš Holý, Novinky

Turisticky nejpopulárnější zemí světa je Francie

Francii náleží první místo v žebříčku nejpopulárnějších destinací na světě. Minulý rok Francii navštívilo 82 miliónů zahraničních turistů. Polovinu návštěvníků tvoří Němci, Britové a Belgičané. Asi 17 % připadá Italům, Španělům a Portugalcům. Američané zastupují turisty 4,2 procenty.

Ilustrační foto Foto: Tomáš Holý, Novinky
Turisticky nejpopulárnější zemí světa je Francie

Druhé nejpopulárnější na světě zůstává Španělsko. Druhé co do návštěvnosti jsou Spojené státy a za nimi následuje Čína a Itálie. V Česku je Francie desátou nejpopulárnější destinací, vloni ji navštívilo 180 tisíc českých turistů.

Nejrozšířenější jsou víkendy v Paříži, které nejčastěji využívají zamilované dvojice i manželské páry. Francie kromě toho také nabízí mnoho dalších turistických lákadel od zmiňované romantické Paříže přes gotické katedrály, zámky na Loiře, římské památky, tak ale i sportovní vyžití v podobě lyžování a vysokohorské turistiky ve francouzských Alpách a Pyrenejích, cyklistiky nebo surfování na Atlantickém pobřeží.

Populární zůstávají také výlety do Provance, kterou proslavil malíř Van Gogh, ale i dlouhé lány levandule. Francie je symboem dobrého vína, kulinářských pochoutek a křupavých bagetek.

Voňavá levandule mění v letní Provence celé vesnice v záplavu tmavomodrých omamných květů.foto: PRAVO/Jana Rovenská

Ve Francii má být od příštího roku zcela zakázán prodej alkoholu mladistvým, tedy do osmnácti let. Předpokládá to zákon, který nyní připravuje ministryně zdravotnictví Roselyne Bachelotová. Důvodem je znepokojivý vzrůst konzumace alkoholu i mezi velmi mladými Francouzi.

Dosud je pro mladé Francouze v této oblasti teoreticky základním prahem šestnáct let. Prodej a podávání alkoholu mladším jsou zakázány. Od 16 až 18 let si mohou Francouzi v restauračních zařízeních objednávat jen lehčí alkoholické nápoje - pivo, víno a vinný mošt - a v obchodech nakupovat cokoli pod podmínkou, že to nebudou pít na místě.

V praxi to podle průzkumů vypadá tak, že průměrný věk, kdy si dopřejí první skleničku, je 11 let. Z 80 000 dotázaných sedmnáctiletých polovina řekla, že v uplynulém měsíci nejméně jednou vypila na jedno posezení pět nebo víc skleniček. Počet mladistvých, kteří museli být kvůli přemíře alkoholu hospitalizováni, vzrostl v letech 2004 až 2007 o polovinu.

Ve Francii budou mít povinně alkohotestery

Francouzská vláda chce, aby bylo ve všech podnicích, kde se prodává alkohol, povinně nainstalováno zařízení umožňující řidičům změřit si při odchodu hladinu alkoholu v krvi. Ve Francii se alkoholu přičítá přibližně 35 % dopravních nehod.

Pro řidiče by nebyla kontrola povinná, pouze dobrovolná. Nařízení by mělo začít platit příští rok. Francouzský svaz provozovatelů restaurací chce spolupracovat, ale nesouhlasí s tím, že by podle vládního návrhu měla nést náklady na zakoupení a instalaci samotné podniky. Náklady na zakoupení a instalaci alkoholtesteru totiž činí přibližně 3 000 eur (přibližně 72 000 Kč).

Ve Francii je povoleno řídit motorové vozidlo s 0,5 promile alkoholu v krvi. Barů, restaurací, kaváren či diskoték, které by musely zařízení na testování alkoholu nainstalovat, je po celé Francii přibližně 45 tisíc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků