Hlavní obsah

Svatojánské Navalis vykouzlilo na Vltavě barokní atmosféru

V Praze na Vltavě v neděli vyvrcholilo Svatojánské Navalis 2011, přehlídka gondol, dračích lodí osvětlených lampióny a dalších plavidel spojená s barokním vodním spektáklem. Přihlížející se tak mohli pokochat hrou světel, ale i barokní hudbou, která se linula z pódia na vodní hladině. Večer zakončil originální ohňostroj Redentore přímo z Benátek.

Svatojánské Navalis vykouzlilo na Vltavě barokní atmosféru

Od pátku do neděle bylo v Praze na Vltavě nebývale rušno. První den Svatojánských Navalis byly na Vltavu spuštěny benátské gondoly na náplavce u Hergertovy cihelny. V sobotu pak připravili gondoliéři regatu benátských lodí (byla mezi nimi i největší loď - 23 metrů dlouhá čtrnáctiveslice zvaná quattordesona) a benátské odpoledne u Čertovky, kde se kromě plaveb ochutnávaly italské speciality.

Hlavní program se konal v neděli, začal v 11 hodin spanilou jízdou historických plavidel. Po mši vedené pražským arcibiskupem Dominikem Dukou, kterou odsloužil na počest Jana Nepomuckého, patrona lodníků a plavců, v katedrále sv. Víta, se vydalo procesí na Karlův most. Tam se odehrálo církevní žehnání kněžských zvonů pro rodné město českého světce, Nepomuk. Nakonec byly zvony jeřábem opatrně spuštěny do lodě vystlané slámou.

Procesí s bohatě zdobenými barokními kočáry, taženými hřebci z Kladrub, dorazilo na Karlův most okolo osmé hodiny. Nad hlavami se rýsovaly palmové ratolesti jako symbol mučednictví.

Ve 21 hodin začal hudební program na pódiu poblíž Staroměstské mostecké věže. Barokní skladby předvedl houslista Václav Hudeček, komorní soubor Barocco sempre giovane a dětský pěvecký sbor Sedmihlásek. Odhalena byla také skleněná socha Jana Nepomuckého od Vladěny Tesařové.

Laserová show promítaná na stěnu vytvořenou silným proudem vody připomínala pět hvězd - symbol umučeného Jana Nepomuckého. Svatojánské Navalis zakončil o půl desáté slavnostní benátský ohňostroj, který trval necelých pět minut.

Plavidlo s ohňostrojem v plavební komoře

Foto: Lucie Poštolková, Novinky

V pondělí se ve 12 hodin vydala salónní rychloloď Nepomuk s kněžskými zvony směrem k městu Nepomuk.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků